Donald Trump żąda od Turcji wstrzymania ognia w Syrii oraz nakłada sankcje na Ankarę

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence spotka się w czwartek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i będzie apelował o natychmiastowe wstrzymanie ognia w Syrii. W północnej części tego kraju Turcja od prawie tygodnia prowadzi ofensywę.

Biały Dom poinformował, że politycy spotkają się w Ankarze. Wiceprezydent USA ma także zachęcać tureckiego prezydenta do negocjowania porozumienia. "Wiceprezydent Pence powtórzy zobowiązanie prezydenta Trumpa dotyczące nałożenia na Turcję karnych sankcji gospodarczych do czasu wypracowania rozwiązania" - napisano w oświadczeniu Białego Domu.

Trump ogłasza sankcje wobec Ankary i wstrzymuje negocjacje handlowe

Prezydent Donald Trump ogłosił nałożenie sankcji na tureckich ministrów obrony, spraw wewnętrznych i energii oraz przywrócenie 50 proc. ceł na import stali z Turcji, które to cła w maju tego roku zostały obniżone do 25 proc. Poinformował również, że polecił Departamentowi Handlu wstrzymać negocjacje handlowe z Ankarą mające objąć produkty o wartości 100 miliardów dolarów.

Donald Trump ocenił, że ofensywa wojsk tureckich zagraża bezpieczeństwu w regionie i że może prowadzić do kryzysu humanitarnego. Podtrzymał jednak decyzję o wycofaniu z północnej Syrii tysiąca amerykańskich żołnierzy. Prezydent USA poinformował, że pozostaną oni na Bliskim Wschodzie by nie dopuścić do odrodzenia się Państwa Islamskiego.

Wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jego żołnierze nie wrócą do domów, aż “wszyscy terroryści nie zostaną pokonani”. - Operacja Źródło Pokoju ma zlikwidować bazy terrorystów w północnej Syrii i ma spowodować, że do domów wróci 3,5 miliona Syryjczyków, którzy przez osiem lat byli naszymi gośćmi - powiedział. Kurdowie, których dotąd broniła obecność Amerykanów, są przez Turcję traktowani jako grupy terrorystyczne.

W tureckiej ofensywie zginęło dotychczas co najmniej 80 cywilów po obu stronach granicy oraz ponad 70 kurdyjskich bojowników, 4 tureckich żołnierzy i 16 rebeliantów ze sprzymierzonych z Turcją syryjskich oddziałów partyzanckich. Z terenów objętych walkami uciekło co najmniej 160 tysięcy osób.

Więcej o:
Komentarze (63)
Donald Trump żąda od Turcji wstrzymania ognia w Syrii oraz nakłada sankcje na Ankarę
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 24 razy 14

  Dobrze że NATO to jest sojusz państw demokratycznych gdzie każdy głos jest równy, nie ma mowy by silniejszy się rozpychał i robił po swojemu.

  PS Czy to mnie się coś pomyliło, czy pomarańczowy imbecyl jeszcze 2 tygodnie temu dał Turcji zielone światło?

 • baby1

  Oceniono 14 razy 12

  Najpierw Trump dogadał się z Erdoganem, że ten ma wolną rękę w wojnie z Kurdami, a teraz udaje zatroskanego. Trochę to przypomina I wojnę w Zatoce, gdy Saddam Husajn dostał zielone światło od Amerykanów aby zaatakował Kuwejt w nagrodę za wojnę z Iranem, a potem Amerykanie zmienili zdanie.

 • Wojciech Pisarek

  Oceniono 15 razy 9

  Donald Tramp sam dał pozwolenie na atak Turcji a teraz grozi. Tak na marginesie Turcja jest w NATO. No cóż takiego sojusznika jak Tramp tylko pogratulować. Zdradził Kurdów a teraz próbuje to odkręcić.

 • kazek100

  Oceniono 16 razy 8

  Prymityw Trump myśli (myśli???), że jeśli będzie działał na rympał, to świat wstrzyma oddech, tymczasem co i rusz okazuje się, że jego populistyczne wyskoki przynoszą skutek wprost przeciwny do zamierzonych i następuje zdziwienie oraz rozpaczliwe próby ratowania sytuacji...
  Może jednak prawica zorientuje się, że świat jest trochę bardziej skomplikowany, niż obsługa kosiarki, i te wszystkie erdogany trumpy, kaczyńskie, putiny, szykują nam naprawdę nieliche kłopoty swoim prostactwem obliczonym na krótkie terminy?

 • stanislaw.kupiec

  Oceniono 14 razy 8

  wy Turki natychmiast po zakończeniu całej akcji wstrzymajcie ogień ( na jakiś czas) to mówię ja Donald (kaczor ) Trampek

 • ut_utah

  Oceniono 14 razy 6

  Dramat i eksterminacje Kurdów właśnie uratowała Rosja

  W rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim w Latakii przy aktywnym uczestnictwie rosyjskich dyplomatów wojskowych zawarto porozumienie miedzy Kurdami a rządem syryjskim.

  Oto jego treść:

  1 / Rozwiązanie SDF (Syryjskie Siły Demokratyczne) - wojsko kurdyjskie uzbrojone i podległe armii USA Bojownicy Kurdyjscy wraz ze wszystkimi obecnymi siłami kurdyjskimi i grupami wojskowymi wchodzą od dziś do 5 Syryjskiego Korpusu (legionu szturmowego) pod kontrolą i dowództwem i wyposażeniem Rosji

  • 2 / Mocna gwarancja pełnego prawa kurdyjskiego w nowej konstytucji syryjskiej z autonomią, która zostanie uzgodniona przez przywódców kurdyjskich i państwo syryjskie.

  • 3 / Wspólne skoordynowane wysiłki sił syryjskich / kurdyjskich w celu wyeliminowania obecności Turcji w północnej Syrii

  • 4 / Wszystkie obszary przygraniczne i centra administracyjne Rożawy (terytorium Syrii pod kontrolą SFF) zostaną przekazane rządowi syryjskiemu

  • 5 / W ciągu jednego miesiąca kurdyjskie kierownictwo przejmie niektóre oficjalne funkcje w ramach obecnego rządu syryjskiego, aby ułatwić okres przejściowy do czasu utworzenia nowej konstytucji / rządu w przyszłości

  Wojska USA i Wielkiej Brytanii opuszczają Syrię
  Rosyjskie siły powietrzno desantowe właśnie lądują w Kamyszli (miasto pod kontrolą Kurdów daleko na wschodzie Syrii).

  Cały czas działa koordynacyjna linia miedzy rosyjskim i tureckim MO.
  Rosyjski szef sztabu generał Gierasimow uzgadnia szczegóły rozgraniczenia wojsk z tureckim szefem sztabu generalnego.

 • cim_cum

  Oceniono 8 razy 4

  Kiedyś były takie państwa jak Afganistan, Irak, Libia, Syria, Gruzja, Ukraina...

 • e50504

  Oceniono 14 razy 4

  Kiedy Polska wyśle wojska na pomoc swojemu natowskiemu sojusznikowi?

  Co jest? Sojusznik już się nie podoba? A podobno taki silny i stanowczy był, jedyny co się ruskim postawił xD

 • Piotr Kotliński

  Oceniono 5 razy 3

  Przecież wszystkim to jest na rękę, zwłaszcza UE. Po co komu 3,5 mln uchodźców?Jak będą się wtrącać to Recep im ich wypuści a jak będą siedzieć cicho to ich przesiadki tam gdzie jest ich miejsce. Do swojej ojczyzny.A unia może sobie cicho poszczekiwać. I wszyscy będą zadowoleni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX