Donald Trump rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim o Joe Bidenie. Biały Dom publikuje zapis rozmowy

Biały Dom ujawnił stenogram rozmowy telefonicznej Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego, która jest w centrum oskarżeń Demokratów o nadużycie władzy przez prezydenta USA. Z dokumentu wynika, że amerykański przywódca zwrócił się do Zełenskiego o zbadanie sprawy działalności na Ukrainie syna byłego wiceprezydenta Joe Bidena.

Donald Trump rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim o Joe Bidenie 25 lipca. Biały Dom opublikował właśnie oficjalny zapis tej rozmowy.

Donald Trump w rozmowie ujawnionej przez Biały Dom: Zróbcie, co możecie

Administracja prezydenta zaznaczyła, że opublikowany dokument nie jest dosłownym zapisem przebiegu rozmowy, został wygenerowany za pomocą programu, który przekształca nagrania głosowe w notatki. Co w nich znajdziemy?

Dużo mówi się o synu Bidena, że Biden wstrzymał postępowanie prokuratorskie, wiele osób chciałoby poznać prawdę. Biden przechwala się, że wstrzymał postępowanie prokuratorskie, czy może pan się temu przyjrzeć? To brzmi okropnie

- mówił prezydent Trump.

Donald Trump w trakcie rozmowy 25 lipca namawiał nowego prezydenta Ukrainy do współpracy z prokuratorem generalnym USA Williamem Barrem i osobistym prawnikiem prezydenta, Rudolphem Giulianim, w celu poprowadzenia śledztwa wokół ukraińskich interesów syna swojego politycznego rywala. Polecał Zełenskiemu Barra i Giulianiego jako "bardzo kompetentnych ludzi" i zalecał, by jak najszybciej nawiązali kontakt.

Jednocześnie w dokumencie Trump zapewnił, że chce, aby narody amerykański i ukraiński zbliżyły się do siebie. Na dowód sympatii wysłał na Ukrainę nowego ambasadora, który - jak wyraził nadzieję prezydent USA, będzie ściślej współpracował z prokuratorem generalnym niż jego poprzednik.

Demokraci: To nadużycie władzy

O tym, że prezydent USA miał naciskać na prezydenta Ukrainy i szantażować Kijów, krążyły już od kilku dni prasowe przecieki. Jeden ze współpracowników amerykańskiego wywiadu, który już wcześniej znał treść rozmowy z 25 lipca, złożył skargę u wewnętrznej instancji kontrolnej, co zapoczątkowało wszczęcie procedury impeachmentu przez Izbę Reprezentantów.

Demokraci określają działania prezydenta USA mianem nadużycia władzy i próby wymuszenia na przywódcy innego kraju działań wobec przeciwnika politycznego. Podkreślają, że przed rozmową telefoniczną z prezydentem Zełenskim Donald Trump wstrzymał pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 391 milionów dolarów. Prezydent USA mówi, że jego postępowanie było właściwe i że stawiane mu zarzuty są elementem "polowania na czarownice".

Joe Biden: Impeachment to jedyne wyjście z sytuacji

Sam Joe Biden skomentował sprawę następująco: "Naprawdę nie ma takiego poziomu, do którego prezydent Trump nie zniżyłby się, by nadużyć swojej władzy i kraju". Dlatego, jak stwierdził, impeachment jest jedynym wyjściem w tej sytuacji.

 

Hunter Biden, syn Joe Bidena, zasiadał w radzie nadzorczej zajmującej się wydobyciem ukraińskiego gazu firmy Burisma Holdings w czasie, gdy jego ojciec był wiceprezydentem USA. Spółka była zamieszana w pranie brudnych pieniędzy. Joe Biden miał jednak zablokować śledztwo w tej sprawie.

Prawnik Rudolph Giuliani bada również sprawę ewentualnych prób utrącenia prezydentury Donalda Trumpa.

Według niektórych mediów, elementem nacisków wywieranych na prezydenta Ukrainy mogło też być odwołanie spotkania między Zełenskim a Trumpem w Warszawie 1 września.

Więcej o:
Komentarze (268)
Donald Trump rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim o Joe Bidenie. Biały Dom publikuje zapis rozmowy
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 14 razy 6

  No, z Dudowym pajacem też rozmawiał ...
  Ciekawe tylko, czy za obiecanki cacanki o wizach kupował od naszego rodzimego pajaca wsparcie dla Żeleńskiego, w kwestii Joe Bidena?

 • warszawiak67

  Oceniono 12 razy 6

  Zadziała według wzoru kaczyńskiego:
  "nie mamy pańskiego płaszcza..."

 • cmok_wawelski

  Oceniono 11 razy 5

  Senat udupi, bo tam rządzą Republikanie, którzy przede wszystkim boją się gniewu władcy mórz, gór , prerii i nieba, The Pomarańczowego Króla.

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 20 razy 4

  Jak się zastanowić to Trump osiągnął cel. Ano wielu Amerykanów dowiedziało się, że Bidenowie robili interesy na Ukrainie. Mało tego, jakieś pokrętne interesy skoro śledztwo umorzono. Więcej, podobno sam Biden senior miał wpływać na wstrzymanie śledztwa
  W polityce nie ma nic gorszego niż plotka. No bo jeśli to tylko plotka to też jako kandydat Biden będzie musiał to wyjaśnić. A więc albo wyjaśni albo plotka pójdzie dalej..

 • snowbird1

  Oceniono 14 razy 4

  o ile sie nie myle obok Huntera B. w radzie zasiadal tez Aleksander Wielki

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 6 razy 4

  No ok. To jednak Zełeński ma haki i makulaturę nie tylko na PiS. Większy cwaniak.

 • senioryta13

  Oceniono 17 razy 3

  "Hunter Biden, syn Joe Bidena, zasiadał w radzie nadzorczej zajmującej się wydobyciem ukraińskiego gazu firmy Burisma Holdings w czasie, gdy jego ojciec był wiceprezydentem USA. Spółka była zamieszana w pranie brudnych pieniędzy. Joe Biden miał jednak zablokować śledztwo w tej sprawie."
  -naprawde, nikt nie chce wiedziec o biznesie Huntera na Ukrainie ?

 • zdziwiony6

  Oceniono 17 razy 3

  Jeśli ktoś uważa, że Trump jest jedynym politykiem na świecie, który prowadzi takie rozmowy z politykami z innych krajów to znaczy, że jest bardzo naiwny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX