Tak wygląda saudyjska rafineria zaatakowana przez drony. Naprawia ją aż 6 tys. osób [ZDJĘCIA]

Arabia Saudyjska pozwoliła dziennikarzom wejść na teren zaatakowanej przez przez drony rafinerii ropy naftowej. Mogli oni sfotografować i nagrać spowodowane przez maszyny zniszczenia.

Wstępu na teren zaatakowanej przez drony rafinerii udzieliło dziennikarzom saudyjskie Ministerstwo Informacji. Piątkowa wizyta w fabryce to pierwsze tego rodzaju wydarzenie zorganizowane przez Saudyjczyków.

Dziennikarze, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu, mogli na własne oczy zobaczyć zniszczenia, jakich doznały podczas ataku maszyny kluczowe dla globalnych dostaw energii - to między innymi spalone wyposażenie i stopione rury. Wiele z rurociągów jest podziurawionych odłamkami pocisków. Obserwowali m.in. jak pracownicy fabryki należącej do państwowego giganta Saudi Aramco, próbują usunąć uszkodzenia. Z doniesień dziennikarzy wynika, że aż 6 tys. osób pracuje, aby jak najszybciej umożliwić powrót rafinerii do pełnej wydajności.

Atak na saudyjską rafinerię. Ma za nim stać Iran

Saudyjska rafineria ropy naftowej została zaatakowana przez drony 14 września. Fabryka ta jest kluczowa dla globalnych dostaw ropy. Przerabia ona tzw. słodką odmianę ropy na kwaśną, a następnie transportuje ją do punktów załadunkowych w Zatoce Perskiej i na Morzu Czerwonym. Szacuje się, że przetwarza do siedmiu milionów baryłek ropy naftowej dziennie.

Początkowo podejrzewano, że ataku dokonali bojownicy Huti z Jemenu. W czwartek 19 września rzecznik ministerstwa obrony Arabii Saudyjskiej płk.Turki al-Malki poinformował jednak, że na podstawie dowodów w sprawie wysnuto wniosek, że za atakiem stoi Iran. W konsekwencji Donald Trump polecił zwiększenie sankcji wobec tego kraju. Iran jednak stanowczo odrzuca te oskarżenia. 

Więcej o:
Komentarze (152)
Dziennikarze na terenie zaatakowanej przez drony saudyjskiej rafinerii. Naprawia ją 6 tys. ludzi [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • proboszcz-bezrobotny

  Oceniono 9 razy 7

  Przypominam, że saudis kilka miesięcy temu zamordowali własnego własnego dziennikarzy w swojej ambasadzie w Turkowie. Aby się pozbyć zwłok sprowadzili kilkanustu tajniaków, przekręcili trupa przez maszynkę do mielenia mięsa i po prostu pożarli. Po to im było potrzebne kilkanaście osób. Mięso ludzkie jest halal - Allach nie zabrania. inaczej nie pozbyli by się trupa z pilnie strzeżen przez Turków siedziby. taka to miła nacja, ci Saudis...kochani przyjaciele nasi i prez. Trupa...

 • soldadura104

  Oceniono 25 razy 7

  Naprawia ją 6 tysięcy robotników z Pakistanu traktowanych przez Saudów jak niewolników. co niektórzy Polacy pracowali w krajach Arabskich jako brytyjscy inżynierowie??

 • metenburg

  Oceniono 10 razy 6

  Moze Saudowie beda bardziej zajeci naprawa rafinerii niz obcinaniem glow za drobne przewinienia.
  Despoci porabani.

 • arwena2010

  Oceniono 20 razy 6

  ot -latają z szabelką w Jemenie a tu trach i na ich pastwisku kuku ktoś im zrobił.

 • kolona

  Oceniono 17 razy 5

  Putin zaproponował Arabom, sprzedaż systemu S-400, bardziej skuteczny, niż patrioty.

 • jatu

  Oceniono 17 razy 5

  Czas na ropę z Wenezueli.

 • 2fat

  Oceniono 20 razy 4

  Atak nieuzbrojonymi w głowice bojowe pociskami manewrującymi będącymi kopiami radzieckich Ch-55 Raduga uderzającymi jak widać na zdjęciach z centymetrową dokładnością i bezczelne przyznanie się do ataku przez plemiona Huti jest moim zdaniem majstersztykiem rozgrywek bliskowschodnich. Zdaje się że taki atak zagwarantował uspokojenie agresywnych nastrojów ze strony Izraela.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX