Donald Trump w liście do Recepa Erdogana: Nie bądź twardzielem, nie bądź głupcem!

Prezydent USA Donald Trump groził, że "zniszczy turecką gospodarkę" i apelował do Recepa Erdogana, by "nie był głupcem". Takie zdania padają w liście, który przesłał prezydentowi Turcji 9 października. Autentyczność listu potwierdził agencji AFP Biały Dom.

Amerykańskie media ujawniły list, który Donald Trump wysłał do prezydent Turcji 9 października - w dniu rozpoczęcia tureckiej operacji przeciwko Kurdom w północnej Syrii. Apelował w nim, by "wypracować porozumienie" w kwestii syryjskiego Kurdystanu. 

Trump: Nie chcę być odpowiedzialny za zniszczenie tureckiej gospodarki - ale zrobię to

"Nie chce pan być odpowiedzialny za rzeź tysięcy ludzi, a ja nie chcę być odpowiedzialny za zniszczenie tureckiej gospodarki - ale zrobię to" - w ten sposób Trump zwrócił się do Erdogana. Przypomniał sankcje, jakie USA nałożyły na Turcję w związku aresztem amerykańskiego pastora Andrew Brunsona.

"Pracowałem bardzo ciężko, by rozwiązać niektóre z twoich problemów. Nie zawiedź świata. Możesz wypracować świetny układ" - pisał Trump. Dodał, że kurdyjski generał Mazlum Abdi, dowódca Syryjskich Sił Demokratycznych jest gotów do negocjacji i "ustępstw, na jakie nigdy nie poszedłby wcześniej". Prezydent USA dodał, że poufnie dołącza kopię listu, który właśnie otrzymał od kurdyjskiego dowódcy. 

Skomentował to na Twitterze analityk i były pracownik CIA Ned Price, znany z krytyki Donalda Trumpa. Ocenił, że poufne przekazanie prezydentowi Turcji listu, który dowódca SDF wysłał Trumpowi "da naszym sojusznikom jeszcze mniej powodów, by ufać Ameryce". "Czy to stała praktyka? Ile korespondencji NATO zostało przesłane do Putina?" - pytał.

"Zadzwonię do ciebie później"

"Historia będzie mogła spojrzeć na pana łaskawym okiem pod warunkiem, że zadziała pan we właściwy, ludzki sposób. I będzie patrzeć na pana już zawsze, jak na diabła, jeśli nie zdarzą się dobre rzeczy" - pisał Trump do tureckiego prezydenta. 

"Niech pan nie będzie twardzielem. Niech pan nie będzie głupcem" - zaapelował na koniec Trump i dodał: "zadzwonię do ciebie później".

Pomimo gróźb i przekonywania, Erdogan nie zrezygnował z operacji na północy Syrii. Trwa ona od tygodniach, po obu stronach zginęło ponad 150 bojowników i żołnierzy,  a 300 tys. ludzi musiało opuścić swoje domy.

Więcej o:
Komentarze (80)
Donald Trump w liście do Recepa Erdogana: Nie bądź twardzielem, nie bądź głupcem!
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 28 razy 22

  Nie zdziwiłbym si, gdyby napisał do Dudy: nie bądź głupi, powiedz małemu, że go zniszczę, jeżeli nie kupicie naszych samolotów.

 • trashbox

  Oceniono 18 razy 14

  - zakup f35
  - zakup gazu
  - zakup innych dupereli
  - rezygnacja z tańszego i lepszego 5G w zamian za droższe
  - rezygnacja z podatku cyfrowego na goole i inne

  w zamian możemy wydawać pieniądze w USA jako turyści.

  Handlarz doskonały!

 • pulbek

  Oceniono 10 razy 10

  Niesamowity jest ten list. Za styl i słownictwo byłaby ocena mierna w piątej klasie szkoły podstawowej. Dziadyga pogrąża się odmętach demencji.

 • justas32

  Oceniono 10 razy 10

  Na szczęście my kupujemy od nich wszystko po najwyższych cenach - do nas się na pewno nie przyczepią ...

 • karo80.0

  Oceniono 11 razy 9

  To jest prostacki styl wszystkich populistycznych idoli. Owszem, Ameryka ma prezydenta-idiotę. A teraz wystarczy uświadomić sobie, na jakim poziomie jest realnie prowadzona „wielka polityka” ubogich krewnych Trumpa z dalekiej prowincji, wpatrzonych w niego jak w obrazek, Czyli Adriana Dudy Szydło, Morawieckiego, Kaczyńskiego i całej tej hołoty z PiS udającej „genialnych strategów” na spędach kół gospodyń wiejskich.

 • cezar85

  Oceniono 10 razy 8

  Trump nie chciał oddać ogniem Północnej Korei, bo nie chciał aby zginęło 150 ludzi

  ale umierających w interesie Stanów, Kurdów, oddał przy pierwszej okazji w swojej 'great and unmatched wisdom'

 • achaszwerosz

  Oceniono 6 razy 6

  Wybitny dyplomata, po śmierci będzie leżał w Sèvres pod Paryżem, jako wzór dyplomacji, koło Waszczykowskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX