Donald Trump o walkach w północnej Syrii: Mają tam dużo piachu, więc niech się nim bawią

Donald Trump oświadczył, że nie ma nic przeciwko wkroczeniu Rosji do północnej Syrii, a pozycję strategiczną Stanów Zjednoczonych w regionie określił mianem znakomitej. Komentatorzy oceniają, że prezydent USA powtarza argumenty Władimira Putina i Recepa Erdogana.

Prezydent Donald Trump w rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu i podczas konferencji komentował sytuację w północnej Syrii. Po jego decyzji o wycofaniu żołnierzy z regionu Turcja zaatakowała kurdyjsko-arabskie Syryjskie Siły Demokratyczne. Te zaś, pozostawione przez niedawnych sojuszników, zwróciły się o pomoc do reżimu Baszara Al-Asada i Rosji.

Jak informują amerykańscy dziennikarze, setki żołnierzy USA wciąż są w Syrii i znajdują się w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Tymczasem prezydent USA przekonuje, że jest inaczej. Wyraził zadowolenie, że w rejonie konfliktu pomiędzy Turcją a Syrią "nie ma już amerykańskich żołnierzy". - Nasi żołnierze nie są już w niebezpieczeństwie. I nie powinni być, gdy dwa kraje walczą o ziemię, co nie ma z nami nic wspólnego - mówił Trump.

- Kurdowie są dużo bardziej bezpieczni, a poza tym potrafią walczyć. Oni nie są aniołami. Ale walczyli razem z nami i dużo im za to zapłaciliśmy. Mieli się dobrze, kiedy walczyli razem z nami i już nie tak dobrze, gdy nie walczyli - mówił o niedawnych sojusznikach w walce z Państwem Islamskim. Później stwierdził, że działająca w Turcji Partia Pracujących Kurdystanu - z którą powiązani mają być syryjscy Kurdowie - to organizacja terrorystyczna stwarzająca większe zagrożenie niż ISIS. Chwilę później Trump nazwał dowódcę sił kurdyjskich "wspaniałym generałem".

"Mają tam dużo piachu, więc niech się nim bawią"

Prezydent Trump zagroził Turcji sankcjami, ale zapewnił, że amerykańskie wojska nie włączą się w konflikt, ponieważ walka o terytoria pomiędzy Syrią a Turcją nie jest sprawą USA.

- Muszą sobie z tym poradzić. Może uda się to zrobić bez walki. Syria chroni Kurdów. To dobrze. I przy okazji, każdy gracz nienawidzi ISIS - mówił Trump. 

- Syrii może przyjść z pomocą Rosja, ale nie mam nic przeciwko temu. Mają tam dużo piachu, więc niech się nim bawią - stwierdził sarkastycznie amerykański prezydent, przypominając, że rosyjska inwazja na Afganistan przyczyniła się do upadku Związku Radzieckiego. - Sytuacja na granicy turecko-syryjskiej jest dla Stanów Zjednoczonych strategicznie znakomita - dodał. Prezydent Trump zasugerował, że nie obawia się odrodzenia Państwa Islamskiego, ponieważ wszystkie strony konfliktu są wrogami tej organizacji.

Komentujący wypowiedzi prezydenta dziennikarze i eksperci zwrócili uwagę, że powtarza argumenty Władimira Putina i Recepa Erdogana.

Więcej o:
Komentarze (106)
Donald Trump o walkach w północnej Syrii: Mają tam dużo piachu, więc niech się nim bawią
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 46 razy 34

  "Nie mamy właściwie takich tematów, w których nie mielibyśmy wspólnego stanowiska. Ja bardzo lubię słuchać też opinii pana prezydenta Donalda Trumpa na różne kwestie związane z wielką polityką światową“.

  Koniecznie na stojaco. To zdjecie Dudy w pozycji polezacej przed Trumpem jest najlepsza metafora polskiej polityki zagranicznej. Bez przyjaciol, ze sztucznie wymyslonymi wrogami w Europie, i z jednym realnym, od ktorego kupujemy wegiel i fundujemy sobie najgorsze powietrze na kontynencie.

 • june-of-44

  Oceniono 40 razy 30

  Jestem idiotą i mam pomarańczową gębę. Nie mam skrupułów by wydymać jakiś naród i dać go zarżnąć innemu krajowi. Ale jednocześnie cynicznie gram demokratę który walczy o "wolność waszą i naszą". Przykład? Korea Północna. Oh gdyby tylko miała ropę naftową to zaraz przynieslibyśmy tam demokrację na rakietach. Polska? To nasz najlepszy rynek zbytu. opchniemy tam wszystko a taki przebieraniec ten jak mu tam Błaszczak (błahahahahaha - przerwa na 10 minut śmiechu) podpisze wszystko w ciemno bez jakichkolwiek negocjacji. Takiego amatora i ciemniaka dawno nie mieliśmy za "partnera".
  Po prostu lubimy dymać za dolary. Każdego. Skrupuły - co to takiego?

 • trollputina

  Oceniono 40 razy 26

  Kiedy zacznie się wojna i pierszabomba atomowa spadnie na Wrocław i Poznań wszyscy strasznie potępią ten akt. Jankeski garnizon się szybciej spakuje i da w długą niż fala uderzeniowa po wybuchu... Polacy to wspaniały naród da sobie radę my nie mamy tam żadnych interesów . Walka o ziemie to nie nasza sprawa a że eFy uziemione... No cóż zawsze mogli kupić rosyjskie samoloty.. pozdrawiam pomarańczowy zdrajca.

 • adam3407

  Oceniono 24 razy 18

  Trump, co za k#rwa debil

 • cozano

  Oceniono 22 razy 16

  Wiarygodność obecnej ekipy w Washingtonie wzrasta z każdą wypowiedzią Trumpa. Skóra tylko cierpnie, że ten dowcipas ma paluszki na przyciskach broni masowej zagłady.

 • szumarek

  Oceniono 16 razy 14

  Polegaj jak na … Trumpie. Można się pośmiać, ale tam giną ludzie.
  Poziom cynizmu tego geniusza demokracji dorównuje jego wieżowcom.

 • erte2

  Oceniono 18 razy 14

  Wyjątkowo cyniczny sku...syn; w sam raz na przyjaciela dudy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX