Carles Puigdemont w rozmowie z Polsat News: Katalonia będzie wolna i niepodległa

Były premier Katalonii, za którym Sąd Najwyższy Hiszpanii wydał Europejski Nakaz Aresztowania w ostatni poniedziałek, powiedział w rozmowie z korespondentką Polsat News, że nie ma wątpliwości, iż region Katalonii uzyska w końcu wymarzoną niepodległość. - Katalonia z pewnością będzie wolna i niepodległa, bo tego chcą jej ludzie - powiedział Carles Puigdemont.

Przebywający w Belgii Carles Puigdemont w rozmowie z korespondentką Polsat News Dorotą Bawołek skomentował wydany w ostatni poniedziałek Europejski Nakaz Aresztowania i swój niedoszły mandat w europarlamencie.

Puigdemont: Katalonia będzie wolna

Były premier Katalonii, znany z niepodległościowych aspiracji, wyraził również nadzieję, że jego ojczyzna wkrótce będzie mogła odłączyć się od Hiszpanii.

Katalonia z pewnością będzie wolna i niepodległa, bo tego chcą jej ludzie

- powiedział. Pytany o Europejski Nakaz Aresztowania wydany przez Sąd Najwyższy Hiszpanii, odpowiedział:

Żyjemy w demokratycznym świecie i ufam zarówno belgijskim, jak i niemieckim czy szkockim władzom, bo obowiązuje tam trójpodział władzy. Dlatego jestem do dyspozycji dla belgijskiego wymiaru sprawiedliwości, tu mieszkam i tu jestem gotów bronić moich praw, jak miało to miejsce już w przeszłości. (...) Wyrok w naszej sprawie został upolityczniony. Potępia się w nim wszystkich ludzi, którzy próbowali wyrazić swoją opinię, biorąc udział w demokratycznie zorganizowanym referendum

- dodał, odnosząc się do skazania swoich dziewięciu kolegów - liderów katalońskich za podburzanie w związku z organizacją referendum niepodległościowego z 2017 r.

Były szefem rządu Katalonii pragnie pokojowo "rozwieść się" z Hiszpanią

W 2017 r., po wygranym referendum Carles Puigdemont, zwrócił się do hiszpańskiego parlamentu o mandat do ogłoszenia niepodległości. Zaproponował też "zawieszenie efektów deklaracji niepodległości", aby prowadzić rozmowy, także z udziałem zagranicznych mediatorów. Zapowiadał, że pragnie pokojowo "rozwieść się" z Hiszpanią. Jednak jego plan się nie powiódł. 

Wkrótce Madryt wystawił za nim pierwszy nakaz aresztowania i ścigał go do skutku: niemiecka policja ujęła go w marcu 2018. Jednak sąd federalny nie zgodził się na ekstradycję polityka.

26 maja Puigdemont zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego, jednak warunkiem, by mógł zasiąść w poselskich ławach miało być stawienie się przed sądem w Madrycie. Polityk odmówił, twierdząc, że nie wierzy tamtejszej władzy i spodziewa się aresztowania. Jego mandat pozostawał w zawieszeniu, ostatecznie w związku z drugim nakazem aresztowania zdecydowano o zakazie wstępu do budynku PE dla  Puigdemonta.

Część europarlamentarzystów solidaryzuje się z byłym premierem Katalonii i domaga się dla niego amnestii.

Więcej o:
Komentarze (103)
Carles Puigdemont, były premier Katalonii w rozmowie z Polsat News: Katalonia będzie wolna i niepodległa
Zaloguj się
 • radgaz

  Oceniono 9 razy 7

  Wystarczy spojrzeć na mapę. Katalonia z jednej strony graniczy z Francją, z drugiej graniczyłaby z Hiszpanią, a z trzeciej ma długą linię brzegową z Morzem Śródziemnym. W tym położeniu szybko by się bogaciła jako samodzielne państwo, a Hiszpania by na tym straciła.

 • polakadam

  Oceniono 20 razy 6

  Katalonia chce się oderwać od Hiszpanii.
  A co by było gdyby u nas np takie Podkarpacie zażądało niepodległosci?

 • junk92508

  Oceniono 13 razy 5

  A ja bym chciał by PiS się odłączył z Wolską od Polski...

  Bo z tradycją Konstytucji III Maja i Kościuszki to nie mają dużo wspólnego - za to z Targowicą jak najbardziej...

 • leemc12

  Oceniono 13 razy 3

  A ten skorumpowany polityk w końcu pójdzie siedzieć.

 • ergiel

  Oceniono 21 razy 3

  Katalończycy nie chcą tego, dali wielokrotnie wyraz w referendach. To tylko klika gangsterska tak mówi i nacjonaliści, którzy są mniejszością

 • rozal1971

  Oceniono 10 razy 2

  "Były szefem rządu Katalonii pragnie pokojowo "rozwieść się" z Hiszpanią"

  Wy na telefonie piszecie te artykuły?

 • d1r3ct

  Oceniono 11 razy 1

  Tak...chyba za kasę Putina albo z pomocą Chin. Najlepiej podzielić Unię, ale jeszcze lepiej poszczególne kraje! Przecież nikt poza USA, Chinami i Rosją na wyjściu Wielkiej Brytanii nie skorzysta. To będzie trochę biedniejsza i słabsza gospodarczo UE. Odejmujemy miliony bogatych mieszkańców, całkiem spory rynek, siłę przetargową przy negocjacjach kontraktów handlowych itd. itp.
  Dajmy sobie wolność w ramach przepisów państwowych, chrońmy kulturę, języki lokalne, ale...nie dajmy się podzielić i ogłupić.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 7 razy 1

  Katalończycy już się cieszą na samą myśl zastąpienia euro rublem :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX