Donald Trump wycofał wojska z Syrii. Powód? "Kurdowie nie pomogli nam w Normandii"

Stany Zjednoczone wycofały swoje wojska z Syrii. Prezydent USA tłumaczył tę decyzję mówiąc, że Kurdowie "nie pomogli nam w Normandii". Donald Trump przyznał, że dowiedział się tego z "potężnego artykułu".

Donald Trump bronił swojej decyzji o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii zauważając, że Kurdowie nie walczyli razem z USA podczas drugiej wojny światowej. Decyzja prezydenta USA umożliwiła Turcji przeprowadzenie ofensywy przeciwko wspieranym przez USA bojownikom kurdyjskim, którzy przez pięć lat walczyli przeciwko Państwu Islamskiemu w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. W walce z ISIS Kurdowie stracili ok. 11 000 bojowników.

Donald Trump wycofał wojska USA z Syrii. "Kurdowie nie pomogli nam w drugiej wojnie światowej"

Tłumacząc swoją decyzję o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii prezydent USA powiedział dziennikarzom, że Kurdowie "nie pomogli nam w drugiej wojnie światowej, nie pomogli nam na przykład z Normandią". Donald Trump stwierdził, że dowiedział się o tym "z bardzo, bardzo potężnego artykułu", powołując się prawdopodobnie na artykuł konserwatywnego pisarza Kurta Schlichtera. Na łamach "Townhall" napisał on:

"Kurdowie pomogli zniszczyć Państwo Islamskie, to prawda. Prawdą jest również to, że Kurdowie i tak walczyliby z dżihadystami, ponieważ psychokalifat był tuż obok. Bądźmy szczerzy, Kurdowie nie pojawili się w Normandii, w bitwie o Inczon, w oblężeniu Khe Sanh, w Kandaharze" - wymieniał Schlichter.

Prezydent USA powiedział także, że Stany Zjednoczone wydały "ogromną sumę pieniędzy, pomagając Kurdom”, którzy "walczą o swoją ziemię". - Przy tym wszystkim, co zostało powiedziane, lubimy Kurdów - podsumował Donald Trump.

 

Turcja wkroczyła do Syrii. Zaatakowała Kurdów, których wspierały USA

W środę 9 października Turcja rozpoczęła ofensywę w północno-wschodniej Syrii, atakując wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), czyli kurdyjskie siły kontrolujące region. Ofensywa turecka nastąpiła zaledwie kilka dni po rozmowie Donalda Trumpa z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, po której prezydent USA napisał na Twitterze, że wojska amerykańskie wycofają się z regionu - informuje "The Guardian". Przypomnijmy, że Turcja uważa syryjskich Kurdów za organizację terrorystyczną. 

Decyzja o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii wywołała kontrowersje. Krytycy twierdzą, że ten ruch budzi wątpliwości co do zobowiązań USA wobec sojuszników i może umożliwić odrodzenie się ISIS. Decyzję Trumpa potępiły też Syryjskie Siły Demokratyczne, które uznały ją za "dźgnięcie w plecy".

Więcej o:
Komentarze (409)
Donald Trump wycofał wojska z Syrii. Powód? "Kurdowie nie pomogli nam w Normandii"
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 113 razy 87

  Z tego, co mi wiadomo, to Polacy również nie pomogli Amerykanom w Normandii. Ani w Wietnamie. Ani w Korei.
  Dzisiaj widać, ile warta jest obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce i jak szybko w razie czego można ich wycofać do Niemiec.

 • swietyszczur

  Oceniono 67 razy 59

  Trump w USA , Bolsonaro w Brazylii , Kaczynski w Polsce . Czarno widze ....

 • jacek.placek.pl

  Oceniono 51 razy 37

  "mówiąc, że Kurdowie "nie pomogli nam w Normandii""

  I jak tu się dziwić, że 7% Jankesów jest święcie przekonanych, że mleko o smaku czekoladowym jest od brązowych krów?

  A tak na poważnie: już widać, że nie będzie żadnego grożenia palcem Erdoganowi. Trump sobie znalazł wytłumaczenie, dlaczego mógł wydać Kurdów na pastwę Turków.

 • minio30

  Oceniono 36 razy 32

  Kurdowie zaufali USA i co dostali ....może warto przemyśleć pewne sojusze.Sam Tramp powiedział że lubi Polskę bo mu płaci. Tak kończy się każda przyjaźń oparta o pieniądze....

 • wiesio_kopyto

  Oceniono 38 razy 26

  A Polacy jankesom pomagali, a i tak sprzedali nas Stalinowi.
  Nic nowego z ich strony

 • dd_

  Oceniono 28 razy 24

  Pomarańczowy Człowiek kompletnie odleciał. I taki ktoś decyduje o użyciu broni atomowej. Jprdl...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX