Nobel w dziedzinie chemii przyznany! Trzej naukowcy wyróżnieni za wkład w rozwój baterii litowo-jonowych

Nagroda Nobla 2019 w dziedzinie chemii trafiła do trzech naukowców: Johna B. Goodenougha, M. Stanleya Whittinghama i Akiry Yoshino za rozwój baterii litowo-jonowych.

W środę 9 października Królewska Szwedzka Akademia ogłosiła laureatów nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Otrzymali ją trzej naukowcy: John Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino za wkład w rozwój baterii litowo-jonowych.

Nobel w dziedzinie chemii za prace nad rozwojem baterii litowo-jonowych

Wybór uzasadniano tym, że baterie litowo-jonowe "zrewolucjonizowały nasze życia" i są wykorzystywane w wielu urządzeniach, takich jak laptopy, smartfony czy samochody.

Poprzez swoją pracę tegoroczni laureaci położyli fundamenty pod bezprzewodowe, wolne od paliw kopalnych, społeczeństwo

- brzmi jeden z fragmentów uzasadnienia.

Każdemu z laureatów komitet przypisał inne zasługi na rzecz rozwoju baterii litowo-jonowych. Stanleya Whittinghama wyróżniono za to, że już na początku lat 70. XX w. opracował pierwszą funkcjonującą baterię litową. Z kolei John Goodenough podwoił jej potencjał, co zwiększyło jej użyteczność, natomiast Akira Yoshino dopracował akumulator, eliminując z niego czysty lit, zwiększając jego bezpieczeństwo.

Laureaci otrzymają medale i dyplomy, a także dziewięć milionów szwedzkich koron do podzielenia między siebie (to około 800 tys. euro). Wręczenie wyróżnień odbędzie się 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora nagrody, czyli Alfreda Nobla.

Więcej o:
Komentarze (69)
Nagroda Nobla 2019 w dziedzinie chemii dla naukowców, którzy przyczynili się do rozwoju baterii litowo-jonowych
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 38 razy 24

  A gdzie nobel dla Morawieckiego za wyprodukowanie miliona aut elektrycznych bez użycia baterii. W ogóle bez użycia niczego. Ani gram CO2 nie został wyemitowany podczas ich produkcji. Ani jedna kWh nie została zużyta podczas ekspolatacji.
  Jest to przykład pełnej wirtualizacji aut

 • antropoid

  Oceniono 19 razy 11

  Świat idzie drogą nauki i postępu - a Polska wiecznie za kadzidłem, które ją cofa o wieki wstecz, "uczy", że popęd seksualny, albo nieślubne dzieci to grzech... i raz na tydzień każde "przekazywać sobie znak pokoju" - a na co dzień napuszcza jednych na drugich.

 • patyczag13

  Oceniono 13 razy 11

  Niestety, nagrody Nobla ostatnio bardziej dotyczą inżynierii niż nauki per-se... Brak postępu od dziesięcioleci w naukach podstawowych... przydałby się w końcu jakiś przełom...

 • feldkuratkatz

  Oceniono 24 razy 6

  I znów Jarosław Kaczyński pominięty!!!! To skandal!!!
  A przecież jest największym na świecie ekspertem od procesu transformacji złota w gó..., choć konkurencja przecież jest ostra.

 • baby1

  Oceniono 12 razy 4

  John B. Goodenough ma 97 lat! Jaki ma sens ta nagroda? Przecież intencją Nobla było, aby ta nagroda służyła do rozwoju nauki. M. Curie-Skłodowska dostała nagrodę Nobla w wieku 36 lat, za świeże odkrycie i dzięki temu mogła dalej prowadzić badania.

 • sokrates2.life

  Oceniono 4 razy 4

  Czekamy na jakiś przełom, przypadek... Na miarę grafenu, o którym coś cisza...

 • jezierskiadam

  Oceniono 5 razy 3

  Jest szansa, że pokojową nagrodę w roku 2019 otrzyma Jerzy Owsiak.

 • wujekdolf

  Oceniono 13 razy 3

  eee tam, Polska wunglem stoi - mamy go jeszcze na 200 lat... 5 km pod ziemią.

 • bartekgryko

  Oceniono 4 razy 2

  Lit jest przecież wydobywany... i to z olbrzymimi kosztami dla środowiska

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX