Hiszpania: katalońscy separatyści starli się z policją - "Ulice zawsze będą nasze!"

Hiszpania. W Barcelonie i kilku innych katalońskich miastach już od trzech dni trwają zamieszki, podczas których policja kilkukrotnie starła się z protestującymi. Katalończycy domagają się uwolnienia dziewięciu separatystycznych przywódców, którzy zostali oskarżeni o podburzanie i organizację nielegalnego referendum niepodległościowego. W poniedziałek sąd skazał ich na kary od 9 do 13 lat pozbawienia wolności.

Jak podaje AP od poniedziałku co wieczór odbywają się protesty w Barcelonie oraz kilku innych miastach w Katalonii takich jak Girona, Sabadell czy Lerida. Najtrudniejsza sytuacja panuje w stolicy regionu, gdzie w nocy ze środy na czwartek protestowało około 22 tysięcy osób. Po oficjalnym proteście manifestujący ustawili blisko 50 barykad na ulicach, podpalili samochody i kosze na śmierci, wywiesili transparenty "Ulice zawsze będą nasze!" czy rzucali papierem toaletowym skandując "Jest tu sporo gówna do wyjaśnienia".

Protesty w Barcelonie - płonące barykady i starcia z policją

Policja wyjaśniając starcia z manifestującymi powiedziała, że protestujący rzucali w nich butelkami z benzyną, kamieniami i petardami. Dodatkowo służby bezpieczeństwa poinformowały o uszkodzeniu helikoptera policyjnego, który miał zostać trafiony materiałami pirotechnicznymi. Według funkcjonariuszy większość z protestujących to radykalni aktywiści, część z nich to studenci. 

Protesty spowodowane są poniedziałkowym wyrokiem Sądu Najwyższego Hiszpanii, który skazał dziewięciu separatystycznych przywódców katalońskich na kary od 9 do 13 lat więzienia za organizację działań mających na celu ogłoszenie niepodległości regionu. Zgodnie z wynikami nieuznawanego przez Hiszpanię referendum około połowa z 7,5 miliona mieszkańców Katalonii opowiedziała się za niepodległością i utworzeniem odrębnego kraju.

Hiszpania. Rząd zastosuje artykuł 155 Konstytucji? To pozwoli im przejąć bezpośrednią władzę w Katalonii

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez powiedział, że gwałtowne starcia nie sprowokują rządu do podjęcia drastycznych kroków względem Katalonii. Apel o zaprzestanie protestów wydał także premier Katalonii Quim Torra, który w przemówieniu zaapelował o zaprzestanie przemocy. - Nie możemy pozwolić, aby te incydenty miały miejsce w naszym kraju. To musi się teraz skończyć - powiedział w wieczornym wystąpieniu telewizyjnym. Wcześniej premier regionu krytykowany był za brak wyraźnego potępiania przemocy podczas protestów.

W piątek w Barcelonie ma odbyć się manifestacja, w której udział zapowiedziały dziesiątki tysięcy osób. Zgodnie z danymi "The Guardian" w trwających od poniedziałku protestach separatystów rannych zostało 250 osób oraz 54 funkcjonariuszy służb porządkowych. Zatrzymano około 51 protestujących. Rząd Sancheza zapowiedział, że może uruchomić artykuł 155 konstytucji, co pozwoliłoby na zawieszenie rządu regionalnego i objęcie bezpośredniej władzy w Katalonii. 10 listopada w Hiszpanii mają odbyć się wybory parlamentarne.

Więcej o:
Komentarze (38)
Hiszpania: katalońscy separatyści starli się z policją - "Ulice zawsze będą nasze!"
Zaloguj się
 • 174pit

  Oceniono 7 razy 5

  Wyadawało się, że Hiszpania poprzez autonomię poszczególnych regionów pójdzie w stronę federalizacji, co sprawiłoby, że zwolennicy pełnej niepodległości stanowiliby mniejszość. I nie byłoby problemu.
  Ale gdy Katalończycy chcieli rozmawiać, rząd w Madrycie zachowywał się jak betonowy kloc. Swoim brakiem elastyczności doprowadził do eskalacji, nielegalnego referendum i ma, co ma. Można było przewidzieć, że surowe wyroki dla separatystów, to będzie dolanie oliwy do ognia, że w ten sposób zwolenników pelnej niepodległości Katalonii raczej przybędzie, a nie ubędzie.
  Prawo i Konstytucja są po stronie Madrytu. A gdzie jest zdrowy rozsądek? Madryt zastosuje art. 155 i przejmie bezpośrednie rządy w Katalonii - i co? Uspokoi się? Raczej w ciągu kilku lat dojdzie do sytuacji, gdy albo Katalonia ogłosi niepodległość (a normalizacja stosunków pomiędzy nią a Hiszpanią potrwa ze dwadzieścia - trzydzieści lat), albo Hiszpania będzie ją musiała okupować, co doprowadzi ją do ruiny gospodarczej. W każdym przypadku dojdzie do wzmocnienia tendecji odśrodkowych w innych regionach autonomicznych.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 15 razy 5

  Niech Żyją Wolni Ludzie!!! Niech żyje samostanowienie!!! Niech żyje Wolna Katalonia!!!

 • robert_z_plant

  Oceniono 9 razy 3

  To wytłumacz to michnik: na oczach Europy brutalnie deptane jest prawo do samostanowienia narodu - fundament współczesnego porządku, złotymi nićmi na sztandarach unii wyszyte. Dlaczego nie wzywasz, timmermans nie grzmi, juncker nie grozi, merkel nie ostrzega? Nie opłaca się. ...
  Za 2 godziny ściągnięcie artykulik i cisza
  Nie ma co michnik ubierać w ładne słówka - staĺeś się zwykłą koorwą

 • yoric

  Oceniono 11 razy 3

  "Zgodnie z wynikami nieuznawanego przez Hiszpanię referendum około połowa z 7,5 miliona mieszkańców Katalonii opowiedziała się za niepodległością i utworzeniem odrębnego kraju."

  Aha. Połowa. I to TVP robi w Polsce za symbol propagandy?

 • bmzgs

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego polscy irredentyści z XIX wieku są przez Polaków nazywani "powstańcami", a katalońscy irredentyści, ba, nawet górnośląscy autonomiści, są przez tych samych Polaków nazywani "separatystami"?

 • 174pit

  Oceniono 7 razy 1

  Policja na całym świecie przypomina Yossariana z "Paragrafu 22", który się żalił, że chcą go zabić - strzelają do niego, gdy leci zrzucać na nich bomby.

 • proteusz33

  Oceniono 13 razy 1

  Polscy separatyści też wyszli na ulicę.Nawet jeden (Diduszko) został zastrzelony przez policję.Nic nie wskórali.Katalończycy też nic nie wywalczą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX