Trwa Światowy Strajk Klimatyczny. Przed Bramą Brandenburską "powiesili się" aktywiści. "Największa mobilizacja w historii"

Jesteśmy dziś świadkami prawdopodobnie największego strajku klimatycznego w historii. Protesty przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego odbywają się w sumie w 139 krajach świata. W Polsce ludzie wyszli na ulice 68 miast.

W piątek 20 września na całym świecie odbywają się manifestacje mające za zadanie zwrócenie uwagi wpływowych polityków na pogłębiający się kryzys klimatyczny. Protesty odbywają się w ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ, który rozpocznie się po weekendzie. Do udziału w protestach zachęcała w czwartek na Twitterze nastoletnia aktywistka Greta Thunberg, "twarz" młodzieżowych protestów klimatycznych na świecie. 

Światowy Strajk Klimatyczny. Cały świat staje w obronie klimatu

Jako pierwsza strajk zaczęła strajk Australia. Szacuje się, że w piątkowych protestach w bierze udział około 300 tysięcy osób, w tym 100 tys. w samym Melbourne, 10 tys. w Canberze.

W Sydney protestujący przynieśli i podrzucali do góry wielką dmuchana kulę ziemską.

Australia Climate ProtestAustralia Climate Protest Protest klimatyczny w Sydney, Fot. Rick Rycroft / AP Photo

W Nowym Jorku oczekiwano na ulicach ponad miliona młodych ludzi! 1,1 mln uzyskało ważne zwolnienia z lekcji oraz zajęć na uczelniach. W Berlinie przed Bramą Brandenburską młodzi aktywiści stanęli na drewnianej szubienicy na wielkich kostkach lodu z pętlami na szyjach - aby zobrazować ogrom zagrożenia, jakie stanowią dla środowiska zmiany klimatu. Protestujący nie zawiedli też w Wielkiej Brytanii, Czechach, Tajlandii, Indiach i Nowej Zelandii, a także na Filipinach.

Germany Climate ProtestsGermany Climate Protests Fot. Markus Schreiber / AP Photo

Philippines Climate ProtestsPhilippines Climate Protests Protest na Filipinach, Fot. Bullit Marquez / AP Photo

W Polsce na rzecz rozwoju czystych źródeł energii działa Greenpeace. Organizacja sukcesywnie wywiera presję i walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Jeśli zgadzasz się z postulatami Strajku Klimatycznego, DZIAŁAJ:

<script type="application/javascript" src="https://www.greenpeace.pl/recurring/gazeta/iframe/greenpeace.js" id="greenpeace-recurring" data-version="gazkli1" />

Strajkuje też Polska 

W naszym kraju rganizatorem Protestu Tysiąca Miast jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Przemarsze i pikiety w obronie klimatu mają miejsce m.in. w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Wrocławiu, Opolu, Białymstoku i Szczecinie. 

- Mam tak samo jak ty, miasto moje w nim dym, najpiękniejszy mój świat, skończy się ot tak - apelowali na plakatach uczestnicy marszu w Warszawie. Ulicamy stolicy przeszło około 10 tys. osób. Na transparentach można było zobaczyć hasła: "Save the planet", "Dzieci i ryby mają głos", "Mam tak samo jak ty, miasto moje w nim dym, najpiękniejszy mój świat, skończy się ot tak".

*Mlodziezowy Strajk Klimatyczny w Warszawie*Mlodziezowy Strajk Klimatyczny w Warszawie *Młodziezowy Strajk Klimatyczny w Warszawie, Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta

Specjalnie dla Gazeta.pl piątkowe protesty skomentowała rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska, Katarzyna Guzek: - Młodzi ludzie, którzy dziś w całej Polsce wzięli udział w Strajku dla Klimatu wykazali się determinacją i dojrzałością, której politycy, zwłaszcza ci będący u władzy, mogliby im pozazdrościć. Protesty, pokojowe akcje bezpośrednie i happeningi doprowadziły do tego, że politykom coraz trudniej jest unikać odpowiedzialności za postępujący kryzys klimatyczny. To od ich decyzji i działań zależy to czy uda się zapobiec katastrofie klimatycznej czy nie.

- Zdecydowana większość Polek i Polaków chce, żeby ochrona klimatu była jednym z kluczowych tematów w kampanii wyborczej. Nie wydarzyłoby się to, gdyby nie wzmożone działania ruchów społecznych, w tym odbywających się w całej Polsce Strajków dla Klimatu. Presja, która wywoływana jest na polityków ma sens, widać to choćby po tym, że debata o odchodzeniu od spalania paliw kopalnych nabiera realnych kształtów.

 Te zmiany muszą zachodzić szybciej, naukowcy ostrzegają, że zostało nam zaledwie 11 lat na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W tym czasie Polska powinna odejść od spalania węgla.

- dodaje rzeczniczka. 

Greenpeace Polska prowadzi szereg działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i wytrwale, sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Wesprzyj ich działania na rzecz klimatu POD TYM LINKIEM >>

- Strajki klimatyczne, protesty, te młodzieżowe i te ludzi dorosłych są nie do przecenienia. Nie do przecenienia jest rola i działalność Grety Thunberg - powiedział również w rozmowie z Gazeta.pl Andrzej Gąsiorowski, prawnik i działacz klimatyczny, współzałożyciel fundacji Fota4Climate. 

Więcej o:
Komentarze (224)
Trwa Światowy Strajk Klimatyczny. Protestuje 130 krajów, również Polska
Zaloguj się
 • jaja-kaczora

  Oceniono 16 razy 8

  Co tam się dzieje w Polsce? Ciemnota i zabobon. W Wolsce jest najwięcej wszystkowiedzących historyków, specjalistów od zamachów, testów parówkowych, meteorologów, badaczy klimatu, specjalistów od szkodliwości wiatraków, zwolennników wdychania smogu, uczestników przeroznych bzdurnych miesięcznic, sluchaczy Radia Maryja....A juz w Biblii jest napisane: Nie rzucajcie pereł przed wieprze! szkoda czasu na dyskusje z faszystami i fanatykami. Oni wiedza, ze trzeba sie tylko troche pomodlic, i dac na tace Tadkowi Belzebubowi a OCIEPLENIE KLIMATU ZNIKNIE!

 • lubicz56

  Oceniono 8 razy 6

  Jak widzę przyszedł przekaz z Nowogrodzkiej, że Polska "wunglem stoi" i wszystkie ręce na pokład. Zapewne ktoś w centrali zrealizował, że komisarzem od pilnowania ekologii będzie teraz nie kto inny, jak Timmermans i żarty się skończyły. Wpaść z deszczu pod rynnę to Pislamcy potrafią jak mało kto :)

 • fulko_de_lorche

  Oceniono 26 razy 6

  na szczęście Polska nie jest bierna - dzięki rządom PiS aktywnie zatruwa środowisko i torpeduje wszelkie projekty zatrzymania zmian klimatycznych - marzy mi się bierność mego kraju...

 • jaja-kaczora

  Oceniono 11 razy 5

  WYTNIEMY I ZATRUJEMY WSZYSKO! Nasze mozgi i nasze dzieci tez! POLAK POTRAFI! On wie wszystko najlepiej, bo Radio Maryja mu podpowiedzialo, ze OCIPLENIA KLIMATU NI MA!

 • jaja-kaczora

  Oceniono 9 razy 5

  WYTNIEMY I ZATRUJEMY WSZYSKO! Nasze mozgi i nasze dzieci tez! POLAK POTRAFI! On wie wszystko najlepiej, bo Radio Maryja mu podpowiedzialo!

 • myciel66

  Oceniono 13 razy 5

  Młodzież protestuje, a rządząca nami miłościwie władza mówi, że węgla mamy na 200 lat. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE 35 jest w Polsce. Jeżeli nie odsuniemy tej tkwiącej w XIX w. władzy, które przekupuje suweerena miliardami zł, a nie ma pieniędzy na zajęcie się ekologią. Od smogu umiara w Polsce podobno blisko 50000 osób. Ta władza ma je na swoim sumieniu. Póki się ich nie odsunie od władzy to mordowanie własnych obywateli smogiem będzie trwało.

 • Bob Bob

  Oceniono 8 razy 4

  nawet tu widać w komentarzach, jak szczątkową świadomość mają niektórzy. najgorsze jest to, że wklejają bzdury, bo PiS promuje węgiel. no i płaci za "antylewackie" i "antyekologiczne" wpisy. żałosne...

 • jaja-kaczora

  Oceniono 14 razy 4

  No coz, Polak wszystko wie najlepiej, ekologie w doopie, smieci wywozi do lasu a w domu pali plastykiem i jak sie da to i oponami. W zyciu nigdzie nie byl(chyba byl tylko w gettcie dla turystow?), nic nie widzial, a wierzy tylko w to co powie Radio Maryja, gadzinowa Telewizja Polska, szczerbaty prezes Tysionclecia i ojciec Tadek Belzebub z Torunia. On wie ze to Ocieplenie Klimatu to spisek ekoterrorystow, lewactwa, rowerzystow, pedalow, zielonych, zotlych, czarnych, uchodzcow, Zydow, Sorosa i Tuska Donalda.
  AMEN i ALLELUJA!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX