Turcja zaczęła bombardowanie Kurdów w Syrii. Erdogan ogłasza operację "źródło pokoju"

Turcja rozpoczęła operację wojskową przeciwko Kurdom w północnej Syrii. Prezydent
Recep Tayyip Erdogan poinformował o tym na Twitterze. Według doniesień zaczęły się bombardowania pozycji kurdyjskich.

Kilka dni po decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu żołnierzy z pogranicza turecko-syryjskiego, Turcja rozpoczęła operację wojskową w tym regionie. Ta część kraju jest kontrolowana przez Syryjskie Siły Demokratyczne - głównie kurdyjską milicję, która jest sojusznikiem zachodniej koalicji w walce z Państwem Islamskim. Turcja uznaje kurdyjskie bojówki za organizacje terrorystyczne. 

"Tureckie Siły Zbrojne, razem z Syryjską Armią Narodową, właśnie rozpoczęły Operację Źródło Pokoju przeciwko terrorystom z PKK/YPG i ISIS w północnej Syrii. Naszym celem jest uniemożliwienie stworzenia korytarza terroru na naszej południowej granicy i zaprowadzenie pokoju w regionie" - napisał na Twitterze prezydent Recep Tayyip Erdogan. Stwierdził, że operacja "zneutralizuje zagrożenia terrorystyczne wobec Turcji i doprowadzi do stworzenia strefy bezpiecznej, pozwalającej na powrót syryjskich uchodźców do domów". Erdogan przedstawia operację jakom wymierzoną m.in. w Państwo Islamskie, choć w na tych terenach terytorialny "kalifat" został pokonany - i to właśnie przez SDF.

"Zachowamy integralność terytorialną Syrii i wyzwolimy lokalne społeczności z rąk terrorystów" - napisał polityk. 

Tureckie F-16 ostrzeliwują Kurdów, Juncker apeluje o wstrzymanie interwencji

"Tureckie samoloty wojskowe zaczęły naloty na terenach cywilnych. Panuje ogromna panika wśród mieszkańców regionu" - napisał na Twitterze rzecznik SDF Mustafa Bali. Według doniesień w mediach społecznościowych cywile w panice uciekają z bombardowanych miejscowości przy granicy z Turcją.

W mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze nagrania z bombardowań. Transmituje je także turecka telewizja.

W sprawie tureckiej interwencji głos zabrał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który wezwał do wstrzymania ofensywy, gdyż "nie przyniesie ona żadnego rezultatu".  

USA porzucają sojuszników w walce z ISIS

W weekend Donald Trump ogłosił wycofanie wojsk USA z pogranicza turecko-syryjskiego i dał Turcji zielone światło do operacji wojskowej w tym regionie. Wcześniej USA obiecywały kontrolującym te tereny Kurdom (którzy współtworzą Syryjskie Siły Demokratyczne) ochronę. Amerykanie przekonali SDF do zniszczenia fortyfikacji na terenach przygranicznych zapewniając, że zapewnią ochronę przed ewentualną inwazją Turcji.  

SDF były kluczowe w pokonaniu terytorialnego "kalifatu" Państwa Islamskiego. USA zapewniały wsparcie m.in. lotnictwa i sił specjalnych, jednak to Kurdowie walczyli "na ziemi" i ginęli w długiej batalii przeciwko islamistom. Teraz trzymają w więzieniach i obozach tysiące bojowników ISIS i ich rodziny. Decyzję Trumpa widzą jako zdradę, tym bardziej, że wcześniej USA miały brać udział w zabezpieczaniu strefy przygranicznej w ramach tzw. mechanizmu bezpieczeństwa.

Eksperci ostrzegają, że decyzja Trumpa może mieć szereg negatywnych konsekwencji: zagrożenie dla cywilów w regionie, masowe wysiedlenia, możliwość odrodzenia się Państwa Islamskiego, a także pogorszy poziom zaufania do USA jako sojusznika. 

Amerykańscy parlamentarzyści skrytykowali decyzję Trumpa i zapowiedzieli sankcje na Turcję, jeśli ta zdecyduje się zaatakować Kurdów. 

Więcej o:
Komentarze (354)
Turcja zaczęła bombardowanie Kurdów w Syrii. Operacja "źródło pokoju"
Zaloguj się
 • darius112

  Oceniono 66 razy 56

  Erdogan właśnie kopnął Trumpa w d.pe. Chyba wie, że ten za wiele mu i tak nie zrobi, bo nie będzie otwierał sobie kolejnego frontu. Nazwa "Wiosna Pokoju" bardzo mi się podoba. Jak śpiewał Dezerter "Wszyscy walczą o pokój aż się leje krew".

 • szybkimarcin

  Oceniono 69 razy 51

  Uczmy się na cudzych błedach. Amerykanie dziś zdradzili Kurdów jutro zdradzą nas.

 • kasle

  Oceniono 44 razy 38

  Pogromcy PI bombardowani przez sojusznika PI.
  To turecki terroryzm przeciw bohaterskim Kurdom a swiat (USA Europa) patrzy z geba w kubel.
  Wstyd i hanba.

 • juma07

  Oceniono 37 razy 35

  Krótka piłka..... NATO uderzyło na Kurdów... Główna siła NATO, USA wycofała się by Natowski sojusznik Armia Turecka ( największa armia NATO w Europie) mogła uderzyć na Kurdów, przy milczącym poparciu innych członków NATO w tym Polski.... gratulacje.

 • kap_jeden

  Oceniono 47 razy 33

  taki los sojuszników USA w czasach Trumpa,
  na szczęście nasz Adam robi łaskę ostatnimi siłami i Trump jeszcze chwile nie bedzie miłą czasu na rozmowę na serio z Putinem:)

 • r0zum

  Oceniono 36 razy 30

  Co na to powie "w swojej wielkiej i niezrównanej mądrości" Donald Trump?

 • spyderman2

  Oceniono 32 razy 26

  kaczor po wyborach w imie pokoju też będzie pałował staruszki w koszulkach z napisem konstytucja i wszystkich niewiernych którzy ujawniają pisowskie afery

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX