Hiszpania: Rozpoczął się strajk generalny w Katalonii. Sparaliżuje cały region

W piątek 18 października w Katalonii odbywa się strajk generalny. To forma protestu przeciwko wyrokowi Sądu Najwyższego w Madrycie, który skazał dziewięciu katalońskich separatystów. Mieszkańcy regionu i turyści odwiedzający Katalonię, a przede wszystkim Barcelonę, muszą spodziewać się dziś licznych utrudnień w ruchu.

Organizatorami strajku generalnego w Katalonii są dwa związki zawodowe - CSC-Intersindical oraz Intersindical Alternativa de Catalunya. Organizacje te argumentują, że powodem do wszczęcia strajku jest fakt, że ich żądania dotyczące m.in. pensji minimalnej nie zostały wysłuchane. Decyzja o przesunięciu strajku pokazuje jednak, że ma on także wymiar polityczny. Zarówno CSC-Intersindical oraz Intersindical Alternativa de Catalunya planowały strajk generalny na 11 października, ale gdy Sąd Najwyższy ogłosił, że wyrok w sprawie katalońskich separatystów zostanie odczytany w poniedziałek 14 października, oba związki zawodowe przeniosły strajk na piątek 18 października, tłumacząc, że potrzebują więcej czasu na jego organizację - tłumaczy "El Pais".

Carles Puigdemont w rozmowie z Polsat News: Katalonia będzie wolna i niepodległa>>>

Strajk generalny w Katalonii. Spodziewane są olbrzymie utrudnienia w ruchu

Strajk generalny w Katalonii sparaliżuje cały region. Jak informuje portal loyaltylobby.com, trudność może sprawić m.in. przemieszczanie się na linii centrum Barcelony - barcelońskie lotniska, ponieważ liczba kursów metra i autobusów między terminalami a centrum miasta zostanie zmniejszona o 50 proc. Usługi transportu publicznego w samym mieście również będą znacznie ograniczone (do 25 proc. kursów w ciągu dnia i 50 proc. w godzinach szczytu). Podróże taksówkami nie będą dogodną alternatywą, bo oczekuje się, że główne drogi zostaną zablokowane przez uczestników "marszów na rzecz wolności", które będą odbywać się nie tylko w Barcelonie, ale także w innych miastach regionu. Główna demonstracja odbędzie się dziś na drodze Passeig de Gracia. Organizatorzy szacują, że może wziąć w niej udział nawet milion osób. Oznacza to, że centrum Barcelony będzie całkowicie zablokowane.

Katalonia w ogniu. Od poniedziałku trwają starcia protestujących z hiszpańską policją

Przypomnijmy, że kryzys w Katalonii trwa od poniedziałku 14 października. Tego dnia Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał na kary więzienia dziewięciu katalońskich polityków, którzy organizowali referendum niepodległościowe w 2017 roku. Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych z najcięższego zarzutu rebelii. Skazał jednak na 13 lat więzienia byłego wicepremiera katalońskiego rządu Oriola Junquerasa. Został on uznany za winnego działań wywrotowych i malwersacji. Byli doradcy rządu, Raul Romeva, Jordi Turull i Dolors Bassa, usłyszeli wyrok 12 lat więzienia, a była przewodnicząca katalońskiego parlamentu, Carme Forcadell - 11 i pół roku więzienia. Czterej inni politycy zostali skazani na 10 i pół i 9 lat więzienia. Trzem osobom wymierzono kary pieniężne.

Referendum w sprawie niepodległości Katalonii, rozpisane przez regionalny rząd, odbyło się 1 października 2017 roku. Wzięło w nim udział 43 proc. uprawnionych, a 90 proc. z nich głosowało za niepodległością. Hiszpański rząd uważał referendum za nielegalne i nie uznał jego wyników. Rząd Katalonii został rozwiązany, a jego członkowie aresztowani.

Więcej o:
Komentarze (44)
Hiszpania: Rozpoczął się strajk generalny w Katalonii. Sparaliżuje cały region
Zaloguj się
 • hmmm11

  Oceniono 8 razy 6

  Demokracja!!!!

 • freud1

  Oceniono 17 razy 5

  Na szczescie kaczesku, wolacy maja inne priorytety niz jakas tam wolnosci.
  Wóda, kielbasa i Pani Danusia w tvpiss. I chwatit!

 • 174pit

  Oceniono 8 razy 4

  Rząd hiszpański tak bardzo nie chce niepodległości Katalonii, że robi wszystko, aby ta uzyskała ją jak najprędzej - i stala się Hiszpanii najzawziętszym wrogiem.
  Rozumiem, że boją się, że za Katalonią mogą pójść Baskowie. Pójdą. I to tym bardziej, im Hiszpania będzie chciała Katalonie utrzymać siłą. A za nimi może pójść Kantabria, Astruria, Galicja...

 • xynat

  Oceniono 3 razy 3

  Referendum to jeszcze nie rebelia. To ewidentny proces polityczny. Rząd w Madrycie chce za wszelką cenę uciszyć ewentualnych separatystów ale robi to tak nieudolnie, że wręcz spycha Katalończyków w otchłań separacji i rebelii. A wystarczyło powiedzieć, że referendum jest nielegalne i niewiążące. Ale nie. Durnie postanowili pozamykać w więzieniu tych, którzy choćby tylko pomyśleli o niepodległości Katalonii. I zrobili z nich męczenników.

 • krajek13

  Oceniono 3 razy 1

  Czy to prawda ze PiS obiecal kazdemu po Świeżaku, ja sie chce zapytac gdzie mam sie zglosic? gdzie odebrac?, czy trzeba przyniesc jakies nalepki? Czy jesli nie mam naklejek z biedronki czy inne naklejki tez beda uznawane?

 • zielona-galazka

  Oceniono 1 raz 1

  Putin zaciera rączki.

 • lukki69

  Oceniono 2 razy -2

  ..Skoro jest tak tragicznie to dlaczego Europa urządza Euro 2020 w 12 państwach? To mnóstwo dodatkowych lotów samolotem....gigantyczna dodatkowa emisja CO2 dla celów komercyjnych.
  Greta Thunberg powinna jechać do Brukseli i zbesztać Timermansa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX