Raport naukowców z Genewy: Zmiany klimatu przyspieszają. Światu grozi seria kataklizmów

Światowa Organizacja Meteorologiczna wydała specjalny raport z okazji rozpoczynającego się w Nowym Jorku szczytu klimatycznego ONZ. Naukowcy nie pozostawiają złudzeń: zmiany klimatu postępują szybciej, niż nam się wydawało. Lata 2015-2019 były najcieplejszym pięcioleciem w historii, a lodowce Arktyki topnieją w zastraszającym tempie.

Raport "Global Climate 2015-2019" został opublikowany 22 września 2019 roku, tuż przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym ONZ. Publikacja ta stanowić ma punkt wyjścia do dyskusji, w której w poniedziałek wezmą udział przedstawiciele 60 krajów pod przywództwem Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Raport naświetla zasadniczy problem: w ostatnim pięcioleciu zmiany klimatu następowały zdecydowanie szybciej niż w latach poprzednich i jeżeli ten trend się utrzyma, światu grozi seria kataklizmów, spowodowanych głównie gwałtownym podnoszeniem się poziomu mórz.

W naszych tekstach wielokrotnie podawaliśmy alaramujące statystyki, które pokazują, że zmiana klimatu jest realna i dzieje się tu i teraz. Dlatego zachęcamy Was do wspierania organizacji, która w Polsce walczy z opieszałością polityków w kwestii polityki węglowej, a na świecie stawia czoło kryzysowi klimatycznemu. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I DZIAŁAJ >>

Lodowce topnieją, temperatura i CO2 w górę

W raporcie naukowcy z Genewy skupili się nie na wartościach bezwzględnych, ale na tempie dokonywania się zmian w kilkuletnich interwałach czasowych. Przykładem niech będzie średnia temperatura na świecie: od początku rozwoju epoki przemysłowej (1850 r.) do początków XXI wieku średnia wzrosła o 1,1 stopnia, a w samych tylko latach 2011-2015 odnotowano wzrost o 0,2 stopnia. Ostatnie pięciolecie uznano za najcieplejsze w historii.

Jednak najbardziej powinniśmy martwić się wzrostem poziomu mórz, spowodowanym topnieniem lodowców Arktyki, zwłaszcza u wybrzeży Grenlandii. W ostatnich pięciu latach poziom wody podnosił się z szybkością 5 milimetrów rocznie. W latach 2007-2016 były to 4 milimetry, a jeszcze wcześniej, w okresie 1993-2007 były to 3,2 mm.

Dlaczego to groźne zjawisko? Autorzy raportu piszą wprost: jego efekty odczuli już mieszkańcy m.in. Mozambiku oraz Bahamow, spustoszonych przez huragan Dorian. Sztormy, wichury i powodzie za chwilę ogarną cały świat jeżeli nie powstrzymamy topnienia lodowców i nie zadbamy o zahamowanie wzrostu temperatury. Najgorszy pod tym względem był ponoć 2018 - wówczas zarówno poziom mórz jak i temperatura wody osiągnęły swoje apogeum.

O dramatycznej sytuacji i "pogrzebie" kolejnego lodowca (tym razem w Szwjacarii) pisaliśmy w naszym cyklu "Piątki dla klimatu", przyłączając się do akcji Greenpeace:

<script type="application/javascript" src="https://www.greenpeace.pl/recurring/gazeta/iframe/greenpeace.js" id="greenpeace-recurring" data-version="gazkli2" />

Gwałtownie w górę poszły również wskaźniki emisji CO2 do atmosfery - aż o 20 procent w ciągu ostatnich pięciu lat.

"Ludzie chcą rozwiązań"

Petteri Taalas, sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej, który ma być obecny na poniedziałkowym szczycie ONZ, stwierdził, że zmiany klimatyczne zdecydowanie przyspieszają. Jeśli ten trend się utrzyma, ludzkości zostanie naprawdę niewiele czasu: oceany będą zalewać ląd, wichury, susze oraz powodzie na przemian będą pustoszyć Ziemię.

- Nie czas na efekciarskie przemówionka - zaapelował w BBC do przywódców ONZ. - Zwracam się do uczestników szczytu klimatycznego, aby ich wystąpienia były konkretne i przemyślane. Ludzie domagają się rozwiązań. Liczę na propozycje konkretnych działań mających na celu obniżenie emisji CO2 w ciągu następnej dekady.

Światowa Organizacja Meteorologiczna to międzyrządowa organizacja skupiająca 192 członków z siedzibą w Genewie. Jej głównym zadaniem jest organizacja i koordynacja działań służb meteorologicznych różnych krajów, ujednolicanie metod obserwacji meteorologicznych i rozpowszechnianie prognoz pogody. Jej przedstawiciele pojawią się na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku. W ostatni piątek poprzedziły go protesty młodzieży na całym świecie, czyli Globalny Strajk Klimatyczny.

 
 

Stoimy na progu katastrofalnej zmiany klimatu. W Polsce na rzecz zapobiegania jej skutkom działa Greenpeace. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. WEJDŹ TUTAJ >> 

Więcej o:
Komentarze (392)
Nowy raport naukowców ze Światowej Organizacji Meteorologicznej: Zmiany klimatu przyspieszają. Światu grozi seria kataklizmów
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 77 razy 47

  Poziom mórz rośnie, ale to mały pikuś. PiSowi też rośnie - i to jest dopiero kataklizm :(

 • strach_sie_bac

  Oceniono 57 razy 39

  Zbliża się prawdziwa hatakumba, jakby to określił Bylejaki, Szyszko, gdyby mógł nadal by wycinał puszczę, do Wolski sprowadza się miliony ton węgla od ruskich a nawet z Mozambiku. Nie będzie władzy wolskiej jakaś lewacka organizacja meteorologiczna mówić jak żyć, nie po to Wolska wstała z kolan :D :D :D

 • prawdziwy.polak.patriota

  Oceniono 26 razy 24

  Się tam będziemy przejmować. Jak to mówią PiS-dzielce i ich elektorat, po nas choćby potop.

 • femur

  Oceniono 23 razy 19

  Prawak ma dobrze, to go nie dotyczy... To wymysł lewaków, którzy chcą kasę ściągnąć z biednych ludzi. Mówię, wam ;)

 • pan.szklanka

  Oceniono 39 razy 19

  Zmiana klimatu i związane z nią niedogodności dotyczą niewielkiej części populacji.
  Znakomita większość ludzkości wyznaje wiarę w życie pozagrobowe, na ogół wieczne i z tej perspektywy nie warto się specjalnie przejmować doczesnym.

 • mozart

  Oceniono 16 razy 16

  Generalnie ludzkość ma dwa wyjścia
  - wywołać III WS i ograniczyć liczebność do 1 mld
  - pozwolić aby Matka Natura to zrobiła

 • smiki48

  Oceniono 26 razy 14

  jest tylko jeden powód katastrofy klimatycznej. GWAŁTOWNIE ZWIĘKSZAJĄCA SIĘ LICZBA LUDZI na świecie. I zamiast ograniczać emisję CO2 różnymi podatkami należy ograniczyć liczbę ludności. W pierwszej kolejności trzeba do Afryki i Azji wysłać miliardy prezerwatyw i zmienić mentalność gwałtownie rozmnażających się społeczeństw. Np. ludność Bangladeszu w ciągu kilkudziesięciu lat zwiększyła się ponad dwukrotnie. Są na świecie miasta z liczbą mieszkańców niewiele mniejszą od ludności całej Polski. Ale na polityce demograficznej nie można zbić takiego kapitału politycznego i finansowego jak na handlu emisjami.

 • czarna_zoska

  Oceniono 13 razy 13

  Zadłuzenie szpitali na koniec 2018 wyniosło 13 miliardow PLN. Jakie jest obecnie, nie wiadomo, bo resort ukrywa prawde.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX