USA wysyła wojsko do Zatoki Perskiej. Amerykańscy żołnierze mają "wysłać jasną wiadomość"

- Stany Zjednoczone wyślą kolejnych żołnierzy w rejon Zatoki Perskiej - zapowiada szef Pentagonu, Mark Esper. Jak wyjaśnił, decyzję taką podjęto w związku z prośbą Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich o udzielenie dodatkowego wsparcia po ostatnich atakach na saudyjskie rafinerie.

Donald Trump zdecydował o udzieleniu militarnego wsparcia w Zatoce Perskiej po ostatnich atakach na saudyjskie rafinerie. Z prośbą o to zwróciły się do Pentagonu Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Amerykańscy żołnierze i sprzęt wojskowy pojadą do Zatoki Perskiej

W ramach tej pomocy wysłani zostaną amerykańscy żołnierze. Nie sprecyzowano dokładnej ich liczby, zapowiedziano jedynie, że ma być ona "umiarkowana". Jak powiedział Mark Esper, prezydent Donald Trump zgodził się na rozmieszczenie amerykańskich sił, których obecność ma mieć charakter obronny i mają być skupione głównie na obronie powietrznej i przeciwrakietowej. Głównym więc celem oddziałów będzie ochrona infrastruktury związanej z przemysłem naftowym. 

Oprócz tego jednak, jak podkreślał Mark Esper na konferencji prasowej, żołnierze mają "wysłać jasną wiadomość - Stany Zjednoczone wspierają swoich partnerów w regionie". 

W planach jest również wysłanie wojskowego sprzętu zarówno do Arabii Saudyjskiej, jak i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak informuje Reuters, będą to prawdopodobnie baterie przeciwrakietowe, drony i myśliwce. Takie wyposażenie miałoby "wzmocnić zdolność krajów Zatoki Perskiej do obrony" - zapowiedział Mark Esper.

Atak na irańskie rafinerie. Arabia podejrzewa Iran

Saudyjska rafineria ropy naftowej, należąca do państwowego giganta Saudi Aramco, została zaatakowana przez drony 14 września. Fabryka ta jest kluczowa dla globalnych dostaw ropy. Przerabia ona tzw. słodką odmianę ropy na kwaśną, a następnie transportuje ją do punktów załadunkowych w Zatoce Perskiej i na Morzu Czerwonym. Szacuje się, że przetwarza do siedmiu milionów baryłek ropy naftowej dziennie.

Początkowo podejrzewano, że ataku dokonali bojownicy Huti z Jemenu. To oni również przyznali się do ataku. Deklaracjom tym nie wierzy Arabia Saudyjska. W czwartek 19 września rzecznik saudyjskiego ministerstwa obrony płk.Turki al-Malki poinformował jednak, że na podstawie dowodów w sprawie wysnuto wniosek, że za atakiem stoi Iran. Stanowczo odrzuca on te oskarżenia. Mimo to Donald Trump polecił zwiększenie sankcji wobec tego kraju. 

Więcej o:
Komentarze (188)
USA wysyła oddziały wojska i sprzęt do Zatoki Perskiej. Amerykańscy żołnierze mają "wysłać jasną wiadomość"
Zaloguj się
 • matts06

  Oceniono 40 razy 18

  USA od dawna szuka tylko pretekstu żeby zaatakować Iran. Tak samo było z Irakiem. Szczerze to nawet nie wierzyłbym czy sami nie sprowokowali tego zamieszania a Arabii, by zaatakować Iran. Niestety problem jest taki, że Polska chodząca na kolanach przed USA w taką wojnę się wmiesza, a prawda jest taka, że powinniśmy się od tego trzymać jak najdalej.

 • wawka3791

  Oceniono 25 razy 15

  Sami zaatakowali, to sami wyślą żołnierzy. Już widzę jak Maliniak się ślini i czerwienieje na twarzy z podniecenia, że może i naszych uda się wysłać! Za nasze pieniądze! A co, nie stać nas?!

 • onduma

  Oceniono 34 razy 12

  Wiadomosc jest jak nastepuje: Bedziemy bronic najbardziej wsteczny rezim Saudow aby dalej bezkarnie mogl mordowac cywilow w Jemenie. Tako rozkazal nam Izrael

 • owca888

  Oceniono 26 razy 10

  Pissdolone pissdzielstwo. Jeśli Du...a w tajemnicy przyłoży długopis do wysłania do Zatoki naszych chłopców, gorzko tego pożałujecie.
  Kurduplu, twoje głębokie gardło ma granice - zostaniesz przez nas obrzygany.

 • chi-neng

  Oceniono 22 razy 8

  Obawiam się, że furiaci opętani własna mocą /silą, megalomanią, pewnością siebie z racji dzierżenia władzy najwyższej, żądzą światem i pną coraz silniej i pewniej do III WŚ.

 • awm10

  Oceniono 16 razy 6

  Podobno Duda ma być u Trumpa w poniedziałek.
  Hej, szable w dłoń!
  Łuki w juki, a łupy wziąć w troki
  Hajda na koń! Hajda na koń!
  Okażemy się godni epoki, ach epoki
  Ruszamy w bój,,

 • tenare

  Oceniono 19 razy 5

  Arabia Saudyjska prowadzi napastniczą wojnę przeciwko Jemenowi.
  Jemeńscy Huti mieli pełne prawo uderzyć w strukturę gospodarczą agresora, żeby osłabić jego potencjał. Nawet przy użyciu irańskie broni, czy jakiejkolwiek innej otrzymanej zewsząd.

  Obecnie kompulsywna reakcja USA jest wynikiem żenujące sytuacji związanej z całkowitą njeskutecznością obrony powietrznej Arabii Saudyjskiej opartej na amerykańskich systemach Patriot.

 • zgr-edo

  Oceniono 10 razy 4

  Tak więc, polscy najemnicy też powinni szykować się na wojnę. Przecież nasi dzielni rezerwiści z PiS będący u steru władzy wspomogą bratnią armię amerykańską w obronie interesów USA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX