Korea Północna znów miała wystrzelić pociski. Nie wiadomo jakie, ale są niepokojące podejrzenia

Korea Północna wystrzeliła pocisk, na razie nie został on zidentyfikowany - tak podaje południowokoreańska agencja informacyjna. Pojawiają się sugestie, że mógł on być odpalony z łodzi podwodnej. Japończycy mówią o dwóch pociskach. Zaledwie kilka godzin wcześniej Pjongjang zapowiedział chęć powrotu do rozmów ze Stanami Zjednoczonymi.

Informacja o wystrzelonym przez Koreę Północną pocisku ma pochodzić ze źródeł w armii Korei Południowej - podaje Yonhap. Do próby miało dojść w środę rano czasu lokalnego, a pocisk miał zostać wystrzelony  z okolic miasta Wonsan w prowincji Kangwon, na wschód, w kierunku morza. Doniesienia potwierdza japońska straż przybrzeżna.

Korea Północna miała wystrzelić kolejny pocisk

Według wojskowych z Korei Południowej, pocisk balistyczny przeleciał około 450 kilometrów na maksymalnej wysokości 910 kilometrów. Byłaby to 11 taka próba Pjongjangu w tym roku. Wiadomo o niej na razie niewiele, co budzi wiele spekulacji. Jak podaje Associated Press, z wypowiedzi oficjeli z Seulu wynika, że pocisk miał zostać wystrzelony ze wschodnich wód Korei Północnej, sugerują oni, że mógł znajdować się na łodzi podwodnej - nie potwierdzają tego jednak oficjalnie.

Korea Północna miała wystrzelić kolejny pocisk.Korea Północna miała wystrzelić kolejny pocisk. Fot. Ahn Young-joon / AP Photo

Gdyby okazało się to prawdą, byłaby to niepokojąca informacja, bo takie pociski trudniej wykryć z wyprzedzeniem. Jak przypomina BBC, Korea Północna prowadziła już prace nad technologią pocisków wystrzeliwanych z łodzi podwodnych (SLBM - ang. submarine-launched ballistic missiles), ale je wstrzymała. Ostatnie testy miały mieć miejsce w sierpniu 2016 roku.

Według Japończyków pociski były dwa. Rzecznik rządu w Tokio podał, że jeden z nich spadł do morza w wyłącznej japońskiej strefie ekonomicznej, drugi prawdopodobnie poza nią. Dodał, że na razie nie ma informacji, by stworzyły one zagrożenie dla ruchu lotniczego i statków.

Pjongjang ma rozmawiać z Waszyngtonem

Próba, do której miało dojść w środę, odbyła się zaledwie kilka godzin po tym, jak Korea Północna zapowiedziała wznowienie rozmów w sprawie denuklearyzacji z USA w najbliższy weekend. Od szczytu w Hanoi z lutego tego roku, na którym rozmawiali Donald Trump i Kim Dzong Un, w negocjacjach trwa pat.

Więcej o:
Komentarze (35)
Korea Północna znów miała wystrzelić pociski. Nie wiadomo, jakie, ale są niepokojące podejrzenia
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 9 razy 9

  Cały arsenał w wodę poszedł. 910 km wysokości i zasięg 450 km. Stromo.

 • uo.rety

  Oceniono 9 razy 5

  Miała, miała, ale czy wystrzeliła?...
  No bo jeśli nie wiecie, to po co podajecie niesprawdzoną informację,
  a jeśli wiecie, to czemu używacie trybu przypuszczającego?

 • diesel_poznan

  Oceniono 5 razy 5

  Dobrze, że Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie zestrzelili, ale mogli gdzieś tą rakietą koło nich śmignąć ;)

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 10 razy 4

  Dla jankesów to ból zęba, mają" zagwostkę"- bo grubasek może być nieobliczalny, mają Koreańczycy północni niezły "proszek uspokajający'.

 • chi-neng

  Oceniono 8 razy 4

  Psychicznie chorzy megalomani i nieobliczalni furiaci zagrażają bezpieczeństwu świata.

 • ubrana_prawda

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli z okrętu podwodnego, to mogła być raca. Może wzywali pomocy ?

 • ian Kośki

  Oceniono 3 razy 1

  Musi się z kimś Donald liczyć bo nie liczy się z nikim innym- aktualnie jankesi to ją sobie w zęby, że 20 lat temu nie zrównali tego terytorium militarnie

 • stachkaz47

  Oceniono 5 razy 1

  Skąd te POLSKIE dziennikarze wiedzą co miała zrobić KOREA.
  A następnie piszą--"Gdyby okazało się to prawdą, byłaby to niepokojąca informacja,"
  " Pojawiają się sugestie, że mógł on być wystrzelony z łodzi podwodnej"
  i pisze to 3 dupków pod inicjałami bo wstyd się podpisać.
  Takie mamy dokładne INFORMACJE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX