Lorenzo najsilniejszym w historii huraganem na wschodzie Atlantyku. Może uderzyć w Azory

Huragan Lorenzo, który w sobotę wieczorem osiągnął piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona, stał się najsilniejszym w historii pomiarów huraganem na północnym i wschodnim Atlantyku.

Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów poinformowało o tym, że Lorenzo w sobotę osiągnął piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona, dzięki czemu został "najsilniejszym huraganem, który odnotowano w północnej i wschodniej części Atlantyku". W niedzielę jednak siła huraganu osłabła i obecnie oceniany jest na trzecią kategorię.

Huragan Lorenzo został najsilniejszym huraganem we wschodniej części Atlantyku. "Potwór" może uderzyć w Azory

W niedzielę maksymalne porywy wiatru osiągały prędkość do 250 km/h. Meteorolodzy Weather Channel zapowiadają, że w najbliższych dniach Lorenzo osłabnie, ale nie na tyle, by zmienić jego status na burzę tropikalną. Trasa huraganu wytyczona została w kierunku południowo-wschodnim. Front przemieszcza się z prędkością około 16 kilometrów na godzinę, jednak najprawdopodobniej jego prędkość będzie wzrastać. Średnica huraganu wynosi obecnie ponad 800 kilometrów, a nazywanego przez media "potwora" doskonale pokazują zdjęcia satelitarne.

Według prognoz synoptyków huragan Lorenzo przejdzie obok lub uderzy bezpośrednio w Azory, archipelag należący do Portugalii. Najprawdopodobniej wydarzy się to we wtorek lub w środę. Przewidywane są wtedy silne deszcze (do 150 litrów wody na metr kwadratowy), które mogą wywołać powodzie błyskawiczne. Dodatkowo huragan może spowodować rzadkie zjawisko burz wiatrowych w Irlandii.

Jak podaje Weather Channel, Lorenzo jest najdalej na wschód odnotowanym huraganem na Oceanie Atlantyckim spośród 35 poprzednich huraganów sklasyfikowanych w kategorii piątej. Rekord pobił prawie o 600 mil (965 kilometrów) w porównaniu do poprzedniego rekordzisty - huraganu Hugo.

Więcej o:
Komentarze (20)
Lorenzo najsilniejszym w historii huraganem na wschodzie Atlantyku. Może uderzyć w Azory
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 24 razy 10

  Huragany coraz bliżej Europy. Ale do ocieplenia klimatu suwerena nic nie przekona ...

 • postronny.obserwator

  Oceniono 7 razy 1

  Ocieplające się oceany powodują powstawanie coraz silniejszych huraganów i tutaj mamy bezpośredni związek z Globalnym Ogrzewanie (Global Heating) i z narastającym kryzysem klimatycznym (Climate Crisis). Z roku na rok sytuacja będzie coraz gorsza bo Globalne Ogrzewanie nasila się i przyspiesza (zwłaszcza dopóki drastycznie nie zaczniemy ograniczać emisji gazów cieplarnianych), a większość (93 %) energii pochłonietej przez Ziemię w wyniku tego procesu jest magazynowana właśnie w oceanach.

 • wasaty_janusz

  0

  "Trasa huraganu wytyczona została w kierunku południowo-wschodnim."
  Czyżby...?

 • z.04.2019

  0

  około niedzieli wpłynie też na pogodę nad Polską, prawdopodobne 10 stopni w dzień

 • artur0121

  Oceniono 6 razy -2

  Ocieplenie? Jakie ocieplenie??

 • mjuhbun

  Oceniono 9 razy -7

  i znów z Niemiec wypłyną okręty ze śmieciami, plastikami i wylądują w morzach i oceanach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX