Kandydatka Francji jako jedyna "oblała test" w PE. Sylvie Goulard nie będzie unijnym komisarzem

Kandydatka Francji na komisarz ds. rynku wewnętrznego UE Sylvie Goulard została odrzucona przez europosłów podczas drugiego wysłuchania. Teraz Paryż musi zaproponować nowego kandydata, a czasu jest coraz mniej - PE chce głosować nad składem całej KE pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen 23 października.

Formowanie nowej Komisji Europejskiej, na której czele stanie Ursula von der Leyen, dobiega końca. Potrzebne było drugie przesłuchanie, by europosłowie poparli polskiego kandydata na komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Ta sztuka, która udała się Polakowi, nie udała się za to Francuzce Sylvie Goulard.

Kandydatka na komisarza z Francji Sylvie Goulard została w czwartek odrzucona w Parlamencie Europejskim. Jej powtórne wysłuchanie nie rozwiało obaw i zastrzeżeń deputowanych. Europosłowie z komisji rynku wewnętrznego oraz przemysłu uznali, że nie nadaje się ona na stanowisko komisarza.

Sylvie Goulard miała odpowiadać za rynek wewnętrzny, przemysł i przedsiębiorczość, zajmować się polityką kosmiczną i obronną, a także promować jednolity rynek cyfrowy. Przeciwko jej kandydaturze było 82 europosłów, 29 "za", jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej Francuzkę negatywnie zaopiniowali koordynatorzy grup politycznych.

Nowa KE. Kandydatka Francji odrzucona, Paryż musi zaproponować kolejnego komisarza

- Dziękuję prezydentowi Francji i Ursuli von der Leyen za zaufanie oraz europosłom, którzy na mnie głosowali - powiedziała Francuzka po głosowaniu. Goulard mówiła, że przyjmuje do wiadomości tę decyzję, z szacunku dla demokracji. Teraz Francja musi zaproponować Brukseli nową kandydaturę.

Odrzucenie tej kandydatury sprawia, że nowa Komisja Europejska może nie rozpocząć pracy w terminie, czyli 1 listopada, bo procedura weryfikacji w europarlamencie się opóźnia, a akceptacja całej Komisji miała nastąpić 23 października na sesji plenarnej w Strasburgu.

Wcześniej odrzucone zostały kandydatury z Węgier i Rumunii, ale na wstępnym etapie - przez komisję prawną, w związku z konfliktem interesów. Goulard pozostaje jednak jedyną kandydatką, która nie dostała poparcia zarówno po pierwszym, jak i drugim przesłuchaniu.

Korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek tak podsumowała wydarzenia ze stolicy Belgii:

Sylvie Goulard jest jedynym politykiem zaproponowanym przez unijne stolice (Paryż) który oblał test w Parlamencie Europejskim. Emmanuel Macron będzie musiał pomyśleć o innym kandydacie...
Więcej o:
Komentarze (64)
Nowa Komisja Europejska. Sylvie Goulard odrzucona przez europosłów. Francja musi zgłosić nową kandydaturę
Zaloguj się
 • omniscio

  Oceniono 9 razy 9

  proporcja tresci do dlugosci w tym artykule jest bliska zeru. dlaczego odrzucona? nie wiadomo. "uznali, że nie nadaje się ona na stanowisko komisarza." tyle to wiedzialem przed kliknieciem.

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 16 razy 8

  Żeby wyjaśnić ciekawość:
  Przeciw Goulard we Francji toczy się dochodzenie o przekręty finansowe przy zatrudnianiu fikcyjnych pracowników za unijne pieniądze. Z tego powodu zrezygnowała w 2017 z rządu zaledwie 1 miesiąc po nominacji i zwróciła Brukseli 45000 Euro pensji jej asystenta, który nie istniał. Poza tym Europejskie Biuro do walki z korupcją prowadzi inne dochodzenie w sprawie jej kontaktów z niemieckim miliarderem Nicolas Berggruen i sumami jakie otrzymała od jego instytutu w czasie kiedy była eurodeputowanym.
  Dlatego w drugim przesłuchaniu miała przedstawić wyjasnienia " w jaki sposób może wytłumaczyć , że śledztwo które zmusiło ją do rezygnacji z teki ministra we Francji nie będzie kolidowało z jej funkcją unijnego komisarza".
  Mimo, że zobowiązała się do automatycznej rezygnacji ze stanowiska komisarza w przypadku wyroku skazującego, nie wystarczyło to, aby wszystkich przekonać i odpadła, co oczywiście zezłościło Macrona, którego miała poparcie.

  Proszę Gazetę o przekazanie symbolicznej kwoty na dom dziecka jako wynagrodzenie za pracę którą wykonałem.

 • darius112

  Oceniono 52 razy 8

  Czyli Francja izolowana w Europie. A podczas przesłuchania śmiali się i szydzili z kandydatki Francji towarzyszu Sikorski? Jechanie na kompleksie niższości i "co pomyślą o nas inni" już nie działa. Musicie wymyśleć coś nowego.

 • zec

  Oceniono 10 razy 6

  Angielskiego nie znała?

 • 2fat

  Oceniono 10 razy 6

  Ale jak rasowi dziennikarze nie piszecie o istocie sprawy. DLACZEGO ją odrzucili? Znała angielski na poziomie Wojciechowskiego czy co?

 • fields1

  Oceniono 26 razy 6

  Zaraz gazwyb napisze, że to była kandydatka PiSu.

 • gio0102

  Oceniono 16 razy 4

  a nasz przaśny Wojciechowski Janusz przez _10 lat_ w UE nie nauczył się płynnie gadać i występować po angielsku! Przeszedł tylko dlatego, że 2. przesłuchanie było po polsku. Podziękujmy tłumaczom to pewnie ich zasługa. :D :D
  Przez tyle lat nie nauczyć się wyrażać swojego zdania w obcym języku - to jest jakaś niedyspozycja intelektualna, dalej będzie tam tylko kompromitacja.
  Z tymi leciwymi pasztetami, typu Kempa, Szydło, Mazurek których pozbył się pis i wymienił na młodszych facecików :D będzie tak samo - języki obce pozostaną obce.

 • raknawspak

  Oceniono 7 razy 3

  Nie naumiała się widelca

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX