Atak na synagogę w Halle sprawca transmitował w sieci. Na nagraniu mówił: "Źródłem problemów są Żydzi"

Horst Seehofer, szef niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, stwierdził, że - bazując na dotychczasowych informacjach - można założyć antysemickie podłoże ataku w Halle. 27-latek transmitował wszystko w sieci, prawdopodobnie zainspirowany sprawcą zamachu w Christchuch, gdzie zginęło ponad 50 osób.

- Bazując na bieżących informacjach musimy założyć, że to był atak antysemicki. Według biura prokuratury federalnej istnieje wystarczająca ilość wskazówek by uznać, że był to prawdopodobnie prawicowy, ekstremistyczny motyw - stwierdził w oświadczeniu Horst Seehofer. Minister przyznał, że sprawca był świetnie uzbrojony i próbował wedrzeć się do synagogi w Halle. "Der Spiegel" poinformował, że mężczyzna, który otworzył ogień, to 27-letni Stephan B., mieszkaniec kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Policjanci mają dysponować nagraniem z kamery napastnika. 

Halle. Sprawca transmitował atak przed synagogą

Jak podaje agencja AP, sprawca nagrywał atak i transmitował na żywo w serwisie Twitch - popularnej platformie dla miłośników gier wideo. Władze Twitcha informowały, że "pracują, by jak najszybciej usunąć te treści". Poinformowały też, że każde konto, którego właściciel powiela transmisję tego "odrażającego czynu" będzie blokowane. Rita Katz, szefowa organizacji Site Intelligence Group, która zajmuje się obserwowaniem ekstremizmów, również informuje o opublikowanym wideo. Na 35-minutowym nagraniu słychać, jak sprawca - jeszcze - przed atakiem mówi:

Uważam, że Holokaust nigdy się nie wydarzył, feminizm jest przyczyną spadku urodzeń na Zachodzie, a ten jest kozłem ofiarnym masowej imigracji. Źródłem wszystkich tych problemów są Żydzi.

Władze Niemiec nie nazywają zdarzenia zamachem terrorystycznym, ale sprawę od lokalnej policji przejęła prokuratura federalna, co zgodnie z procedurami ma miejsce, gdy zachodzą podejrzenia o terroryzm lub polityczny ekstremizm. Wbrew początkowym doniesieniom sprawca prawdopodobnie działał w pojedynkę. Policja odwołała wieczorem stan zagrożenia w Halle.

Strzelanina w Halle

W strzelaninie nieopodal synagogi w Halle zginęły dwie osoby. Do zdarzenia doszło w środę, w dniu Jom Kippur - najważniejszego żydowskiego święta. Sprawca próbował wedrzeć się do domu modlitwy, gdzie przebywało kilkadziesiąt osób. Strzelił trzykrotnie w drzwi synagogi i próbował rzucać w nie materiałami wybuchowymi, jednak bezskutecznie - ludzie w środku zdążyli zabarykadować wejście. Wówczas Stephan B. zastrzelił przypadkową kobietę i odjechał kilka ulic dalej, do baru z kebabem. Tam zabił jeszcze jedną osobę.

Mężczyzna po wejściu do baru miał problem z bronią, której prawdopodobnie nie potrafił obsługiwać. Dzięki temu kilka osób zdążyło uciec, choć były zaledwie kilka metrów od niego. 

Sprawca został postrzelony przez policję, ale zdołał odjechać wypożyczonym autem. We wsi Landsberg podjechał do zakładu mechanicznego, gdzie zażądał nowego samochodu, postrzelił pracownika zakładu, który próbował go powstrzymać i ukradł taksówkę. W końcu został schwytany, gdy zderzył się z ciężarówką.

Jak informuje "The Telegraph", w ostatnim czasie służby wywiadowcze informowały o rosnącym prawicowym ekstremizmie w regionie. Halle jest znanym centrum sympatyków skrajnej prawicy, zwłaszcza Identytaryzmu. Ruch był oskarżany o związki z Brentonem Tarrantem, zamachowcem z nowozelandzkiego Christchurch, którym - sądząc po nagraniu - inspirował się sprawca ataku na synagogę.

Więcej o:
Komentarze (221)
Atak na synagogę w Halle sprawca transmitował w sieci. Na nagraniu mówił: "Źródłem problemów są Żydzi"
Zaloguj się
 • bialymisio

  Oceniono 69 razy 41

  Zastrzelił przypadkową, bezbronną kobietę i człowieka w barze. Prawicowy bohater.

 • vegemot

  Oceniono 69 razy 31

  Ojej, jednak nie był to islamista? A już prawaki i ich 'pany' liczyły że uda się zbić kampanię kilka dni przed wyborami na strachu przed uchodźcami. Jak 4 lata temu. Ale przynajmniej grają nad trumną Szyszki, plując jadem na opozycję

 • american_boy

  Oceniono 34 razy 20

  Dobrze, że tak pokraka była tak głupia, że nawet zamachu nie potrafiła przeprowadzić. Ofiar mogło być znacznie więcej.

 • konigin

  Oceniono 53 razy 17

  Polityka AfD zaczyna zbierac zniwo. Mentalnosc bylych DDR-ow bardzo podobna jest do suwerena lepszego sortu i tak samo sa podatni na szowinistyczna propagande.

 • brytnej

  Oceniono 36 razy 12

  Należy dodać, że ów naziol tzn. "narodowiec" bluzgał również na "Kanacken", czyli w języku wolskich "narodowców" na "Ciapatych".

 • cozano

  Oceniono 21 razy 11

  Widać po komentarzach, że nasi pobratyńcy ideowi tego bandyty, są bardzo zawiedzeni, że na "ciapatych" nie można ponadawać.

 • agnrodis

  Oceniono 15 razy 9

  W obecnych czasach szkoly medyczne powinny ksztalcic wielokrotnie wiecej psychiatrow niz dotychczas.

 • cehaem

  Oceniono 22 razy 8

  Kolejny prawicowy incel.

 • brainbox

  Oceniono 20 razy 6

  W Polsce Kaczyńskiego jest podobnie. Problemem są nie tylko żydzi ale także ta część "elity" i społeczeństwa, która - w jego ocenie - pracuje dla "wrogów" i została i jest "napiętnowana" i będzie nadal "piętnowana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX