Huragan Lorenzo spustoszył Azory. Irlandia i Wielka Brytania przygotowują się silny wiatr i deszcz

Huragan Lorenzo pod koniec września osiągnął piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona, co uczyniło go najsilniejszym w historii pomiarów huraganem na wschodnim Atlantyku. Chociaż siła huraganu zmalała, to zdążył on już spustoszyć Azory, a w najbliższych godzinach uderzy też w Irlandię i Wielką Brytanię.

Jak podaje "The Guardian" mieszkańcy Irlandii szykują się już na silne wiatry, powodzie i problemy z elektrycznością, jakie spodziewane są w czwartek 3 października, gdy do wybrzeży kraju zbliży się huragan Lorenzo. Dzień później front ten uderzy w Wielką Brytanię.

Huragan Lorenzo w czwartek uderzy w Irlandię, a dzień później też w Wielką Brytanię

Irlandzka służba meteorologiczna Met Eireann wydała ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze dla sześciu hrabstw na zachodnim wybrzeżu (Galway, Mayo, Clare, Cork, Kerry i Limerick) oraz ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego kraju. Obowiązują one od czwartku 3 października do godzin porannych w piątek 4 października. Do tego czasu huragan ma osłabnąć i zmienić się w ekstropikalną burzę. Synoptycy przewidują porywy wiatru do 90-130 km/h oraz bardzo intensywne opady deszczu.

W komunikacie irlandzkich służb meteorologicznych czytamy, że spodziewane są głównie silne i niszczące wiatry, które mogą powalać drzewa, powodować uszkodzenia budynków, a także intensywne opady deszczu, który może powodować lokalne powodzie. Lorenzo wywoła też wysokie fale sztormowe, które doprowadzą do powodzi wzdłuż wschodnich i południowych wybrzeży. Huragan ma dotrzeć do wybrzeży Irlandii w czwartek wieczorem. W piątek z kolei silny wiatr i deszcz dadzą się we znaki mieszkańcom Wielkiej Brytanii. W tym kraju wydane jest ostrzeżenie pierwszego stopnia dla zachodniej Szkocji, Irlandii Północnej, Walii i południowo-zachodniej Anglii.

>>Samolot amerykańskich naukowców wleciał w sam środek huraganu Dorian:

Huragan Lornezo jest najsilniejszym w historii pomiarów huraganem na wschodnim i północnym Atlantyku. W środę spustoszył Azory, pozostawiając wiele uszkodzonych budynków, tysiące ludzi bez prądu oraz ponad 60 uszkodzonych dróg. Ponad 200 osób z ewakuowanych wysp Flores, Sao Jorge i Faial powoli wracają do domów.

Więcej o:
Komentarze (13)
Huragan Lorenzo spustoszył Azory. Irlandia i Wielka Brytania przygotowują się silny wiatr i deszcz
Zaloguj się
 • mr.knox

  Oceniono 9 razy 3

  Zapoznajcie sie z definicja huraganu i dopiero piszcie jaki to sztorm przejdzie nad Irlandia:)

 • starystormy

  Oceniono 2 razy 2

  huragan 1 stopnia zaczyna sie od 119km/h STALEGO wiatru. Wasze opowiesci o 130km/h mowia o porywach wiatru przy stalym wietrze o polowie mniejszym. Huragan docierajac do europy jest cyklonem a nie huraganem, ale to juz dla was zbyt trudne, bo macie problemy z przepisywaniem tekstow z wikipedii.
  Lorenzo gdy otarl sie o Azory juz dawno nie mial kat 5 tylko kat 2 wiec przestancie straszyc ludzi i opowiadac bajki

 • glencok

  Oceniono 11 razy 1

  Pozostaje nam czekać aż w końcu huragan 5 stopnia przejdzie nad europejskim państwem i wiatr o prędkości 200-250 km/h po prostu zdmuchnie jakieś miasto. Ale spoko, nic się nie dzieje z klimatem a człowiek na niego w ogóle nie wpływa.

 • hrkukus

  Oceniono 1 raz -1

  To dlatego Wielka Brytania chce się oderwać od Europy. Huragany ciągnące nad nasz kontynent nie zaszkodzą Anglikom. ;)

 • jrb11

  Oceniono 6 razy -4

  moze Lorenzo popchnie ta wyspe dalej od europy I natura pomoze w wypieprzeniu anglusow z europy- oby jak najdalej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX