Płonące barykady na ulicach Barcelony. Fala protestów po skazaniu organizatorów referendum

W Barcelonie, a także innych częściach Katalonii drugi dzień z rzędu doszło do masowych protestów i starć z policją. Na nagraniach widać podpalone barykady na ulicach. Demonstracje zaczęły się po tym, jak w poniedziałek Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał na kary więzienia polityków, którzy organizowali referendum niepodległościowe w 2017 roku.

Protesty w Katalonii zaczęły się w poniedziałek i trwały we wtorek w ciągu dnia. Jak opisuje "El Pais", protestujący m.in. blokowali drogi i utrudniali działanie lotniska El Prat. 

Wieczorem na ulice m.in. Barcelony wyszły tysiące ludzi. Masowe demonstracje przerodziły się w zamieszki. Na razie wiadomo o aresztowaniu kilku osób, jednak to może się zmieniać. Na zdjęciach i nagraniach w mediach społecznościowych widać starcia z policją i płonące barykady na ulicach. 

Hiszpania: katalońscy politycy skazani

W poniedziałek Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał na kary więzienia dziewięciu katalońskich polityków, którzy organizowali referendum niepodległościowe w 2017 roku.

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych z najcięższego zarzutu rebelii. Skazał jednak na 13 lat więzienia byłego wicepremiera katalońskiego rządu Oriola Junquerasa. Został on uznany za winnego działań wywrotowych i malwersacji. Byli doradcy rządu, Raul Romeva, Jordi Turull i Dolors Bassa, usłyszeli wyrok 12 lat więzienia, a była przewodnicząca katalońskiego parlamentu, Carme Forcadell - 11 i pół roku więzienia. Czterej inni politycy zostali skazani na 10 i pół i 9 lat więzienia. Trzem osobom wymierzono kary pieniężne.

Junqueras zapowiada złożenie odwołania do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Przebywający w więzieniu Oriol Junqueras powiedział agencji Reutera, że kolejne referendum w Katalonii jest nieuniknione. Dodał, że wyroki, orzeczone wczoraj wobec niego i ośmiu innych działaczy, tylko wzmocnią ich determinację. 

Referendum w sprawie niepodległości Katalonii, rozpisane przez regionalny rząd, odbyło się 1 października 2017 roku. Wzięło w nim udział 43 procent uprawnionych, 90 procent z nich głosowało za niepodległością. Hiszpański rząd uważał referendum za nielegalne i nie uznał jego wyników. Rząd Katalonii został rozwiązany, a jego członkowie aresztowani.

Więcej o:
Komentarze (170)
Fala protestów w Katalonii. Płonące barykady na ulicach Barcelony
Zaloguj się
 • snooka

  Oceniono 32 razy 10

  W starciu z hiszpańską policją Diduszko nie nadążałby ze zmianą pampersów ...

 • jan.go

  Oceniono 12 razy 8

  No i tak nacjonalizm Kataloński zderzył się z Hiszpańskim

 • erich_von_klinkerhoffen

  Oceniono 52 razy 8

  Jestem pewien, że Unia Europejska okaże zdecydowanie swoje oburzenie i zaniepokojenie stanem demokracji oraz zagrożeniem wolności obywatelskich...

  ...w Polsce.

 • herr7

  Oceniono 13 razy 7

  Katalończycy uwierzyli w demokratyczne procedury i zaufali europejskim elitom. Skończyło się pałowaniem i więzieniem dla ich przywódców. Ich następcy będą bardziej radykalni.

 • angelus-silesius

  Oceniono 16 razy 4

  Demokratycznie i praworządnie ogłoszono wyroki wieloletniego wiezienia za próbę ogłoszenia referendum, czyli za wprowadzanie faszyzmu, a ta uliczna hołota hiszpanifobów wbrew demokratom z Brukseli, wbrew Amnesty International, wbrew Lekarzom Bez Ograniczeń, wbrew LGBTZBOQ czy innym GreenPICom demonstruje swoje niezadowolenie z rządów światłych zwolenników wolności ponad podziałami i takiejże miłości.
  Sądne czasy, ale nic to - demokracja liberalna Unii Europejskiej, te wszystkie Timmermansy przywrócą wolność i niezbywalne prawo narodów do samounicestwienia oraz prawo. rządzących okupantów do samostanowienia... czy jakoś tak.

 • pavise

  Oceniono 10 razy 4

  Cały świat solidaryzuje się z Hongkongiem i jego uciskanymi obywatelami. W związku z tymi zamieszkami proponuję nałożyć sankcję na komunistyczne Chiny. Dziękujemy autorowi artykułu za obnażenie komunistycznej dyktatury Chin.

 • grosz-ek

  Oceniono 21 razy 3

  Swoją drogą niesamowite, jakie napięcia wywołuje UE - jako twór federacyjny - w federacyjnych państwach członkowskich. Europa pełna jest separatyzmów, a funkcjonowanie UE te separatyzmy wzmacnia. Prędzej, czy później Unia będzie musiała wypracować jakieś mechanizmy przekształcania się państw członkowskich w mniejsze organizmy bez utraty praw członkowskich.

 • makabrrr

  Oceniono 8 razy 2

  Tako mata dupokracje.

 • osobaniepozadana

  Oceniono 1 raz 1

  życzę Katalonii pełnej niepodległości... każdy naród ma do niej prawo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX