Premier Luksemburga na debacie w ONZ: Bycie gejem nie było moim wyborem. Homofobia to wybór

- Nigdy nie chciałem być premierem gejem. Jestem premierem i jestem gejem - mówił premier Luksemburga Xavier Bettel podczas jednej z debat w trakcie odbywającej się w Nowym Jorku 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak dodał, wolność słowa kończy się tam, gdzie zaczyna się krzywdzenie innych, "akceptowanie wszystkiego sprawia, że wszystko staje się możliwe".

Premier Luksemburga Xavier Bettel wziął udział w odbywającej się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku wtorkowej dyskusji "Kończąc mowę nienawiści wobec osób LGBTI w mediach społecznościowych i tradycyjnych - Wolność słowa a licencja na nienawiść?".

Polityk podzielił się własnymi doświadczeniami. Otwarcie mówi o swojej homoseksualnej orientacji - od 2015 r. jest mężem belgijskiego architekta Gauthiera Destenay'a.

- Pierwszą rzeczą, która była najtrudniejsza, było zaakceptowanie samego siebie. Kiedy uświadomiłem sobie, że jestem bardziej zainteresowany osobami tej samej płci, moją pierwszą reakcją było: "co pomyślą sobie moi przyjaciele, moja rodzina?". Kiedy powiedziałem, że zakochałem się w mężczyźnie, odpowiedzieli: "w końcu to przyznałeś. Wiedzieliśmy". Uff. Jeśli straciłbym wtedy przyjaciela, a nie straciłem żadnego, nie byłby to prawdziwy przyjaciel

- mówił. Jak dodał, "nigdy nie chciał być premierem gejem". - Jestem premierem i jestem gejem - podkreślił.

Premier Luksemburga Xavier Bettel o mowie nienawiści

- Bycie gejem nie było moim wyborem. Nieakceptowanie tego jest wyborem. Zaakceptowanie samego siebie było bardzo trudne. Nie proszę ludzi o to, by osądzali, ale o to, by akceptowali. Homofobia to osobisty wybór. Trzeba z nią walczyć - zaznaczył szef luksemburskiego rządu.

- Wolność słowa może sięgać tak daleko, aż nie krzywdzisz innych. Nie możemy akceptować wszystkiego, co jest wypowiadane. Nie możemy zapomnieć, że akceptowanie wszystkiego sprawia, że wszystko staje się możliwe - mówił premier Luksemburga.

Polityk nawiązał też do wydarzeń z II Wojny Światowej. - Bycie Żydem, komunistą, socjalistą, liberałem, Romem, niepełnosprawnym, gejem, oznaczało bycie skazanym na śmierć. Kiedy widzę, że niektóre partie polityczne próbują zdobywać głosy, promując tak ekstremistyczne stanowiska, nie mogę tego zaakceptować na polu wolności słowa - powiedział Bettel.

- Jeśli pojedziesz do Auschwitz i zobaczysz pomieszczenia pełne włosów, szklanek, bagaży, za tym stała rodzina, osoba. Ta osoba nie popełniła przestępstwa - dodał.

Swoje przemówienie zakończył wyrażeniem nadziei, że kiedyś nadejdzie dzień, w którym nie trzeba będzie chwalić polityków za to, że są jacy są. - Mamy jedno życie, trzeba nim żyć - podsumował.

Więcej o:
Komentarze (256)
Premier Luksemburga na debacie w ONZ: Bycie gejem nie było moim wyborem. Homofobia to wybór
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 66 razy 30

  Fajnie byłoby mieć takiego cywilizowanego premiera, prawda Polsko? Za to będziemy mieć kukiełkę Jarosława.

 • chi-neng

  Oceniono 53 razy 23

  • Bycie gejem nie było moim wyborem.
  • Homofobia to wybór
  • Wolność słowa może sięgać tak daleko, aż nie krzywdzisz in-nych.
  -----
  I wszystko zostalo powiedziane.
  Nic dodac, nic ujac.

 • kratek001

  Oceniono 12 razy 8

  redaktorze, zalecam wycieczkę do muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Ręczę, że nie znajdzie tam pan stosów szklanek. Za to jest stos okularów. (glasses). Ech, Google translate i jazda! wierszówka się robi!

 • munaciello

  Oceniono 22 razy 8

  Nie może być!
  Przecież według nauczania KK homoseksualiści sami wybierają sobie orientację.
  I dlatego prezes wybrał opcję hetero, by ładnie wyglądać w oczach hierarchów KK i suwerena.

 • polakadam

  Oceniono 29 razy 7

  Mądre słowa. Dobre przemówienie. Brawo.
  A u nas? Uchodzący za autorytet biskup mówi o tęczowej zarazie.
  Przepaść cywilizacyjna. Pisowcy chcą z Polski zrobić wychodek Europy. Nie pozwólmy na to.

 • mmgazeta

  Oceniono 20 razy 6

  Kiedyś dawno temu pięknie i prosto problem "wesołków" itp. rozstrzygnęło sławne Radio Erewań:
  - słuchacze pytają "czy to prawda, że Piotr I. Czajkowski był homoseksualistą?"
  - odpowiadamy: był ale cenimy go za coś innego.

 • agnrodis

  Oceniono 4 razy 4

  Parady katolickie jakie odbywaja sie na naszych wspolnych ulicach, niczym nie roznia sie od parad gejow na tych samych ulicach. Jedni i drudzy wtykaja w nasze oczy swoje preferencje religijne, czy seksualne, chociaz powinni trzymac je w sferze prywatnej.

 • agnrodis

  Oceniono 6 razy 4

  Katolicy lubia tylko tych gejow, ktorzy kryja sie za sutanna, pozostalych gejow nienawidza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX