Polska o krok od ruchu bezwizowego z USA. Po raz pierwszy w historii spełniliśmy wymagania

Współczynnik odmów wjazdu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli Polski spadł do 2,8 proc. - podaje portal Onet.pl. Aby Polska mogła dołączyć do programu bezwizowego, współczynnik ten musi być niższy od 3 procent. Okres rozliczeniowy kończy się 30 września, nic jednak obecnie nie wskazuje na to, by dane te miały się drastycznie zmienić.

Polska znalazła się o krok od dołączenia do Visa Waiver Program, czyli programu polegającym na możliwości podróżowania bez wiz do Stanów Zjednoczonych. Portal Onet.pl poinformował, że odsetek odmów podań o wizy dla Polaków spadł do 2,8 proc. Kraje, które chcą znaleźć się w programie bezwizowym, muszą spełnić warunek odsetka odmów poniżej 3 proc.

Okres rozliczeniowy kończy się 30 września, jednak według rozmówcy Onetu z jednego z amerykańskich think-tanków, nic nie wskazuje na to, by odsetek miał podskoczyć powyżej 3 proc.

Na początku lutego ambasada USA w Polsce podała informację, iż odsetek odrzuconych wniosków o wizy dla Polaków w minionym roku budżetowym (który trwał do 30 września ub.r.) wyniósł 3,99 proc. Z kolei w 2017 r. było to 5,92 proc.

Polska dołączy do ruchu bezwizowego?

Amerykański wiceprezydent Mike Pence już podczas wizyty w Polsce na początku września poinformował, że Polska zbliża się do spełnienia kryteriów objęcia programem ruchu bezwizowego. - Gdy zakończy się proces certyfikacji, chcemy bardzo szybko nominować Polskę do programu Visa Waiver - zapowiedział Pence. Jeśli rzeczywiście do 30 września wymogi pozostaną spełnione, procedura może potrwać kilka miesięcy.

W lipcu rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy"ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher po raz kolejny zapewniła, że wizy dla Polaków do Stanów Zjednoczonych zostaną zniesione. Według ambasador będzie to możliwe do końca 2019 roku lub maksymalnie do marca 2020 roku.

Visa Waiver Program pozwala na pobyt w Stanach Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres maksymalnie 90 dni bez konieczności ubiegania się o wizę. Od tej zasady są jednak wyjątki. O wizę będą musiały się starać m.in. osoby, które po 1 marca 2011 r. podróżowały do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu (ta zasada nie dotyczy podróży w celach wojskowych lub dyplomatycznych). O wizę będą musieli się też ubiegać polscy obywatele, którzy posiadają również obywatelstwo Korei Północnej, Iranu, Iraku, Sudanu lub Syrii.

Więcej o:
Komentarze (355)
Polska o krok od ruchu bezwizowego z USA. Po raz pierwszy w historii spełniliśmy wymagania
Zaloguj się
 • Zygmunt Witort

  Oceniono 68 razy 54

  Co za brednie, jaki ruch bezwizowy. Wiza jest lub nie przyznawana na wjeździe. A to będzie tylko rezygnacja z promesy wizy. Teraz szansa na odmowę wjazdu będzie większa. Kasy za bilety nie zwrócą.

 • krynolinka

  Oceniono 57 razy 27

  Interesujący spadek..W międzyczasie pisiorki zrobiły nowelizację ustawy o IPN i zadeklarowały duuuuużoooo kasy na zakup zabawek wojennych od Trumpa. I tak przypadkowo rok do roku zaczęła spadać liczba "odmów".

 • jego_eminencja

  Oceniono 37 razy 25

  Wystarczy nie wydawac paszportów góralom przez kilka miesiecy i ilosc odmów spadnie do 1% . Wiemy kto naduzywa systemu i zostaje u ziomków na Jackowie i Greenpoincie by zrywac azbest z dachów. Dziwie sie ze wogóle cche im sie pracowac w USA, niskie stawki, 8-10 dolarów na godzine a bilety lotnicze sa 15 razy drozsze niz do Londynu

 • jego_eminencja

  Oceniono 40 razy 18

  Tragedia 90% USA to syf… nie robiono tam inwestycji w infrastrukture och lat 1970-tych... drogi dziurawe, łatane tysiacami wylewek asfaltu, brudne ulice.., elewacje budynków nie remontowane od 40 lat, obskurne, dziadowskie,. Mosty wygladaja jakby mialy za chwile sie zawalic, Dworce kolejowe… i lotniska jak z lat 1980-tych... , bieda i nedza. Warszawa, Kraków, Wroclaw to piekne czyste i eleganckie miasta w porównaniu do amerykanskich

 • wujekdolf

  Oceniono 34 razy 16

  grażyna! szukaj moich sandałów to białych skarpet! jedziemy do szikago!

 • andrzej.wald

  Oceniono 23 razy 15

  Jakież to szczęście niepojęte, że Wuj Sam udzielił nam łaski swej.:-) Chwalmy dobroć Wuja Sama, że pozwala nam do siebie przyjechać i wydać w tej Ameryce kilka dolarów, bo przecież nie zarobić.:-) Kiedy czytam o tej szopce wizowej trwającej od 30 lat wolnej Polski to mdli mnie. Kiedy myślę o tych wszystkich naszych premierach i prezydentach nadskakujących Amerykanom by łaskawie znieśli wizy dla Polaków to jest mi wstyd, że w tak żenującym przedstawieniu brali udział. To USA powinno zależeć na zniesieniu wiz dla Polaków, bo jak wyliczyła ich Izba Turystyki oraz handlu ponoszą wymierne straty z tego tytułu. Obliczyli, że zniesienie wiz spowoduje przyjazdy Polaków w celach urlopowych oraz zakupowych po elektronikę (tablety, iphone'y, notebooki) i sprzęt fotograficzny. To nie jest żadna łaska USA tylko Wuj Sam ma w tym swój interes. Swoją drogą to decyzja USA spóźniona o co najmniej 15 lat.

 • karol-ayna1

  Oceniono 23 razy 11

  I teraz co 10 osoba będzie zawracana z granicy w USA. Pieniążki w błoto za bilet i tyle. Na wizie która mam teraz w paszporcie byłam już 4 razy w USA, ważna jest jeszcze lat. Kosztowała 600 zł. Teraz każdorazowo prognozowany koszt aplikacji on - line to około 80$ (a w Niemczech 30Euro!), czyli jeśli te 4 razy latałabym na nowych zasadach rząd USA zagarnął by 1200 zł. Brawo my...

 • hp77

  Oceniono 17 razy 9

  a suweren łyka te bajki jak pelikan :) ruch bezwizowy do USA :) i tak ostatecznie decyduje amerykanin na granicy w USA :) zawsze tak było , chociaż była wiza :)

 • stefan4

  Oceniono 12 razy 8

  > Współczynnik odmów wjazdu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli Polski spadł do 2,8 proc.

  Gratulujemy więc usawskim urzędasom, że w końcu udało im się utrzymać w ryzach liczbę odmów. Czerwony długopis świerzbił -- ale dali w końcu radę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX