Aż pół miliona ludzi wyszło na ulice Montrealu. Greta Thunberg: To jest stan wyjątkowy

Jak co tydzień w piątek w wielu miejscach świata odbyły się strajki na rzecz klimatu. Największy miał miejsce w Montrealu - udział w nim wzięło według organizatorów około pół miliona osób. W marszu szła też Greta Thunberg.

Piątkowy strajk na rzecz klimatu, który przeszedł ulicami Montrealu, był największym, jaki kiedykolwiek miał miejsce w historii Quebecu. Według organizatorów wzięło w nim udział pół miliona ludzi - zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Podobne protesty, choć mniejsze pod względem liczebnym, miały miejsce w innych kanadyjskich miastach, m.in. w Vancouver, Toronto czy Ottawie.

Greta Thunberg strajkowała razem z Kanadyjczykami

Wśród uczestników była Greta Thunberg. Zwróciła się do zebranych w krótkim przemówieniu.

- Nie jesteśmy dziś w szkołach, w pracy, bo to jest stan wyjątkowy, a my nie będziemy bezczynnie stać i patrzeć - powiedziała 16-letnia szwedzka aktywistka, cytowana przez publicznego nadawcę kanadyjskiego CBC. - Niektórzy powiedzą, że marnujemy czas, który powinniśmy poświęcić na naukę. My mówimy, że zmieniamy świat, żebyśmy kiedyś mogli spojrzeć w oczy naszym dzieciom i powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy - dodała.

Szwedzka nastoletnia aktywistka spotkała się z Justinem Trudeau

Tego samego dnia przed strajkiem Greta Thunberg spotkała się z premierem Kanady Justinem Trudeau, który również dołączył do strajku.

Aktywistka podkreśliła jednak potem, że według niej polityk nie stara się wystarczająco, aby walczyć ze zmianami klimatu. 

- Moja wiadomość brzmi tak samo dla polityków z całego świata. Po prostu słuchajcie i reagujcie na to, co mówi nauka - powiedziała podczas konferencji.

Protesty na rzecz klimatu mają miejsce w trakcie kampanii wyborczej przed październikowymi wyborami w Kanadzie. Jak podkreśla CBC, młodzież domaga się od władz państwowych m.in. zredukowania emisji dwutlenku węgla do zera do 2050 roku. 

Więcej o:
Komentarze (385)
Aż pół miliona ludzi wyszło na ulice Montrealu. Greta Thunberg: To jest stan wyjątkowy
Zaloguj się
 • jtby

  Oceniono 30 razy 14

  "Po prostu słuchajcie i reagujcie na to, co mówi nauka" Politycy słuchają ale nauk społecznych, szczególnie psycholoogii i socjotechniki. Z perspektywy spodziewanego czasu utrzymania się u władzy zmiany klimatyczne nie mają dla nich istotnego znaczenia, bo szybciej stracą władzę i/lub wymrą niż ich bezpośredni to dotknie.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 38 razy 10

  No to się gó...ara wylansowała. Już do końca życia nie będzie musiała uczciwie pracować.

 • koszmarex

  Oceniono 18 razy 10

  Ciekawe, co ten papuzi tłum na to, z czego żyje ich kraj, czyli z eksploatacji roponośnych piasków bitumicznych, potwornie wpływającej na klimat i zdrowie miejscowych, głównie Indian.

 • tygrys2000

  Oceniono 34 razy 10

  Kanadyjczycy są aktualnie na haju jak pół wieku temu hippisi w Stanach.
  Premier zakasał rękawki, ubrał skarpetki w żyrafy i doradza się dziecka w wieku swojej córki.
  Well done.

 • facio60

  Oceniono 31 razy 9

  Greta! Greta! Greta! Przeprowadź się proszę do Somalii, Erytrei, Zimbabwe, Indii, Pakistanu, Bangladeszu i żyj jak tamci ludzie. Ekologicznie i bez pokus. Daj przykład. Jeździj do Afryki i Bangladeszu z przesłaniem, aby przestali się tak mnożyć!!! To zagrożenie największe dla cywilizacji. Skąd brać dla nich wodę, jedzenie, zajmują tereny zamieszkałe przez zwierzęta, zatruwają środowisko nigdzie nie oczyszczanymi odpadami.

 • pako19

  Oceniono 24 razy 8

  Kanadyjczycy- jedna z największych emisji CO2 per capita, eksport własnych śmieci do Azji. Czy sami się ograniczają? nie. Niech inni się ograniczą.

 • disneyland_after_dark

  Oceniono 26 razy 6

  zmniejszenie emisji CO2 do zera? naukowcy pracują nad tym żeby ludziei zwierzęta przestali oddychać? produkcję przemysłową i transport zlikwidują? to jak Greta będzie podróżować i jak się bedzie komunikować ze społeczeństwem?

 • szczurzec1

  Oceniono 32 razy 6

  A do Montrealu dostała się Głupia Greta zapewne rowerkiem? Przecież w inny sposób wyemitowała mnóstwo CO2 i pogrążyła do reszty naszą Ziemię :( Buuuuuuuu....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX