Góra lodowa trzy razy większa od Warszawy oderwała się od Antarktydy. Będzie dryfować latami

Ważąca 315 miliardów ton góra lodowa właśnie oderwała się od jednego z lodowców szelfowych Antarktydy. Ze względu na rozmiar góra będzie monitorowana, ponieważ może stwarzać zagrożenie dla statków.

Naukowcy od lat spodziewali się oderwania góry od Lodowca Szelfowego Amery'ego. Ostatecznie do tego doszło, choć - informuje BBC - oderwała się nie ta część, której się spodziewano. W ostatnim tygodniu września odłączył się fragment lodowca o powierzchni 1636 km kwadratowych, czyli trzy razy więcej, niż wynosi powierzchnia Warszawy. 

Góra lodowa oznaczona jako D28 ma 210 metrów grubości i szacuje się, że waży 315 miliardów ton. Ze względu na taką wielkość konieczne będzie jej monitorowanie. Może stwarzać zagrożenie dla statków. Zanim lód się rozpadnie i stopnieje, minie kilka lat. 

Proces odrywania się góry od lodowca zarejestrował europejski satelita Sentinel 1.

Niezwiązane ze zmianami klimatu

Pod koniec września Międzyrządowy Zespół ds. Klimatu (IPCC) opublikował raport dotyczący wpływ zmian klimatycznych na morza, oceany i lodowce. Ostrzegano w nim przed nieodwracalnymi zmianami, które wywołuje w ekosystemach człowiek, w tym o topnieniu lodowców i lądolodów. 

<script type="application/javascript" src="https://www.greenpeace.pl/recurring/gazeta/iframe/greenpeace.js" id="greenpeace-recurring" data-version="gazkli2" />

Jednak eksperci oceniają, że oderwanie się D-28 nie jest związane z globalnym ociepleniem. Wydzielenie się góry lodowej z Lodowca Szelfowego Amery'ego było przewidywane od lat. Lodowiec szelfowy to część lądolodu, która "spływa" na ocean i unosi się na jego powierzchni, a podstawa jest zanurzona w wodzie. Oddzielanie się od nich gór lodowych jest częścią naturalnego procesu. Lodowiec Szelfowy Amery'ego jest trzecią największą masą lodową Antarktyki. 

Mamy jeszcze szansę powstrzymywać katastrofalne skutki zmian klimatycznych, ale trzeba działać teraz. Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz klimatu, WEJDŹ TUTAJ >>

Więcej o:
Komentarze (68)
Góra lodowa trzy razy większa od Warszawy oderwała się od Antarktydy
Zaloguj się
 • homo-homini-lupus

  Oceniono 12 razy 2

  ""Góra lodowa trzy razy większa od Warszawy oderwała się od Antarktydy""... co jak wiadomo się dotąd nie zdarzało.

  Tłumaczę i pouczam:
  Gdyby góry lodowe od zawsze nie odrywały się od Antarktydy, Bieguna Północnego czy Grenlandii, to te tereny pokrywane nowym lodem z nowych opadów by rosły w nieskończoność.
  Tyle w kwestii zmiany klimatu. To pojmuje nawet idiota... więc za kogo, czytelniku, ma cię Gazetka?

 • ps11111ps

  Oceniono 9 razy 1

  Proponuje podholować gdzies, gdzie brakuje wody, roztopic a potem wypić. A moze podczepic pod smiglowce, przewiesc nad jezioro aralskie i tam zrzucic.
  Plan w sam raz na obietnice wyborcze.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 6 razy 0

  "Jednak eksperci oceniają, że oderwanie się D-28 nie jest związane z globalnym ociepleniem"
  "Mamy jeszcze szansę powstrzymywać katastrofalne skutki zmian klimatycznych, ale trzeba działać teraz"
  Panie Strzałkowski: podejrzewam, że dla niektórych jednostek czytanie ze zrozumieniem jest trudne. Ale żeby nie rozumieć tego, co samemu się napisało?

 • vitmik

  Oceniono 6 razy 0

  a nie jest to tak, że teraz na półkuli południowej zaczyna się teraz wiosna i jest po prostu coraz cieplej bo słonce jest wyżej i dłużej świeci?

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 3 razy -1

  Góra lodowa trzy razy większa od Warszawy oderwała się od Antarktydy... co jak wiadomo sie dotąd nie zdarzało.

  Tłumaczę i pouczam:
  Gdyby góry lodowe od zawsze nie odrywały się od Antarktydy, Bieguna Północnego czy Grenlandii, to te tereny pokrywane nowym lodem z nowych opadów by rosły w nieskończoność.
  Tyle w kwestii zmiany klimatu. To pojmuje nawet idiota... więc za kogo, czytelniku, ma cię Gazetka?

 • belutti

  Oceniono 1 raz -1

  Co to zamieniamy samochód na rower ?

 • cjsimon1982

  Oceniono 7 razy -1

  aj tam mi gitare zawracacie jakimis lodowcami czy ociepleniem. O ile mam 500+, netflixa I najnowszy smartfon to mam na to wszystko wywalone. Viva la Pologne! Viva le Prezes!

 • osobaniepozadana

  Oceniono 3 razy -1

  i co z tego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX