Mocne słowa Grety Thunberg podczas szczytu ONZ. "Jak śmiecie?! Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo"

- Ludzie umierają. Upadają całe ekosystemy. Jesteśmy na początku masowego wymierania, a jedyne, o czym potraficie mówić, to pieniądze i bajki o bezustannym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie?! - powiedziała Greta Thunberg w swoim wystąpieniu podczas otwarcia szczytu klimatycznego ONZ.

Jedną z pierwszych osób, które zabrały głos podczas otwarcia szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku, była Greta Thunberg, 16-letnia aktywistka, która stała się twarzą młodego pokolenia w walce ze zmianami klimatu.

W swoim przemówieniu w mocnych słowach zwróciła się do zebranych na szczycie polityków.

Greta Thunberg: Jak śmiecie odwracać się od nauki?!

To wszystko jest złe. Nie powinno mnie tu być. Powinnam być w szkole po drugiej stronie oceanu. Mimo to wy wszyscy przychodzicie do nas, młodych ludzi, po nadzieję?! Jak śmiecie?! Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo swoimi pustymi słowami. Mimo to jestem jedną z tych, którzy mieli szczęście

- rozpoczęła Greta Thunberg.

Aktywistka zwróciła uwagę, że pomimo że z powodu zmian klimatu i degradacji środowiska umierają ludzie i upadają ekosystemy, politycy wciąż mówią tylko o pieniądzach i opowiadają "bajki o bezustannym wzroście gospodarczym".

- Od ponad 30 lat nauka jest jednoznaczna. Jak śmiecie wciąż się od niej odwracać?! Przychodzić tu i mówić, że robicie wystarczająco dużo, gdy niezbędnej polityki i rozwiązań wciąż nie widać w zasięgu wzroku?! - pytała.

Podkreśliła, że nie wierzy i nie chce wierzyć w zapewnienia polityków, że rozumieją, jak pilnie trzeba podjąć kroki. -  Jeśli naprawdę rozumiecie powagę sytuacji i wciąż nie podejmujecie działań, to jesteście złymi ludźmi. A w to nie chcę wierzyć - stwierdziła.

Zmiana klimatu jest realna i odczuwamy ją już tu i teraz. Jeśli chcesz zapobiegać jej skutkom, ale nie wiesz jak zacząć, wspieraj Greenpeace, które działa na rzecz rozwoju czystej energii i walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. WEJDŹ TUTAJ >>

"Jeśli nas zawiedziecie, nigdy wam tego nie wybaczymy"

Greta Thunberg odwołała się w swoim przemówieniu do badań IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change, pol. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu - red.), który określił warunki do spełnienia konieczne, aby zwiększyć szanse na obniżenie wzrostu temperatury na świecie poniżej 1,5 stopnia Celsjusza. Podkreśliła, jak niewielkie mamy na to szanse, jeśli nie zmniejszymy emisji dwutlenku węgla. 

- Jak śmiecie udawać, że da się to rozwiązać za pomocą dotychczasowych działań i jakichś technicznych rozwiązań?! Przy dzisiejszym poziomie emisji pozostały "budżet emisji CO2" zniknie kompletnie za mniej niż osiem i pół roku - zaznaczyła.

Dzisiaj nie będzie tu przedstawianych żadnych rozwiązań czy planów zgodnych z tymi liczbami, ponieważ te liczby są zbyt niewygodne. A wy wciąż nie jesteście wystarczająco dojrzali, by powiedzieć, jaka jest prawda. Zawodzicie nas

- stwierdziła Greta Thunberg. Podkreśliła, że jeśli światowi politycy nadal będą postępować tak jak dotychczas, młodzi ludzie "nigdy im tego nie wybaczą".

Nie pozwolimy wam się z tego wywinąć. Właśnie tutaj, właśnie teraz nakreślamy linię. Świat się budzi. I zmiana nadchodzi - czy wam się to podoba, czy nie

- podsumowała swoje przemówienie 16-letnia aktywistka.

Stoimy na progu katastrofy klimatycznej, naukowcy apelują, że mamy coraz mniej czasu by ją powstrzymać. DZIAŁAJ na rzecz ochrony klimatu >>

<script type="application/javascript" src="https://www.greenpeace.pl/recurring/gazeta/iframe/greenpeace.js" id="greenpeace-recurring" data-version="gazkli1" />
Więcej o:
Komentarze (769)
Mocne słowa Grety Thunberg podczas szczytu ONZ. "Jak śmiecie? Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo"
Zaloguj się
 • jxman

  Oceniono 85 razy 37

  " Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo swoimi pustymi słowami. "
  Ostatniego miesiaca odwiedzilem Auschwitz. Widzialem, mnostwo obrazow wystraszonych dzieci, ktore zostaly tam zamordowane. Tym dzieciom ukradziono marzenia i dziecinstwo!
  Twoje slowa Greta po podrozy luksusowym jachtem przez ocean - to czyste bluznierstwo!

 • ksobier

  Oceniono 118 razy 36

  Też byłem kiedyś młodziutki i wierzyłem, że Greenpeace ratuje świat. Gdyby nie wzrost gospodarczy, pieniądze i reklama to Greta siedziałaby teraz w szkole. Ona o tym jeszcze nie wie, ale jej medialność już jest na pewno przeliczana przez specjalistów marketingu.
  Gdyby nie wzrost gospodarczy, rozwój i fundusze monopolistów nie byłoby żadnej nauki, na którą się powołuje. Gdyby nie nauka, rozwój i biznes ludzie umierali by masowo na grypę, zapalenie płuc, syfilis i tyfus. Umierali by z zimna, głodu i brudu.
  Ważną sprawą jest klimat, ale jest nas po prostu za dużo na tej planecie.
  Greta jeździ sobie po świecie za darmo, mieszka w różnych krajach i odżywia się za darmo...nie wie jeszcze, że za kilka lat ktoś zgłosi się po odbiór kosztów, czy to bezpośrednio czy też jako polityczna 'przysługa'.

 • wooden-kimono-666

  Oceniono 41 razy 35

  Interesujący jest fakt, że ludzie do których te słowa są kierowane mają je w dupie. Te wszystkie " how dare you?" i "we will never forgive you" kompletnie nikogo tam nie obchodzą.

 • freakoman

  Oceniono 98 razy 30

  Poleciało fanatyzmem, łącznie z mimiką. Żeby miała nawet tzw. milion procent racji, to jednak nie ten kanał komunikacji. Przynajmniej dla mnie.

 • kasztanna

  Oceniono 49 razy 23

  Najpierw niech młodzi zrezygnują sami ze smartfonów, tabletów, nowych butów co sezon itp...

 • lotus2008

  Oceniono 60 razy 20

  Sporo musiala trenowac przed wystapieniem.
  Ta mimika, modulacja glosu.
  Choc zamiast Oskara, chyba bardziej pasowalyby Zlote Maliny.
  Droga Greto, zamiast apelowac do koncernow, ktore maja Cie serdecznie w dupie, zaapeluj do rowiesnikow, zeby na przyklad: nie wpier...lali McDonaldsow. Sam McDonalds sprzedaje rocznie miliard burgerow wolowych. A krowki trzeba wyzywic. Dlatego wycina sie lasy pod pastwiska, oraz uprawy kukurydzy i soi (bo kurczaczki z KFC lubia byc "karmione" kukurydza).
  Tak wiec drodzy, mlodzi aktywisci: mniej Big Macow, mniej kurczaka z KFC i mniej sirbania McShake'ow z kubka z plastikowym wieczkiem i plastikowa rurka, i juz klimatowi sie polepszy ;)
  Zartuje. Jedzcie do woli, poki mozecie. Zmiany klimatyczne sa juz nieodwracalne, i przyjdzie moment kiedy ludzkosc zacznie walczyc o zywnosc. Wtedy burger z McDonalds bedzie ucielesnieniem utraconego raju.

 • awe26

  Oceniono 106 razy 20

  Co Ona bierze? wysłuchałam jej, napisanego przez kogoś, przemówienia... Dzieciństwo zabrali jej ci, którzy ją tam pchają. Czy nie da się wygłosić takiego przemówienia w formie telekonferecji? Grata nie słyszała o takiej możliwości? Nie tak dawno płynęła z nią jakąś eko-łodzią do USA cała ekipa, by następnie wrócić do Szwecji jumbo-jetem. Teraz znów truje świat zajmując miejsce w samolocie. W Szwecji tak można po prostu nie chodzić do szkoły? Kto stoi za tym dzieckiem???
  Oczywiście o środowisko należy dbać. Ale dzieci powinny się uczyć... Bawić... Uprawiać sport...

 • uzdek98

  Oceniono 50 razy 20

  biedna greto.. zapraszam do afryki, gdzie twoje rowiesniczki mają już po kilka bachorow, do peru gdzie pracują w kopalniach srebra i do tajlandii gdzie sa stukane przez twoich rodakow na emeryturze. ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX