Niemcy: Zamachowiec z Halle przyznał się do winy. Działał z pobudek antysemickich

Mężczyzna, który w środę 9 października próbował wtargnąć do synagogi w mieście Halle, a następnie zastrzelił dwie osoby, przyznał się do winy. Podczas przesłuchania stwierdził także, że działał z pobudek antysemickich.

O tym, że 27-letni Staphan Balliet przyznał się do zarzucanych mu czynów, poinformowała niemiecka prokuratura generalna. Mężczyzna zeznawał podczas kilkugodzinnego przesłuchania, które w czwartek wieczorem przeprowadził sędzia śledczy Sądu Federalnego. Jak informuje "Die Welt", Balliet przyznał się, że jego działania były powodowane jego ekstremistycznymi i antysemickimi poglądami. 27-latek znajduje się obecnie w areszcie śledczym. W nakazie aresztowania, który wydano w czwartek wieczorem, oskarża się go o podwójne morderstwo oraz siedmiokrotne usiłowanie zabójstwa.

Niemcy: Zamachowiec z Halle nagrał atak i zamieścił nagranie w internecie

Stephan Balliet został aresztowany w środę po tym, jak na jednej z ulic w mieście Halle zastrzelił 40-letnią kobietę i 20-letniego mężczyznę. Wcześniej próbował wedrzeć się do synagogi, aby zaatakować znajdujących się tam Żydów. W tym czasie w świątyni znajdowało się 51 osób, które obchodziły żydowskie święto Jom Kippur. Podczas ucieczki Balliet strzelił też do 40-letniej kobiety i 41-letniego mężczyzny. Zostali oni przetransportowani do szpitala. Według śledczych Stephan Balliet miał przy sobie materiały wybuchowe oraz cztery rodzaje broni palnej. Jak informuje "Deutsche Welle", mężczyzna filmował swój czyn kamerą na kasku i zamieścił nagranie w internecie.

Niemcy: Mieszkańcy Halle w żałobie. Niemiecka prasa komentuje antysemicki atak

Mieszkańcy Halle opłakują ofiary antysemickiego ataki. Na rynku w Halle oraz przed synagogą układają kwiaty i znicze. Niemieckie dzienniki analizują zamach, zadając sobie pytanie o to, jakie są nastroje w społeczeństwie. 

"Nawet jeśli strzelał tylko Stephan B., to i tak jest on elementem niemieckiej i międzynarodowej sieci prawicowych ekstremistów. Walka przeciwko temu narastającemu zagrożeniu powinna w zasadzie być umieszczona na samym szczycie najważniejszych działań politycznych, ale tak nie jest. Zamachowiec z Halle mógł poczuć się umocniony w swojej postawie i zachęcony do podjęcia działań o jednoznacznie terrorystycznym charakterze nie tylko przez ludzi o faszystowskich poglądach, którzy działają w ukryciu na całym świecie. Mogła go do nich skłonić także nienawiść i wrogość do Żydów i migrantów ze strony tak wielu, nie rzucających się na co dzień w oczy obywateli, którzy dają jej stale wyraz w internecie. Czy akt terroru z Halle przynajmniej dla części z nich okaże się przestrogą i ostrzeżeniem?" - pyta "Sueddeutsche Zeitung" cytowany przez serwis "Deutsche Welle"

Więcej o:
Komentarze (36)
Niemcy: Zamachowiec z Halle przyznał się do winy. Działał z pobudek antysemickich
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 12 razy 4

  W Halle urodził się Reinhard Tristan Heydrich.

  Był taki niemiecki mem. Uchodźca wrzeszczy:
  - Śmierć Żydom! Śmierć Izraelowi!
  Podchodzi do niego łysy naziol:
  - No, całkiem dobrze integrujesz się.

 • takaprawda3000

  Oceniono 18 razy 4

  Na prawicowych portalach nadal cisza o tym że zamachowiec był prawicowcem.

 • obeznany

  Oceniono 9 razy 3

  Szczególnie żałosny w tym kontekście jest widok flag Izraela podczas demonstracji Pegidy, rasistowskiego i prawicowo-populistycznego urgrupowania w Niemczech, skierowanego (póki co) głównie przeciw muzułmanom.

 • ssierota

  Oceniono 8 razy 2

  Brevik wersja 2.0. Tyle, ze Brevikowi sie niestety udalo.

 • obeznany

  Oceniono 7 razy 1

  Szczególnie żałosny w tym kontekście jest obrazek flag Izraela pojawiających się regularnie podczas demonstracji Pegidy, rasistowskiego i prawicowo-populistycznego urgrupowania w Niemczech, skierowanego (póki co) głównie przeciw muzułmanom.

 • loneman

  Oceniono 6 razy 0

  Strasznie bialy bo dla prawicowej dziczy tylko ciemnoskory jest zdolny do zabijania w amoku a biel to dla nich jak anielstwo czy papiestwo.....

 • seneka_ml

  Oceniono 4 razy -2

  Ten był zdrowy psychicznie ? No zobaczcie jaki przypadek

 • hmmm11

  Oceniono 5 razy -3

  I to jest najlepsze ilosc tekstow Niemieckich obozow byla duza, do tego pokazwywanie nazistow w Polsce a teraz tu nagle...

 • white_lake

  Oceniono 5 razy -3

  ależ to są kanalie bezmyślne, nienawidzi Zydów, a strzela do Niemców

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX