Trybunał w Strasburgu: Kara dożywocia jest niehumanitarna. Włoski minister: "Przepraszam, to żarty?"

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu podtrzymał swoją decyzję z czerwca, uznając, że włoska kara bezwzględnego dożywocia jest niehumanitarna i zalecił Włochom zmianę przepisów. Wyrok Trybunału wywołał w tym kraju burzę. - Przepraszam, czy to żarty? - pyta Luigi Di Maio, minister spraw zagranicznych.

"Ergastolo ostativo", czyli kara bezwzględnego dożywocia (stosowana we Włoszech od lat 90., kiedy kiedy w kraju miały miejsce krwawe porachunki mafijne) po prawomocnym wyroku nie może być ani skrócona, ani zastąpiona łagodniejszą. Jedyny przypadek, kiedy jest to możliwe stanowi sytuacja, gdy skazany postanowi współpracować w wymiarem sprawiedliwości.

"Ergastolo ostativo" we Włoszech, mafioso kieruje sprawę do Strasburga

W czerwcu bieżącego roku włoski mafioso, Marcello Viola, zwrócił się o pomoc do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Viola odbywa karę bezwzględnego dożywocia właśnie od lat 90. Został wówczas skazany za przynależność do grup mafijnych, zabójstwa i inne przestępstwa. Mafioso nie zdecydował się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości, w związku z czym został skazany na karę bezwzględnego dożywocia - opisuje tvn24.pl.

13 czerwca tego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że ta kara, według Konwencji o prawach człowieka, jest naruszeniem prawa o zakazie nieludzkiego i poniżającego traktowania. 8 października odrzucił apelację, jaką złożył włoski rząd i podtrzymał ten wyrok w mocy.

Swoją decyzję sędziowie uzasadnili tym, że brak chęci do współpracy z wymiarem sprawiedliwości nie musi wynikać z tego, że skazany nie żałuje swoich czynów i wciąż utrzymuje kontakty ze światem przestępczym, ale  ze strachu przed zemstą na swoich bliskich. Sędziowie podkreślili, że właśnie dlatego decyzja o współpracy, którą ma podjąć osadzony nie jest zupełnie dobrowolna.

Włochy poruszone wyrokiem

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wywołał burzę. "Dziś Trybunał mówi nam, że zaostrzone dożywocie łamie prawa człowieka i powinniśmy zreformować prawo. Przepraszam, czy to żarty? Jeśli idziesz pod rękę z mafią, niszczysz życia całych rodzin, niewinnych ludzi, to trafiasz do więzienia pod pewnymi warunkami. Żadnych ulg, żadnych warunkowych zwolnień. Płacisz, kropka" - napisał na Facebooku Luigi Di Maio, minister spraw zagranicznych Włoch. - "Opłakujemy tu jeszcze naszych bohaterów, nasze ofiary, a teraz powinniśmy pomyśleć nad zmianą praw ich katów?".

Głos w sprawie zabrał też Matteo Salvini, obecnie przywódca prawicowej Ligi, a w latach 2018–2019 wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych. "N-ta głupota na szkodę Włoch. Mamy być uprzejmi względem mafiosów i zabójców? Nigdy" - napisał an Twitterze.

Oburzeniem zareagowały też niektóre media. 

W uzasadnieniu wyroku nie znalazło się zalecenie, aby zwolnić Marcella Violę z odbywanej kary. Jednak Trybunał podkreśla, że Włochy powinny tak zreformować prawo, aby współpraca z wymiarem sprawiedliwości nie była jedynym sposobem na złagodzenie bezwzględnego dożywocia. 

Bezwzględne dożywocie w Polsce?

Czy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka będzie miał też wpływ na sytuację w Polsce? Przegłosowana w czerwcu przez polski Sejm nowelizacja Kodeksu karnego również przewiduje karę bezwzględnego dożywocia. W ekspertyzie podkreślano, że kara ta może być niezgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Swoje wątpliwości wyraził również Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Skierował pismo do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w którym podkreślił, że ta kara "pozbawia skazanego nadziei i czyni dążenie do rehabilitacji społecznej i edukację skazanego bezcelowymi". Prezydent Andrzej Duda nie podpisał nowelizacji i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma jeszcze wyroku w tej sprawie.

Więcej o:
Komentarze (205)
Trybunał w Strasburgu: Kara dożywocia jest niehumanitarna. Włoski minister: "Przepraszam, to żarty?"
Zaloguj się
 • gandalph

  Oceniono 29 razy 19

  Przecież to można łatwo ominąć: podsumować wszystkie grzeszki skazanego i zasolić wyrok 315 lat więzienia z prawem do przedterminowego zwolnienia do odbycia 1/3 kary.

 • huragan70

  Oceniono 15 razy 13

  To trzeba przyjąć model amerykański - 200 lat pudła i już, a możliwość zwolnenia po ukończeniu 100 lat .. Sprawa załatwona.

 • sir.fred

  Oceniono 12 razy 12

  Też uważam, że kara śmierci byłaby znacznie bardziej humanitarna.

 • america_n_beauty

  Oceniono 39 razy 11

  Rzygać mi się chce na tę lewacką hiperpoprawnosc polityczna Europy.. prawa człowieka mafiozow.. nieźle

 • djenn

  Oceniono 18 razy 10

  W ogóle, to już samo więzienie jest niehumanitarne.
  No chyba, że jak w Polsce morderca odsiadujący karę, dostaje 90 przepustek w ciągu jednego roku, celem umożliwienia mu następnego morderstwa, kolejnej kobiety, to już jest nieco bardziej humanitarne.

 • rumpa

  Oceniono 15 razy 9

  Chyba zgłupieli?
  Poza tym dożywocie to nie jest kara, tylko odseparowanie od społeczeństwa szkodliwej jednostki. Trzeba takową usunąć z ulic i koniec, czy się z tym męczy i odczuwa skruchę to sprawa zupełnie wtórna.

 • michal_czytelnik

  Oceniono 10 razy 8

  Bardzo niepokojąca jest panująca od paru lat tendencja państw do stawania po stronie krętaczy, oszustów i kryminalistów (w tym najbardziej okrutnych!!). To musi się zmienić bo jeszcze trochę i strach będzie być uczciwym i przestrzegać prawa.

 • akami

  Oceniono 20 razy 8

  kara "pozbawia skazanego nadziei i czyni dążenie do rehabilitacji społecznej i edukację skazanego bezcelowymi"
  No i dobrze. Jakiś gó...arz, który dla zabawy podpalił bezdomnego powinien być pozbawiony nadziei na normalne życie poza więzieniem. Nie musi się też rehabilitować społecznie (cokolwiek ten bełkot znaczy) oraz edukować bo resztę życia spędzi w pudle. To samo dotyczy wszystkich, którzy z premedytacją zabili człowieka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX