Zamachowiec z Halle przed atakiem upublicznił manifest. Pisał o "zabijaniu antybiałych, w tym Żydów"

Zanim Stephan Balliet, 27-latek powiązany z niemieckimi neonazistami, dokonał zamachu w Halle zabijając dwie osoby, w sieci udostępnił manifest. Tłumaczył w nim motywy swoich działań - wynika z doniesień mediów.

Rita Katz, szefowa amerykańskiego SITE Intelligence Group, organizacji zajmującej się monitorowaniem aktywności terrorystów, napisała na Twitterze, że w sieci można odnaleźć PDF, będący swoistym manifestem Ballieta, dokument zawiera też zdjęcia broni i amunicji, którą 27-latek przygotował do ataku.

Katz przytacza zaledwie fragment jednego zdania z manifestu, w którym Balliet pisał, że chce zabić "jak najwięcej 'antybiałych', szczególnie Żydów"| ("antybiali" zapisano w j. angielskim "anti-whites"). Amerykańska ekspertka zamieściła też zdjęcia broni domowej roboty oraz wizerunek 27-letniego Niemca.

O manifeście pisze także "Der Spiegel", choć nie przywołuje jego fragmentów. Według doniesień dziennika, dokument oceniono jako "autentyczny", a trzy pliki PDF, na których się znajduje, są w dyspozycji śledczych. "Spiegel" dodaje tylko, że poza zabijaniem Żydów, Balliet wspomina również o innych, potencjalnych celach: muzułmanach i lewicowcach.

Zamach w Halle. 27-latek transmitował atak w sieci

Według najnowszych informacji Stephan Balliet działał sam. Zamachowiec zresztą nagrał cały atak i udostępnił go w sieci. Nagranie pokazuje, jak zamachowiec próbuje wtargnąć do wypełnionej wiernymi synagogi, ale systemy zabezpieczające okazały się zbyt mocne.

Czytaj więcej: Atak na synagogę sprawca transmitował w sieci. Na nagraniu mówił: "Źródłem problemów są Żydzi"

Zdaniem szefa MSW śledztwo prokuratury federalnej potwierdza, że mamy do czynienia z czynem o podłożu antysemickim. Także niemieccy eksperci są tego samego zdania.

27-latek zaatakował 9 października w żydowskiego święto Jom Kippur. Gdy nie udało mu się dostać do synagogi, zaczął strzelać do ludzi na ulicy - zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne. Ballieta ujęto po policyjnym pościgu.

Więcej o:
Komentarze (53)
Zamach w Halle. Stephan Balliet przed atakiem zamieścił w sieci manifest. Pisał o zabijaniu "szczególnie Żydów"
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 26 razy 10

  Niemiecki zolnierz wyklety z ichniejszego NSZ?
  Dzie prezydent z patronatem sie pytam???

 • takaprawda3000

  Oceniono 28 razy 10

  Coś cicho na prawicowych antypolskich portalach o tym zamachu. Widocznie, jak ataku dokonuje ich prawicowy ziomek to jest ok.

 • zueoko

  Oceniono 15 razy 9

  Neonazista i bandyta. Nic dodać, nic ująć.

 • yuo7leo9

  Oceniono 8 razy 4

  Najgorsze, że PiS u nas takich też hoduje. Już zaczynają z nożami latać

 • obeznany

  Oceniono 7 razy 3

  Szczególnie żałosne w tym kontekście są flagi Izraela widoczne regularnie podczas demonstracji prawicowej i antymuzułmańskiej Pegidy.

 • manren

  Oceniono 7 razy 3

  To nie był ani żaden nazista i jakiś nacjonalista, lecz narodowiec.

 • janrobin2015

  Oceniono 11 razy 3

  A gdzie artykuły bartosza czy dominiki? Gdzie naczelny na pierwszej stronie komentujący to co się stało?
  Z GW nie dowiecie sie ze w Niemczech przed synagogami, szkołami i innymi budynkami należącymi do organizacji żydowskich stoją posterunki policji 24h na dobę. Że liczba aktów przemocy przeciwko żydom wynosi już ponad 1000 rocznie. Czesc przez neofaszystów ale duza czesc robiona przez przybyszy z bliskiego wschodu.
  Polska jawi się rajem dla nich w porównaniu z Niemcami ale też z Francja.

 • D B

  Oceniono 9 razy 3

  "O zajściach napisała też m.in. izraelskie państwowe forum do walki z antysemityzmem, organizacja Stand With Us, dziennik "Frankfurter Rundschau", izraelska redakcja "Le Monde" czy niemiecka socjolożka Jutta Dithfurth"

  napisali, bo był to niezwykle groźny przejaw zwierzęcego antysemityzmu, którego nie ma już w cywilizowanym świecie (chodzi o palenie w Polsce kukły Judasza)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX