Kontrowersje wokół nagrody Nobla dla Petera Handkego. "Propagator nienawiści etnicznej"

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła w czwartek, że literacką nagrodę Nobla za 2018 r. otrzyma polska pisarka Olga Tokarczuk, a za 2019 r. - Austriak Peter Handke. Drugi z laureatów wzbudza spore kontrowersje, m.in. ze względu na sugerowane poparcie dla zmarłego w 2006 r. jugosłowiańskiego i serbskiego przywódcy Slobodana Miloševicia.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała literacką Nagrodę Nobla za 2019 rok austriackiemu autorowi Peterowi Handkemu. Pisarz doceniony został za "lingwistyczną pomysłowość, która bada obrzeża i specyfikę ludzkich doświadczeń".

Decyzja wzbudziła spore kontrowersje nie tylko w środowisku literackim, ale również politycznym. Autor jest określany przez krytyków swojej twórczości i poglądów jako obrońca skrajnie prawicowego serbskiego nacjonalizmu.

W 1996 r. wydał głośną książkę "Podróż zimowa nad Dunaj, Sawę, Morawę i Drinę albo sprawiedliwość dla Serbii", w której przedstawił Serbów również jako ofiary wojny domowej.

Pisarz Salman Rushdie napisał o Handkem w 1999 r., że "zaskoczył nawet swoich najbardziej gorliwych wielbicieli" serią zapaleńczych tekstów broniących "ludobójczego reżimu Slobodana Miloševicia". Rushdie wytykał też wtedy Handkemu, że jego "idiotyzmy obejmują sugestie, że sarajewscy muzułmanie sami się masakrują, a następnie obwiniają Serbów" i "zaprzecza ludobójstwu dokonanemu przez Serbów w Srebrenicy".

Slobodan Milošević, były jugosłowiański i serbski przywódca, będąc oskarżonym o wywołanie konfliktów wojennych w Kosowie, Chorwacji i Bośni, powołał 14 lat temu Handkego jako świadka obrony przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Pisarz nie wyraził zgody, rok później wygłosił jednak przemówienie na pogrzebie Miloševicia, w którym zasugerował poparcie dla działań polityka.

- Nie znam prawdy. Ale patrzę. Słucham. Czuję. Pamiętam. Dlatego tu jestem, blisko Jugosławii, blisko Serbii, blisko Slobodana Miloševicia - mówił.

Peter Handke laureatem nagrody Nobla

"Skandal! Komitet noblowski decyduje o przyznaniu Peterowi Handkemu - człowiekowi, który gloryfikował Miloševicia, znanego również jako "Rzeźnik Bałkanów" i poparł jego ludobójczy reżim - tegoroczną nagrodę w dziedzinie literatury. Nie ma w tym nic szlachetnego! To niedorzeczna i haniebna decyzja" - skomentowała na Twitterze ambasador Kosowa w Stanach Zjednoczonych Vlora Çitaku.

"Jako osoba gorąco wierząca w wieczne piękno i moc literatury, która wzbogaca ludzkie doświadczenia i jako ofiara czystek etnicznych i ludobójstwa, jestem przerażony decyzją o przyznaniu literackiej nagrody Nobla człowiekowi negującemu ludobójstwo" - napisał minister spraw zagranicznych Albanii Gent Cakaj.

Oświadczenie w sprawie nagrody Nobla dla Petera Handkego wydała też m.in. organizacja PEN America, zrzeszająca tysiące amerykańskich twórców literatury i osoby związane z rynkiem wydawniczym: pisarzy, dziennikarzy, poetów, wydawców.

Jesteśmy porażeni wyborem pisarza, który użył swojego publicznego głosu, by podważyć prawdę historyczną i ofiarować publicznie pomoc sprawcom ludobójstwa, takim jak były prezydent Serbii Slobodan Milosević i przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadzic

- czytamy.

Organizacja nie zgadza się z tym, że "pisarz, który uporczywie kwestionuje gruntownie udokumentowane zbrodnie wojenne, zasługuje na to, aby świętować jego "pomysłowość lingwistyczną".

Więcej o:
Komentarze (265)
Kontrowersje wokół nagrody Nobla dla Petera Handkego. "Propagator nienawiści etnicznej"
Zaloguj się
 • kipu01

  Oceniono 80 razy 40

  Nie rozumiem jednej rzeczy. Ten nobel jest za literaturę, czy poglądy polityczne ?

 • ar.co

  Oceniono 58 razy 38

  Najwyraźniej polskiej prawicy ten laureat znacznie bardziej się podoba niż Olga Tokarczuk.

 • cezar85

  Oceniono 59 razy 31

  no to pis'owcy w końcu mogą się pochwalić własnym laureatem

 • jakobhorner

  Oceniono 32 razy 18

  Skoro wszyscy walą w Serbów, ja nie walę, wnikam w ich los. Taka jest rola pisarza i artysty - poszukiwanie nowych dróg (zaznaczam przy tym, że nie znam poglądów, ani tekstów Handkego, ten artykuł nijak nie przekonuje). Tak mi się życie ułożyło, że w najbliższej rodzinie mam Amerykanina, Serbo-Chorwata, Niemca, Rumuna, Angielkę, Ślązaka ;) i to daje dużą ostrożność w jednoznacznych sądach.

 • policzna

  Oceniono 23 razy 15

  Wygląda na to, że głównymi oburzonymi są Albańczycy, którzy w Kosowie dokonali na Serbach gigantycznej czystki etnicznej.
  Jakby to delikatnie powiedzieć... może akurat w te muzułmańskie głosy niekoniecznie warto się wsłuchiwać...

 • byann

  Oceniono 31 razy 13

  Moralność Kalego. Argumenty na poziomie tych prawicy przeciwko Olgi Tokarczuk.

 • chateau.respawned

  Oceniono 35 razy 13

  Pytanie do radia Erewań.
  Czy to prawda, że Handke lubił Milosevicia?
  Prawda, ale nie za to go cenimy.

 • 45rtg

  Oceniono 12 razy 10

  No, jak "ambasador" Kosowa tak mówi, to znaczy, że Handke pisze prawdę. Rekomendacje takich przemytniczych pseudopaństewek z reguły trzeba rozumieć na odwrót.

 • kozieradka2012

  Oceniono 12 razy 10

  Jeśli Nobel dla Tokarczuk jest jednocześnie sukcesem Schetyny i Biedronia, to ani chybi ten dla Handkego jest też dla Milosevicia, nie?

  Btw, Olga Tokarczuk zapytana o Handkego odpowiedziała, że bardzo go ceni. Myślę, że nie tylko dlatego, że w przeciwieństwie do nienagrodzonych a oburzonych ma w tym swój interes. Po prostu Handkego wydawano i wystawiano (także w Polsce), kiedy ona stawiała dopiero pierwsze literki. Nagroda dla PH nie jest żadnym zaskoczeniem. Raczej dziwi, że nie dostał jej wcześniej. I tyle w temacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX