Hiszpania. Od 2003 roku z rąk partnerów zginęło ponad tysiąc kobiet. "Nie chcemy już minut ciszy"

20 września w całej Hiszpanii odbędzie się ok. 260 manifestacji zorganizowanych przeciwko przemocy domowej i seksualnej, której doświadczają kobiety w tym kraju.

Hiszpański portal "Republica" pisze o licznych manifestacjach, które odbędą się 20 września w całej Hiszpanii. W nocnych protestach udział wezmą setki tysięcy kobiet i mężczyzn, którzy, ubrani w fioletowe akcenty, sprzeciwią się przemocy domowej i seksualnej. Protestujący ogłaszają nawet "feministyczny stan wyjątkowy".

"Feministyczny stan wyjątkowy" w Hiszpanii w sprawie przemocy domowej

Protesty organizowane są w Hiszpanii od lipca ubiegłego roku. We wrześniu protesty odbędą się pod hasłem "Noc będzie fioletowa", a biorący udział w manifestacjach sprzeciwią się wciąż wzrastającym statystykom gwałtów i morderstw kobiet w Hiszpanii.

Tylko w tym roku z rąk swoich partnerów zabitych zostało 42 kobiet, które osierociły łącznie 32 dzieci. Jak podaje "Publico", tegoroczny lipiec był jednym z najgorszym od dziesięciu lat pod względem liczby zgłaszanych przestępstw wobec kobiet. Według statystyk w te wakacje liczba przypadków przemocy seksualnej wobec kobiet w Hiszpanii wzrosła, a przemoc domowa lub seksualna zgłaszana była na policję średnio co sześć godzin. Od 2003 roku, kiedy zaczęły być prowadzone statystyki dotyczące przemocy domowej w Hiszpanii, zabitych z rąk swoich mężów, narzeczonych i chłopaków zostało 1017 kobiet.

Od czerwca do początku września w wyniku przemocy domowej zginęło już 19 kobiet. Tym samym w 2019 roku liczba takich zabójstw może być największa od czterech lat. W manifeście grupy Emergencia Feminista czytamy: "Tego lata panowało barbarzyństwo: morderstwa, gwałty, molestowanie i znęcanie się nad dziećmi i całą rodziną. Sprzeciwiamy się apatii i obojętności, krzyczymy przeciwko pasywności mediów, pasywności społeczeństwa i polityków. Krzyczymy, ponieważ nie chcemy już więcej minut ciszy".

Manifestację rozpoczną się po godzinie 20 m.in. w Madrycie, Barcelonie i Bilbao. 

Więcej o:
Komentarze (105)
Hiszpania. Od 2003 roku z rąk partnerów zginęło ponad tysiąc kobiet. "Nie chcemy już minut ciszy"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 34 razy 12

  Przemoc wobec kobiet.
  Normalka w katolickim kraju wyznajacym tzw tradycyjne wartości.

 • starsailor3

  Oceniono 12 razy 8

  Kobiety gatunku ludzkiego zawsze miały przerąbane i mieć będą. Nigdy nie chciałbym być kobietą.

 • xyz-pyza

  Oceniono 13 razy 5

  "Ile kobiet ginie w Polsce rocznie z powodu przemocy w rodzinie? - Szacujemy, że to 400-500 kobiet rocznie - mówi Urszula Nowakowska, założycielka i dyrektorka Centrum Praw Kobiet, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Czyli od 2003 do 2018 włącznie ginie w katolickiej Polsce około 16x400 =6400 . Jaki z tego można wyciągnąć wniosek? że Polska jest lepsza od Hiszpanii? A "nasz" prezydent Duda o konwencji antyprzemocowej mówi: „przede wszystkim nie stosować”. Polskie prawo jest „bardzo dobre”. Tak jest dobre , ale dla oprawców.

 • Marco B.

  Oceniono 12 razy 4

  Ciekawe, że katolicy tak krytykują mentalność muzułmanów i ich złe podejście do kobiet. A czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić, czemu najwięcej przemocy wobec kobiet jest właśnie w krajach bardzo katolickich? W tych społeczeństwach, które wyznają tzw. tradycyjne wartości.

 • 6drabin

  Oceniono 10 razy 4

  Ciekawe jakie są statystyki w Polsce?

 • 7rewrer7

  Oceniono 9 razy 1

  Kraj najbardziej religijny.Przez inkwizycje u nich miliony,miliony niewinnych ludzi zginęło.

 • 1stanczyk

  Oceniono 15 razy 1

  "Od 2003 roku, kiedy zaczęły być prowadzone statystyki dotyczące przemocy domowej w Hiszpanii, zabitych z rąk swoich mężów, narzeczonych i chłopaków zostało 1017 kobiet."

  I to jak na kraje UE jest niewiele.

  Hiszpania dla wielu krajów, miedzy innymi dla Francji w której rocznie z rąk swoich partnerów od lat ginie około 170 kobiet (jedna co drugi dzień) jest wzorem zorganizowanej przez państwo pomocy dla prześladowanych przez swoich mężów nie tylko przemocą fizyczna kobiet.

  W naszym kraju te liczby są pewnie jeszcze dużo wyższe niż we Francji i większości europejskich krajów tyle, że z racji wizerunkowe potrzeby naszego kraju, zdominowanego przez watykańską hierarchie i jej "nauki", nie wchodzą do oficjalnej statystyki (by nie podważać "świętobliwości" wiernych)

 • arduum

  Oceniono 25 razy 1

  W tym samym czasie w tej samej Hiszpanii 70 tysięcy mężczyzn popełniło samobójstwo.
  Kiedy manifestacja przeciwko systemowemu gnębieniu mężczyzn przez ginocentryczną kulturę?

 • caesar_pl

  Oceniono 2 razy 0

  Hiszpanie albo kolorowi?Gdyz w Niemczech nieniemcy sa 3 razy bardziej kryminalni,lecz media glownego scieku oskarzaja tylko Niemcow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX