Wielkie topnienie szwajcarskich lodowców. Jeden tylko tego lata stracił osiem metrów lodu

Alpejskie lodowce w Szwajcarii w ciągu pięciu ostatnich lat zmniejszyły się o 10 proc. - informują tamtejsi glacjolodzy. Dr. Matthias Huss pokazał na zdjęciu, jak dużo lodu stracił jeden z lodowców.

Badania 20 lodowców prowadzone przez Szwajcarską Akademię Nauk wykazały, że topnieją one w tempie niespotykanym przez sto ostatnich lat. Tylko przez ostatnich pięć lat straciły 10 proc. objętości.

Szwajcaria. Lodowiec stracił osiem metrów lodu tylko tego lata

Proces ten był rekordowo intensywny w czasie tegorocznych upałów. Topnienie lodowców przyspieszyło wbrew oczekiwaniom naukowców, zdaniem których wyjątkowo śnieżna zima miała je opóźnić. W kwietniu i maju grubość pokrywy śnieżnej na lodowcach była o 20-40 procent wyższa od średniej, a w niektórych miejscach osiągnęła sześć metrów. Jednak w czasie upałów na przełomie czerwca i lipca stopniało tyle śniegu i lodu, że wytopiona woda mogłaby pokryć roczne zapotrzebowanie mieszkańców Szwajcarii. Topnienie lodowców trwało do początku września i wg naukowców tylko przez ostatni rok szwajcarskie lodowce skurczyły się o dwa procent.

Jeden z badaczy, dr Matthias Huss, udostępnił zdjęcia, które ilustrują skalę utraty lodu. Jest ona mierzona przy pomocy specjalnych tyczek. Glacjolog pokazał fotografię z 8-metrową tyczką na lodowcu Findelgletscher - tyle lodu stopniało tam tylko tego lata. 

Zniknęło już 500 małych lodowców

Naukowcy zwracają uwagę, że poziom topnienia lodowców różni się znacząco w zależności od regionu. Utrata masy jest szczególnie wysoka we wschodniej części kraju i po północnej stronie Alp. Z kolei niektóre lodowce na południu straciły stosunkowo mało lodu. 

Nieprzerwanie trwa utrata niewielkich lodowców. Od 1900 roku zniknęło już około 500 takich - często nienazwanych - formacji. 

Więcej o:
Komentarze (47)
Wielkie topnienie szwajcarskich lodowców. Jeden tylko tego lata stracił osiem metrów lodu
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 17 razy 11

  Nic to.
  "Klimat zmienia się od zawsze i zawsze będzie się zmieniał", a "człowiek nie ma na to wpływu" i chodzi przecież o to, żeby "na histerii klimatycznej ktoś zarobił". Zresztą to "Chiny i USA emitują najwięcej CO2" zatem "niech oni ograniczą emisję to i Polska może się zastanowi".

  Jeśli coś pominąłem, to bardzo przepraszam.

 • supertiumacz

  Oceniono 14 razy 10

  "Jest ona mierzona przy pomocy specjalnych tyczek."
  Specjalne tyczki... Ja pier...

  Te tyczki nazywają się łatami. Gdzieś, w charakterystycznym punkcie, stoi osoba z niwelatorem i to ona dokonuje pomiaru poziomu lodowca.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 6 razy 6

  O Bugu lepiej coś napiszcie. W Bugu jest wody może na pół metra. Rzeki praktycznie już nie ma. A szykuje się sucha zima, bez śniegu i bez opadów. Kolejne suche lato i zalew zegrzyński zacznie wysychać.

 • aprilapril

  Oceniono 8 razy 4

  no prosze a klimat w Polsce niezmienny, lodowce sie nie topia, pan prezydent nawet to mowil paczac przez okno palacu.

 • mariuszdd

  Oceniono 10 razy 2

  To efekt działania sexedukatorów

 • krucabombaterefere

  Oceniono 6 razy 2

  jeśli ktoś wierzy w ZUS, OFE, Krus, PPK to już problem ma z głowy. Za 20-30 lat ludzkości nie będzie także hulaj duszo, bierz kredycik i wio!

 • supermarjan

  Oceniono 9 razy 1

  hipoteza metanowa przestaje byc hipotezą a staje sie faktem.
  5-10 lat.
  wypij co masz wypic, wybzykaj co masz wybzykać, jedz gdzie chcialeś.....
  to jest koniec. ame n t.

 • gosc-z-ch

  0

  To dziwne, bo w tym roku, lato w Alpach było wyjątkowo krótkie. Mieszkam na ok 750 m npm wysokości i skrobałem szyby aż do końca maja. Ciepło, i szybko upalnie, zrobiło się nagle, ale dopiero w połowie czerwca. Zimno przyszło już pod koniec września. Czyli raptem 2,5 miesiąca lata. To niewiele. W zeszłym roku to było prawie 6 miesięcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX