Trzech naukowców z Nagrodą Nobla z fizyki - za badania kosmosu

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali: Kanadyjczyk James Peebles, a także dwóch Szwajcarów: Michel Mayor i Didier Queloz.

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali: Kanadyjczyk James Peebles (za odkrycia w teorii kosmologii), a także duet Szwajcarów: Michel Mayor i Didier Queloz (za odkrycie egzoplanety krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca).

James Peebles to naukowiec Uniwersytetu w Princeton, który rozwijał modele Wielkiego Wybuchu. Nagrodę otrzymał niejako za całokształt swojej naukowej pracy. Jego badania z lat 60. stanowią podwaliny współczesnej kosmologii, która jest już oficjalną dziedziną badań, a nie jedynie spekulacjami (tak o niej myślano 50 lat temu).

Po otrzymaniu wiadomości o wyróżnieniu, Peebles zaapelował do młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają karierę naukową: "Zajmujcie się nauką tylko jeśli naprawdę kochacie to, co robicie. To powinno wynikać z pasji, z tego, że jesteście fascynatami nauki".

Michel Mayor i Didier Queloz to z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Genewie. W 1995 roku ogłosili odkrycie pierwszej planety poza Układem Słonecznym. To zapoczątkowało szeroko zakrojone badania - wkrótce okazało się, że takich planet w naszej galaktyce jest ponad cztery tysiące.

Polak mocnym typem. Jednak bez nagrody

Jako mocny kandydat do tegorocznej nagrody typowany był przez media Prof. Artur Ekert, Polak specjalizujący się w fizyce kwantowej.

Zajmuje się kryptografią kwantową. Jest doradcą m.in. brytyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej do spraw kryptografii. Od 2017 roku pracuje jako profesor fizyki kwantowej w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jest też honorowym profesorem Narodowego Uniwersytetu Singapuru.

Kryptologia kwantowa zajmuje się możliwościami wykorzystania układów kwantowych do przetwarzania i przesyłania informacji. Jest zaawansowaną metodą ochrony naszych danych.

Nobel z medycyny: niech żyje tlen

7 października poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla z dziedziny medycyny lub fizjologii. Otrzymali ją: Amerykanin William Kaelin, profesor Uniwersytetu Harvarda, Sir Peter Ratcliffe, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego i Amerykanin Gregg Semenza z Uniwersytetu Medycznego w Baltimore. Otrzymali nagrodę za odkrycia dotyczące procesów wykrywania i dostosowywania się przez komórki do dostępności tlenu. Wykrywanie tlenu jest kluczowe przy walce z wieloma chorobami - m.in. anemią i nowotworami. 

Wracają literackie Noble. Tokarczuk z szansą na wyróżnienie

W środę 9 października poznamy laureata nagrody w dziedzinie chemii, w czwartek -  literatury. Laureata pokojowej Nagrody Nobla poznamy z kolei w piątek, zaś zwycięzcę Nobla z dziedziny ekonomii poznamy w następny poniedziałek.

Literackie Noble powracają po rocznej przerwie i zmianach wymuszonych przez seksualny skandal, który wstrząsnął przyznającą nagrodę Szwedzką Akademią. Zostaną przyznane za 2018 i 2019 rok. W tym kontekście pojawia się polskie nazwisko - to Olga Tokarczuk. Bukmacherzy wyróżniają ją jako "trzeci typ"  w kolejce do literackiej nagrody. 

Nagrody Nobla od 1901 roku

Nagrody Nobla to prestiżowe wyróżnienia, ufundowane przez Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu. Są przyznawane od 1901 roku. Nazwiska laureatów tradycyjnie są ogłaszane w październiku, zaś samo wręczenie wyróżnień odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora.

Zgodnie z jego wolą, nagrody są przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe (w dziedzinie fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii), a także literackie oraz za zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Najmłodsze jest wyróżnienie dla ekonomistów, które w 1968 roku zostało ufundowane przez Bank Szwecji.

Więcej o:
Komentarze (107)
Trzech naukowców z Nagrodą Nobla z fizyki - za badania kosmosu
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 35 razy 23

  ŚWIAT idzie drogą nauki - Polska za kadzidłem i zacofanymi durniami, którzy z jego oparów dzielą ludzi.

 • feldkuratkatz

  Oceniono 20 razy 18

  A polskie fundamentalne badania pt. " Rola oparów kadzidła we wzroście propagacji modlitewnej w okresie adwentowym" to co, pies? Znów szykany i antypolskie działania.

 • ars-derivatia

  Oceniono 20 razy 18

  "Michel Mayor i Didier Queloz to z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Genewie. W 1995 roku ogłosili odkrycie pierwszej planety poza Układem Słonecznym."

  Nie. Odkrycie pierwszej planety poza Układem Słonecznym, ORBITUJĄCEJ DOOKOŁA GWIAZDY CIĄGU GŁÓWNEGO. Poprawcie to.

  Pierwsza planeta odkryta poza układem słonecznym to dokonanie naukowców imieniem Dale Frail i Aleksander Wolszczan, kilka lat wcześniej.

 • ziggybam

  Oceniono 23 razy 17

  Kurczę, czyli nici z Nobla dla Wolszczana, skoro już prznali za egzoplanety. Szkoda, że tego trzeciego nie prznali za pierwsze egzoplanety w ogóle, orbitujące pulsara - wtedy on byłby kandydatem nr 1. Widocznie komu trzeba w d... nie właził. Ale właśnie za to ślę Wolszczanowi serdeczne pozdrowienia.

 • blahblah69

  Oceniono 12 razy 12

  Swiat zostal stworzony w 6 dni a wszyscy ludzie pochodza od Adama i Ewy, uwierzylibyście?

 • jsn

  Oceniono 14 razy 12

  i znowu nie mamy Nobla - a tylu ludzi w Polsce pracuje fizycznie

 • azalka12

  Oceniono 15 razy 9

  A Wolszczan dzięki 'troskliwości' Polski nie dostał Nobla - woleli zrobić zadyme niż cieszyć się z sukcesu Polski

 • sabaton128

  Oceniono 7 razy 7

  Przeliczajac na ludność, to mamy śmiesznie mało tych nagród. A większość to i tak literatura - i teraz realne szanse znów z literatury. A te co mamy z normalnych nauk, to i tak dzięki (upraszczając) Francji. W sumie smutne to.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX