"New York Times": ściśle tajna jednostka rosyjskiego wywiadu destabilizuje Europę

Jak podaje "New York Times", prezydent Rosji Władimir Putin ma wykorzystywać specjalną, supertajną Jednostkę 29155 podlegającą pod GRU, aby destabilizować państwa Europy. Amerykański dziennik jako źródło informacji wskazuje byłych i obecnych funkcjonariuszy wywiadu z różnych krajów.

Dziennikarze "New York Timesa" wysłali pytania dotyczące tajemniczej jednostki do Dmitrija Pieskowa, rzecznika prasowego prezydenta Putina. Ten jednak odesłał ich bezpośrednio do ministerstwa obrony. Resort nie udzielił odpowiedzi do chwili publikacji tekstu, jednak dziennikarze oparli się na informacjach swoich rozmówców - byłych i obecnych funkcjonariuszach wywiadu.

Superjednostka na usługach Władimira Putina

"NYT" ustalił, że Jednostka 29155 odpowiada m.in. za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii i próbę puczu w Czarnogórze, a także za przeprowadzenie kampanii destabilizacyjnej przeciw rządowi Mołdawii. 

Do zadań Jednostki 29155 należeć ma zarówno prowadzenie tzw. wojny hybrydowej, czyli działań dezinformacyjnych i propagandowych, jak i akcje hakerskie, zabójstwa na zlecenie, otrucia, a także operacje stricte militarne. Istnieje ona już od ponad dekady, a Władimir Putin ma ją aktywizować w zależności od potrzeb - głównie po to aby prowadzić walkę z Zachodem. Mimo to opinia publiczna nie miała do tej pory pojęcia o jej istnieniu.

Amerykański dziennik sugeruje, że o istnieniu jednostki może nie wiedzieć nawet większość oficerów wywiadu wojskowego Rosji. Tymczasem dowódcą 29155 ma być gen. Andriej Awierianow. To absolwent akademii wojskowej w Taszkencie. Kwatera główna jednostki ma znajdować się we wschodniej części Moskwy, na terenie 161. Poligonu Sił Specjalnych.

Wzmianki o 29155 i jej powiązaniach z Kremlem (jednostka ma cieszyć się uznaniem Władimira Putina) pojawiają się też ponoć w rosyjskich dokumentach urzędowych, których istnienie potwierdzili rozmówcy nowojorskiej gazety.

Rozmówcy "NYT": Rosjanie są bezwzględni, prowadzą psychologiczną grę

- Zapomnieliśmy już, jak bezwzględni potrafią być Rosjanie - powiedział "NYT" Peter Zwack, emerytowany oficer wywiadu USA oraz były attache w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Moskwie. Przyznał, że nie wiedział o 29155 ani o tym, za co ma być odpowiedzialna.

Były szef wywiadu Estonii Eerik-Niiles Kross stwierdził natomiast, że Rosjanie prowadzą psychologiczną grę, polegająca na tym, że niektóre akcje specsłużb są planowo skazane na niepowodzenie - tak, jak miało to miejsce w Czarnogórze w 2016, gdy fiaskiem zakończyła się próba zamachu stanu i usunięcia socjalistycznego premiera Milo Dukanovicia. Powiodło się natomiast zabójstwo Aleksandra Litwinienki, byłego funkcjonariusza FSB.

Więcej o:
Komentarze (293)
"New York Times" pisze o Jednostce 29155 - ściśle tajnej jednostce rosyjskiego wywiadu destabilizuje Europę
Zaloguj się
 • 11krzych

  Oceniono 78 razy 72

  Zaraz tam ściśle tajna, mogę wskazać kilkunastu jej żołnierzy działających na terenie RP. Pierwszy co mi przychodzi na myśl jest z twarzy podobny do kozła i lubi Salceson.

 • ar.co

  Oceniono 61 razy 55

  Eeee, odkąd to KC PiS jest "ściśle tajne"?

 • def11

  Oceniono 34 razy 30

  << ściśle tajna jednostka rosyjskiego wywiadu destabilizuje Europę >>

  po przeczytaniu tytułu równie dobrze można wskazać na PiS

 • sailor2016

  Oceniono 39 razy 29

  Halo ruskie i piSSowskie trolle (tak w zasadzie to wszytko jedno) coś słabo. Kaca leczycie czy Putler nie sypnął kopiejkami?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 31 razy 25

  Jaka tam tajna. Kaczyński, Macierewicz, Ziobro i Moradziecki junior działają w Polsce całkowicie jawnie.

  I nawet się nie kryją ze swoją rusofilią. Jak Jasiński zaczął kupować rope z Arabii Saudyjskiej to go wywalili od razu na zbity pysk i wymienili na Obajtka który kupuje ropę jedynie z Rosji.

 • acide94

  Oceniono 22 razy 18

  Ćwiczenie logiczne - proszę wskazać jedną proeuropejską i antyputinowska decyzję podjętą przez rząd pis od 2015 roku.
  Nie ma takiej. Cały polski rząd to ruska jednostka specjalna, nowa polska konstytucja jest już pisana cyrylicą.

 • czechy11

  Oceniono 22 razy 18

  Delegatura tej jednostki zwana PiS jest uwielbiana prze polski plebs który jesżyczę nie zorientował sie jaką ponura przyszłość w biedzie i upodlenia sobie wlasnie szykuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX