Zawieszenie broni w Syrii na pięć dni. Pence przekazał, że jest porozumienie z Turcją

Mike Pence, wiceprezydent USA, poinformował po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, że udało się osiągnąć porozumienie ws. Syrii - dojdzie do zawieszenia broni na pięć dni. Donald Trump na Twitterze cieszył się z efektów rozmów w Ankarze, pisząc m.in., że do osiągnięcia porozumienia potrzebne było trochę "twardej" miłości.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence spotkał się w czwartek w Ankarze z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Pence na konferencji prasowej po rozmowach przekazał, że USA i Turcja wypracowały porozumienie w sprawie Syrii. Obydwa kraje zgodziły się na czasowe zawieszenie broni.

Jak mówił Pence, Turcja zgodziła się na to, by zawieszenie broni obowiązywało 120 godzin, czyli pięć dni. Ten czas ma pozwolić siłom kurdyjskim opuszczenie tzw. strefy bezpieczeństwa ustalonej przez Turcję na terenie Syrii. Obydwa państwa - Turcja i USA - jak przekazał Pence, zobowiązały się wspólnie do "pokojowego rozwiązania kwestii przyszłości w strefie bezpieczeństwa".

- Będzie przerwa w operacji wojskowej na 120 godzin. Stany Zjednoczone ułatwią wycofanie się kurdyjskich oddziałów z terenów walk. Turcja zobowiązała się do bezterminowego zawieszenia broni, kiedy oddziały kurdyjskie wycofają się - powiedział wiceprezydent USA.

Poinformował, że w związku z planowanym zawieszeniem broni Stany Zjednoczone nie nałożą na Turcję nowych sankcji. Gdy turecka operacja wojskowa w Syrii się zakończy, Waszyngton zniesie te sankcje, które już zostały nałożone na Ankarę.

Zawieszenie broni w Syrii. Trump tweetuje: "Miliony istnień zostaną ocalone!"

Tuż przed konferencją prasową Pence'a, prezydent USA Donald Trump tweetował, że to wystąpienie wiceprezydenta przyniesie "wspaniałe wieści".

Miliony istnień zostaną ocalone!

- pisał Trump, dziękując przy tym prezydentowi Turcji.

Później, już po przekazaniu wieści przez Pence'a, Donald Trump ponownie zabrał głos na Twitterze:

To porozumienie nigdy nie zostałoby osiągnięte trzy dni temu. Aby do niego doszło potrzeba było trochę "twardej" miłości. Świetne dla wszystkich. Jestem dumny ze wszystkich!

Turecka inwazja na Syrię

Ponad tydzień temu prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił, że wycofuje wojska z terenów kurdyjskich w północnej Syrii, bo jak tłumaczył, amerykańskiego podatnika zbyt drogo to kosztuje. To otworzyło Turcji drogę do ofensywy lądowej przeciwko Kurdom, których Ankara uważa za terrorystów. Ci bowiem byli chronieni właśnie przez Amerykanów.

Opuszczeni przez Amerykanów Kurdowie zwrócili się o pomoc do syryjskiej armii rządowej, a wraz z nią na północy Syrii pojawili się rosyjscy żołnierze. To właśnie Rosja jest bowiem najbliższym sojusznikiem syryjskiego prezydenta i najbardziej wpływowym graczem w tym regionie.

Interwencja militarna Turcji kosztowała już życie 224 kurdyjskich bojowników, 183 protureckich rebeliantów z Syrii, czterech tureckich żołnierzy oraz ponad 70 cywilów po obu stronach granicy.

Więcej o:
Komentarze (133)
Inwazja Turcji na Syrię. Zawieszenie broni w Syrii na pięć dni. Pence przekazał, że jest porozumienie z Turcją
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 33 razy 21

  To porozumienie nie zmienia absolutnie niczego.

  Kurdowie zostali zdradzeni, i zeby uchronic sie przed ludobojstwem musieli zawrzec sojusz z Aassadem i Ruskimi. Dieszy sie Iran i ISIS. To w ogole jest mistrzostwo swiata, zeby jedna nie konslultowana z nikim dcyzja wzmocnic czterech wrogow: Ruskich, Assada, Iran i ISIS.

 • bohdan.ch

  Oceniono 27 razy 19

  Mądry inaczej Donald Trump na Twitterze:
  "Dzięki Recep Erdogan. Miliony istnień zostaną uratowane" .

  Miliony ? Znaczy się że Turki jakiś holokaust szykowały ?

 • herrpietru

  Oceniono 21 razy 11

  Przecież to porozumienie to kompletna kapitulacja kurdów i w 100% osiągnięcie celu ofensywy przez Turcje. To tak jakby nas ruski zaatakowali a ci zza oceanu po kilku dniach z dumą ogłosili że dzięki nim rosja zaprzestanie ataków a my musimy jedynie oddać jej dwa województwa.

 • osobaniepozadana

  Oceniono 14 razy 10

  a niby dlaczego Kurdowie mieliby się wycofać ze swojej ziemi i to w dodatku na żądanie Turcji, która w Syrii nie ma nic do gadania? kto to ma na Kurdach wymusić?

 • polakadam

  Oceniono 12 razy 10

  Erdogan traci poparcie wewnątrz kraju to postanowił sobie powojować. Myśli że to mu pomoże. A ja mam nadzieję że Turcja odczuje to boleśnie i efekt będzie odwrotny. Turecki naziol jeszcze szybciej straci władzę niż gdyby nie zrobił tej wojny.

 • antypopisowiec

  Oceniono 16 razy 8

  Turcja jest cichym sojusznikiem Al Kaidy i Państwa Islamskiego. Oto fragment artykułu z portalu defence24.pI :
  "Tymczasem w oddziałach protureckich milicji, które Turcja chce tam wprowadzić, znajduje się wielu terrorystów walczących wcześniej w szeregach Państwa Islamskiego i Al Kaidy. Oddziały te wsławiły się też w kantonie Afrin grabieżami i porwaniami dla okupu. Ponadto Turcja już pierwszego dnia agresji starała się doprowadzić do uwolnienia terrorystów Państwa Islamskiego przebywających w więzieniu w Kamiszlo ostrzeliwując ten obiekt. Chodzi o to by ataki Państwa Islamskiego na tyłach SDF służyły jako dywersja i w ten sposób wspomagały turecką inwazję. Pierwszego dnia inwazji doszło zresztą również do próby ataku ukrytych komórek Państwa Islamskiego w Rakce, a także buntu (stłumionego) dżihadystek w obozie al-Hol. Postrzeganie przez Turcję terrorystów Al-Kaidy i Państwa Islamskiego jako nieformalnych sojuszników nie powinno nikogo dziwić, gdyż Turcja wspierała te organizacje w ich walce z Kurdami również wcześniej."

 • Piotr Hanslik

  Oceniono 19 razy 7

  "Zawieszenie broni" poprzez oddanie ziem Turcji (czyli poddanie cię woli Turcji)?
  Takich "sojuszników" jak USA największym wrogom nie życzę.

 • radon13

  Oceniono 12 razy 6

  Nie opuszczą żadnej strefy bo TURCJA nie ma tam nic do gadania. To terytorium Syrii i wara Turcji od niego.

 • nobbi

  Oceniono 10 razy 6

  Ale Kurdowie chcą opuszczać ? Bo nic tu nie ma o tym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX