Jacques Chirac nie żyje. Były prezydent Francji zmarł w wieku 86 lat

Były prezydent Francji Jacques Chirac nie żyje. Lider francuskiej prawicy zmarł w wieku 86 lat. Doniesienia agencji AFP zostały już potwierdzone, przez rodzinę zmarłego.

Jak podaje portal rtl.fr w wieku 86 lat zmarł były prezydent Republiki Francuskiej Jacques Chirac. Polityk odszedł w czwartek 26 września. Wiadomości te potwierdził m.in. mąż córki zmarłego prezydenta Salat-Baroux, który przekazał - "Prezydent Jacques Chirac zmarł dziś rano w otoczeniu swojej rodziny. Odszedł spokojnie". Wcześniej francuskie media informowały o jego problemach zdrowotnych.

Były prezydent Francji Jacques Chirac nie żyje. Miał 86 lat

Jacques Rene Chirac urodził się 29 listopada 1932 roku w Paryżu. W 1954 roku jako ochotnik wziął udział w wojnie w Algierii. W latach 1974-1976 roku pełnił funkcję współksięcia Andory. Zanim został prezydentem  (w latach 1995-2007) przez dwa lata był premierem Francji, a w latach 1977-1995 także merem Paryża.

Jacques Chirac był prezydentem Francji przez 12 lat oraz był ostatnim prezydentem tego kraju urodzonym przed wybuchem II wojny światowej. W politykę zaangażowany był przez łącznie 45 lat. Chirac uznawany jest także za ostatniego prezydenta Francji, który związany był z ruchem gaullistowskim.

Polityk znany był z poglądów konserwatywnych - był między innymi zwolennikiem surowych kar dla przestępców oraz opowiadał się przeciwko liberalizacji systemu gospodarczego. Zaistniał w polityce już w 1967 roku, kiedy został sekretarzem stanu w ministerstwie spraw społecznych ds. pracy w rządzie Pompidou - później także zajmował się pracą w resorcie ekonomii i finansów. Następnie powoływany był do pracy w rządach Maurice'a Couve de Murville'a czy Jacques'a Chaban-Delmasa. W 1972 roku został ministrem rolnictwa, a dwa lata później ministrem spraw wewnętrznych. 

Najważniejszą rolę w państwie przyjął w 1995 roku, kiedy wygrał wybory prezydenckie. Było to pierwsze po 21 latach zwycięstwo polityka gaullistowskiego. Jacques Chirac zasłynął z wielu kontrowersyjnych decyzji. Jedną z nich było wznowienie prób z bronią jądrową w Polinezji Francuskiej czy krytykowana polityka wojskowa w Afryce. Podczas drugiej kadencji, w 2002 roku, miał miejsce nieudany zamach na Chiraca, który przeprowadzony został podczas parady z okazji Dnia Zdobycia Bastylii. Ataku na prezydenta dokonał sympatyk Le Pena, który przegrał z Jacques'em Chirakiem w wyborach prezydenckich. 

W 2011 roku Jacques Chirac został skazany za nadużycia, gdy pełnił funkcję mera Paryża. Polityk miał płacić członkom RPR i ich krewnym za prace na rzecz miasta, które nie były wykonywane. Za defraudację publicznych pieniędzy i nadużycie zaufania publicznego został skazany na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu. W ostatnim czasie francuskie media informowały o pogarszającym się stanie zdrowia polityka. W 2005 roku były prezydent przeszedł udar mózgu, z którego skutkami zmagał się już do końca życia. Z tego powodu przeszedł operacje nerek oraz cierpiał na nawracające choroby płuc.  

Więcej o:
Komentarze (148)
Jacques Chirac nie żyje. Były prezydent Francji zmarł w wieku 86 lat
Zaloguj się
 • martha.wise

  Oceniono 30 razy 12

  W 1998 byłam na spotkaniu z prezydentem, na pytanie studenta o rozszerzenie UE o kraje wschodnio-europejskie - o tę biedotę z Polski odpowiedział, że gdyby nie ta biedota to mówiłbyś dziś po niemiecku.

  O wojnie w Iraku miał stuprocentową rację i Polska powinna trzymać język za zębami.
  Tak, my Polacyk,poparcie dla "interwencji" w Iraku przekraczało 80%.
  Jesteśmy i głupcami i zbrodniarzami na Bliskim Wschodzie.

 • lastm10

  Oceniono 25 razy 9

  Pisbolszewicka hołota atakuje swoim propagandowym sciekiem.
  To oznacza jedno - to był dobry Prezydent

 • lubat

  Oceniono 21 razy 7

  To był chyba ostatni francuski prezydent-intelektualista.
  W Polsce suweren go nie lubi nawet pośmiertnie, bo nie znosi, jak mu się mówi prawdę. Lubi być okłamywany i wybiera łgarzy, obiecujących gruszki na wierzbie.

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 6

  Jako mer Paryża był "jak-cie-mogie". Wyższe stanowiska przerastały go. Także stanowisko (ws)półksięcia Andory.

 • cozano

  Oceniono 15 razy 3

  Sprzecistawił się awanturniczej polityce Busha juniora w Iraku i za to miał i ma duży plus u mnie.

 • lech17

  Oceniono 23 razy 3

  Ja go zapamiętałem z tego, że kazał nam, Polakom, cicho siedzieć i cieszyć się, że oni przyjęli nas do swego unijnego grona. Tacy ubodzy krewni.
  Poza tym śmieszyło mnie zawsze gdy TV pokazywala go gdzieś w ruchu, a jak on zauważał fotografów to zamierał w uśmiechu od ucha do ucha, ktory naychmiast znikał wraz ze zniknięciem fotografow. Wszystko na pokaz.
  Pewnie były ważniejsze momenty w jego karierze, ale mi tylko to ukwiło w pamięci.

 • g106

  Oceniono 10 razy 2

  Ten co sugerował Polakom aby zamknęli ryja. Żaku Sziraku i c...j ci w d....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX