Andrzej Duda spotka się w Nowym Jorku z Donaldem Trumpem. Prezydenci będą rozmawiali w cztery oczy

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump spotkają się w poniedziałek w Nowym Jorku. Rozmowy mają dotyczyć m.in. zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce, kwestii zniesienia wiz oraz współpracą energetyczną. Będzie to dziewiąte spotkanie przywódców.

Na godz. 14.25 czasu nowojorskiego (godz. 20.25 czasu obowiązującego w Polsce) zaplanowane jest spotkanie bilateralne prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy. Będzie to dziewiąte spotkanie polityków.

Jak mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski, przywódcy odbędą rozmowę w cztery oczy, następnie odbędą się rozmowy delegacji. Wśród poruszonych tematów znajdą się m.in. kwestia zniesienia wiz, zwiększenie obecności amerykańskich wojsk w Polsce, współpraca energetyczna i nowe technologie.

Amerykański prezydent spotka się w poniedziałek także z przywódcami Pakistanu, Nowej Zelandii, Singapuru, Egiptu i Korei. Polski prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Finlandii Sauli Niinistö.

Zanim dojdzie do spotkania, Andrzej Duda weźmie udział w inauguracji szczytu klimatycznego ONZ. Donald Trump nie będzie w nim uczestniczył. Prezydent USA poprowadzi natomiast spotkanie wysokiego szczebla na temat wolności religijnej. Polski prezydent będzie uczestniczył także w tym spotkaniu.

Wizyta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych

We wtorek Andrzej Duda weźmie udział w debacie generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, podczas którego przemówienie wygłosi m.in. Donald Trump. Polski prezydent także wystąpi podczas debaty, będzie mówił o pokoju, ochronie środowiska i zrównoważonym rozwoju.

Wieczorem Andrzej i Agata Dudowie wezmą z kolei udział w obiedzie wydanym przez amerykańską parę prezydencką dla uczestników sesji zgromadzenia Ogólnego ONZ. Niewykluczone, że i podczas obiadu dojdzie do kolejnej rozmowy polskiego i amerykańskiego prezydenta.

W środę Andrzej Duda będzie uczestniczył m.in. w spotkaniu poświęconym 30-leciu Konwencji Praw Dziecka, odbędzie rozmowę z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem,  spotka się także ze środowiskami żydowskimi. Powrót pary prezydenckiej do Warszawy planowany jest w środę wieczorem.

Andrzej i Agata Dudowie przylecieli do Stanów Zjednoczonych w sobotę wieczorem. W niedzielę spotkali się z Polonią ze stanu Connecticut.

Więcej o:
Komentarze (91)
Andrzej Duda spotka się w Nowym Jorku z Donaldem Trumpem. Prezydenci będą rozmawiali w cztery oczy
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 20 razy 14

  Dlaczego ci ludzie kompromitują nas na świecie za nasze pieniądze ...

 • justas32

  Oceniono 20 razy 12

  D.T. - Rozmowa będzie krótka - wy kupicie od nas broń za tyle a tyle, a my nie będziemy publicznie krytykować łamania przez was praworządności i konstytucji. A.D. - Tak jest, Panie Prezydencie ...

 • fakiba

  Oceniono 17 razy 9

  Rozmowa ma trwać 35 minut , podpisze wszystko co mu Trump przygotował i kop za drzwi

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 9

  Całe trzydzieści pięć minut..14:25 do 15:00. Niektórzy zęby dłużej myją..

 • stachkaz47

  Oceniono 20 razy 8

  Ciekawe jaką BIEDĘ ściągnie na POLSKĘ .
  Nie po darmo tam go " proszą".
  Da się niedługo zobaczyć.

 • nikiforia1

  Oceniono 13 razy 7

  Spotkanie przywódców?? Uśmiałam się serdecznie ha ha ha!

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 15 razy 7

  No ciekawe, czy nasz 'adrian' zrobi sobie słit focię i dostanie długopis od trampka?

 • justas32

  Oceniono 15 razy 7

  Dlaczego wysyłają do stanów największego wazeliniarza ? ... No właśnie dlatego ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX