Pałac Buckingham krytykuje Davida Camerona. Były premier ujawnił uwikłanie królowej w politykę

Pałac Buckingham krytykuje byłego premiera za wywiad dla BBC. David Cameron ujawnił w nim, że prosił Elżbietę II o dyskretną interwencję podczas kampanii referendalnej w sprawie niepodległości Szkocji. Pałac wyraził niezadowolenie, bo królowa powinna być ponad sporami politycznymi.

Premier David Cameron promuje ukazującą się właśnie książkę, w której rozlicza się ze swej kariery politycznej, w tym z brexitu. Atakuje też obecnego premiera, Borisa Johnsona.

David Cameron ujawnił bezpośrednią interwencję Elżbiety II

David Cameron w filmie zrealizowanym przez brytyjską telewizję publiczną wyjaśnia, że podczas szkockiej kampanii w 2014 roku nie chodziło mu o bezpośrednią interwencję monarchini. Niepokój Downing Street wywołał bowiem pojawienie się sondażu, w którym zwolennicy niepodległości uzyskali przewagę. I rzeczywiście Elżbieta II tuż przed referendum powiedziała, że Szkoci "powinni uważnie pomyśleć o przyszłości". Słowa były bardzo subtelne, ale to i tak wiele jak na standardy i tradycje monarchii, a większość ekspertów odczytała je wtedy jako sugestię, że Elżbieta II chciałaby zachowania jedności Królestwa.

Pałac Bukingham niezadowolony z powodu niedyskrecji premiera

Źródło BBC w Pałacu Bukingham donosi, że otoczenie królowej jest niezadowolone z powodu niedyskrecji premiera. On sam stwierdził, że "powiedział zbyt wiele".

Jest też reakcja pierwszej minister Szkocji Nicoli Sturgeon, stojącej na czele separatystycznej Szkockiej Partii Narodowej. - Rewelacje Davida Camerona mowią nam wiele przede wszystkim o nim. I pokazują, jaka panika panowała wtedy w rządzie - stwierdziła Nicola Sturgeon. W równie delikatnie sposób zaapelowała o to, by w przyszłości królowa powstrzymała się od podobnych interwencji. Szefowa szkockiego rządu regionalnego stwierdziła, że "to powinna być sprawa dla obywateli Szkocji".

W książce "For the Record" (w wolnym tłumaczeniu "dla przypomnienia" lub: "gwoli prawdy"), która ukazała się w czwartek, David Cameron pisze, że obecny premier Boris Johnson tak naprawdę nie wierzył w sukces brexitu i poparł go ze względu na swoje ambicje polityczne. Były premier oskarża też obóz brexitowy o oszukiwanie ludzi podczas kampanii referendalnej. David Cameron przyznaje, że był "przygnębiony" wynikiem głosowania. Opowiada też o swoim żalu po śmierci syna, Ivana.

Więcej o:
Komentarze (39)
Pałac Buckingham krytykuje Davida Camerona. Były premier ujawnił uwikłanie królowej w politykę
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 14 razy 12

  Zostanie zapamiętany jako idiota, który odchodząc ze stanowiska po referendum brexitowym podśpiewywał pod nosem. Był szczęśliwy, że udało mu się spełnić polecenie rozwalenia Europy. Więc niech teraz nie opowiada bzdur, że mu przykro. To szczur.

 • flyer

  Oceniono 8 razy 8

  Pierwsza minister Szkocji, to pewnie prime minister, czyli po naszemu premier gimbazo. ;>

 • xi0nc

  Oceniono 10 razy 8

  Cameron lepiej niech nie gra w pokera

 • zbych21

  Oceniono 7 razy 7

  Nie rozumiem dlaczego królową ma obciążać to, że ktoś ją o coś prosił. To co królowa powiedziała, wiadomo od dawna. Nie wiadomo, czy zrobiła to na prośbę Camerona, czy z własnej inicjatywy.

 • andrzej.wald

  Oceniono 6 razy 6

  David Cameron nieudolnie prowadził kampanię w UK by pokazać obywatelom jakie korzyści są z członkostwa w UE. Sam zrobił referendum, a teraz ma pretensje do Borisa Johnsona, Nigela Farage'a, że dzięki ich staraniom i kampanii brexit staje się faktem. Ten człowiek swoją nieudolność oraz brak wyobraźni usiłuje przykryć opowiastkami, że to nie on tylko inni za to odpowiadają. Bardzo słabe i żenujące. Od czasów Margaret Thatcher w UK nie było premiera "z jajami".

 • byann

  Oceniono 14 razy 6

  A mówił o łapówkach na kontach panamskich od przyjaciół Putina, żeby subtelnie zasugerować referendum w sprawie Brexitu?

 • piotrus.pan11

  Oceniono 5 razy 5

  Czyli krytykował Borisa i opłakiwał Ivana. O jakim dokładnie kraju to było? :P

 • sertoriusz1

  Oceniono 4 razy 4

  Trochę zabawne, że w chwili gdy dosłownie wszystko we Wielkiej Brytanii jest inne, niż się wszystkim wydawało, że być powinno, ktoś ma jeszcze jakiekolwiek problemy z faktem, że jeden pan rozmawiał o czymś z drugą panią. Niezłe problemy mają. Pałac jest niezadowolony:).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX