Biały Dom odmawia współpracy ws. impeachmentu. "To działania partyjne i nielegalne"

Konstytucyjny spór w Stanach Zjednoczonych. Biały Dom odmówił współpracy z Izbą Reprezentantów w sprawie procedury impeachmentu. Urząd prezydenta USA poinformował, że uważa działania kontrolowanej przez Demokratów niższej izby parlamentu za nielegalne.

W liście do przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi prawnik Białego Domu Pat Cipollone określił procedurę impeachmentu mianem partyjnej i nielegalnej. Cipollone poinformował, że pracownicy Białego Domu otrzymali od prezydenta Trumpa zakaz współpracy z komisjami parlamentarnymi zajmującymi się impeachmentem. Nie mogą oni zeznawać ani przekazywać tym komisjom jakichkolwiek dokumentów. Rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham zarzuciła opozycji, że w nielegalny sposób próbuje podważyć wynik wyborów prezydenckich z 2016 roku.

Procedura impeachmentu wszczęta po zawiadomieniu pracownika CIA

Procedurę impeachmentu wszczęła Izba Reprezentantów po tym jak anonimowy pracownik CIA złożył zawiadomienie o wykorzystaniu stanowiska przez prezydenta USA do wywarcia presji na władze Ukrainy by wszczęły śledztwo w sprawie jego rywala politycznego Joe Bidena. Prezydent Trump stanowczo odrzuca zarzuty. Demokraci ostrzegli Biały Dom, że domowa współpracy w ramach śledztwa sama w sobie może być podstawą zastosowania impeachmentu.

Impeachment jest odpowiednikiem postawienia formalnych zarzutów w postępowaniu sądowym. Izba Reprezentantów pełni tu rolę prokuratury a Senat rolę sądu. Nawet jeśli dojdzie do impeachmentu to prawdopodobieństwo usunięcia prezydenta Trumpa ze stanowiska są minimalne ponieważ w Senacie większość mają Republikanie.

Więcej o:
Komentarze (30)
Biały Dom odmawia współpracy ws. impeachmentu. "To działania partyjne i nielegalne"
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 23 razy 21

  "Urząd prezydenta USA poinformował, że uważa działania kontrolowanej przez Demokratów niższej izby parlamentu za nielegalne."
  -----
  Chyba nikt nie spodziewał się innej reakcji ze strony tego ‘dyktatora z urojenia’.

 • fakiba

  Oceniono 19 razy 15

  Trump jest przerażony tym co go czeka , dlatego zabronił ekipie współpracy :)

 • puuchatek

  Oceniono 6 razy 6

  Bardzo jestem ciekaw, jak Biały Dom uzasadnia tę "nielegalność" procedury.

  Bardzo też jestem ciekaw, czy prezydent ma prawo zabronić komukolwiek zeznawania przed komisją Kongresu.

 • adamtko

  Oceniono 8 razy 6

  Niby USA to taka dojrzała demokracja, a byle czop z przerostem ego potrafi rozpPiSdzić zasady w kilka lat. To jak się ma obronić przed kaczyzmem taka młódka jak RP?

 • loneman

  Oceniono 7 razy 5

  Lepiej bylo dmuchac na zimne - nie wybierajac go bo to byl jeden z najdziwniejszych kandydatow - mozna bylo postawic na kogokolwiek co ma glowe na swoim miejscu i nie bredzi tak jak Trump.

 • zgred151

  Oceniono 4 razy 4

  Naiwni polacy wierza ze Kongres USA podpisze zgode na obietnice Trampa o bezwizowy przyjazd Polakow , Ha Ha Ha

 • andy180812

  Oceniono 11 razy 3

  To chyba ostatni prezydent ussa

 • felusiak1

  Oceniono 2 razy 2

  Izba Reprezentantów nie wszczęła procedury impeachementu bo taki wniosek musi zostać przegłosowany. Głosowania nigdy nie było bo wniosek nie został przedstawiony.

 • jrb11

  Oceniono 1 raz 1

  zaleta wyborow amerykanskich jest to ze wiele gowien wyplywa na powierzchnie.
  "demokracja" zarty sobie stroja - a moze tak faszyzm co weglug Musoliniego jest gdrecznie nazywanym "korporatyzmem".
  Globalisci/lewacy/trockisci/zydzi w masowyj ataku na zwolennikow nacji/panstwa. Tak jak I w Polsce.
  Brawo prez TRump - nie daj sie - masz przeciez wielkie poparcie ludzi normalnych I dobrze uzbrojonych. Nie boj sie koonfrontacji. Jak militarni stana za toba to sprawa bedziw rozwiazana z twoim tryumfem- jak nie to trzeba pakowac manatki I brac swoj capital powiedzmy do Chin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX