20 września Światowy Strajk Klimatyczny. Ludzie ze 130 krajów wyjdą na ulice tuż przed szczytem ONZ

20 września odbędzie się prawdopodobnie największy strajk klimatyczny w historii. Protesty przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego odbędą się w 130 krajach świata. W Polsce pikiety odbędą się w co najmniej w 60 miastach. 16-letnia działaczka Greta Thunberg zachęca wszystkich do udziału w proteście. Jego termin nie jest przypadkowy - za chwilę rozpocznie się ważny szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku.

Przed poniedziałkowym szczytem ONZ w Nowym Jorku na ulice swoich miast w geście protestu przeciwko bierności rządów i głów państw wyjdą obywatele 130 krajów świata. Od 20 do 27 września na całym świecie będzie trwał Globalny Tydzień Protestu. Nastoletnia aktywistka Greta Thunberg zachęca do udziału w nim w mediach społecznościowych:

Strajk klimatyczny. Protest także w Polsce

W Polsce organizatorem protestów jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Ruch wypracował sześć głównych ekologicznych postulatów, w których domaga się m.in. ogłoszenia stanu kryzysu klimatycznego, powołania eksperckiej i niezależnej Rady Klimatycznej i przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki.

Organizacja zachęca do wzięcia udziału w Proteście Tysięcy Miast - czyli polskiej "edycji" światowego protestu. Szczegółowy program dla poszczególnych regionów można sprawdzić na facebookowym profilu MSK lub na stronie internetowej organizacji. Do udziału na razie zgłosiło się około 60 miast, wciąż przybywa chętnych.  

W Warszawie ulicami przejdą setki ludzi - nie tylko rówieśników Grety Thunberg. Protestować będą całe rodziny, wydzielona zostanie też specjalna strefa dziecięca, a także Miasteczko Klimatyczne. Stołeczny marsz wystartuje o godz. 10.00 i przejdzie z placu Konstytucji ulicami Piękną, Wiejską, pl. Trzech Krzyży, Alejami Jerozolimskimi oraz ul. Marszałkowską aż do Placu Defilad.

W Miasteczku Klimatycznym przez cały tydzień od 20 do 27 września popołudniami i wieczorami odbywać się będą wydarzenia kulturalne oraz edukacyjne, a obecni na miejscu eksperci mają na bieżąco komentować nowojorski szczyt klimatyczny ONZ.

Żeby coś się zmieniło, wielcy tego świata muszą się zaangażować

- Strajki klimatyczne, protesty, te młodzieżowe i te ludzi dorosłych są nie do przecenienia. Nie do przecenienia jest rola i działalność Grety Thunberg

- powiedział w rozmowie z Gazeta.pl Andrzej Gąsiorowski, prawnik i działacz klimatyczny, współzałożyciel fundacji Fota4Climate.

Ale jeżeli te ruchy nie opowiedzą się za konkretnymi rozwiązaniami, które mamy wcielać w życie (a tych względnie skutecznych jest naprawdę niewiele), to będą trwonić swój potencjał. Nie wystarczy dziś mówić "słuchajcie naukowców", bo również między naukowcami są rozbieżności co do tego, jak ratować sytuację. Nie wystarczy nawoływać do zmiany systemu, nie wskazując na czym miałaby ona polegać. Trzeba szukać sposobów, aby wykorzystać naturalną ludzką aktywność i przekierować ją na rzeczywiste działania. Na przykład na forsowne przywracanie przyrody gdzie się da i jak się da. Trzeba namówić do rozmowy wszystkich, polityków, świat wielkiego kapitału, wielkich przywódców, którzy dziś bagatelizują problem. To prawie niewykonalne, ale bez tego, mimo protestów i aktywizmu, będziemy stać w miejscu.

Udział w Proteście Tysiąca Miast zapowiedziała m.in. Janina Ochojska. W polskich miastach mobilizuję się również organizacje ekologiczne. takie jak Greenpeace. Do udziału w strajku zachęcają Zieloni i Lewica Razem.

Więcej o:
Komentarze (79)
20 września Światowy Strajk Klimatyczny. Ludzie ze 130 krajów wyjdą na ulice przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku. Greta Thunberg zachęca do udziału
Zaloguj się
 • marek.krajewski63

  Oceniono 13 razy 9

  Zamiast protestowac, niech pokaza jakie maja pomysly, by rozwiazac problem. Nie jakies ble, ble, ble, wiatraczki, paneliki slonecznie, czy tym podobne malo wydajne metody pozyskiwania energii - to maly pikus, tu potrzeba giga, giga, giga watow, by kazdy z tych dzieciakow mial naladowany telefonik, tablet, by zasilalo komputerek potrzebujacy olbrzymich mocy na rozne gry. Moze powrocic do starych telewizorow lampowych i zrezygnowac z tych wielocalowych na cala sciane grzejnikow ciepla? Moze powrot na furmanki? Moze tylko jeden telewizor w domu? Zima mozna siedziec w domach w kurtkach jak w stanie wojennym - siedzialem i dalo sie przezyc przy 12 stopniach. No duzo mozna zmienic, ale trzeba wyrzeczen, a nie protestowac i zadac od politykow zmian, bo nikt takich niedokona bez ostrych ciec, bo inaczej sie nie da. Trzeba mocno ograniczyc konsumpcje. Niech sie mlodzi wypowiedza jak to widza.

 • onduma

  Oceniono 24 razy 8

  Gdyby ci obywatele chcieli cos sensownego robic to zamoast towarzyskich spedow mogliby robic cos konkretnego. Sprzatac lasy lub pilnowac sasiadow aby tam nic nie wywozili. Sledzic transporty smieci do Polski i wykrywac toksyczne, patrzec z ktorych kominow u sąsiada smierdzi plastikem, żądac aby malo uczeszane drogi w ich osiedlu pozostaly szutrowe a nie wybetonowane, sprzedac samochod i poruszac sie komunikacja publiczną, nie prac w proszkach z chemia a w szarym mydle, przestac kupowac wode w butelkach plastikowych a pic kranówke, nie osiedlac sie "pod lasem" a w miescie aby nie zajmowac terenow przyrodzie i zwierzynie, itp, itd .

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 14 razy 6

  Nie wiem, czym się tak podniecacie.
  Wciąż uczący się Duda ogłosił, że nie ma dowodów. Nie ma dowodów nie ma kryzysu.
  Na wypadek Szydło też już nie ma dowodów.
  Może by tak ruszyć na Mozambik?

 • urian

  Oceniono 14 razy 4

  Czy Polacy na ulicy spytaja rządzących dlaczego :
  - chcą żeby Polacy oddychali najbrudniejszym powietrzem w Europie ?
  - importują do Polski toksyczne śmieci z całego świata ?
  - rabunkowo wycinają lasy?
  - są przeciwni zielonym źródłom energii ?
  - pozwalają na polowania na zwierzęta objęte ochroną ?
  - chcą wybić całą populację dzików w Polsce, bez okresów ochronnych z przyzwoleniem na ciężarne lub karmiące młode lochy ?
  - pozwalają na hodowle zwierząt futerkowych i ubój rytualny ?
  Dlaczego PiS chce żeby Polacy umierali wcześniej i dlaczego niszczą wszystko co żywe wokół ?

 • polakadam

  Oceniono 15 razy 3

  Bardzo dobrze że coraz więcej ludzi opowiada się za ochroną klimatu.

 • fflintstone

  Oceniono 4 razy 2

  jak chcecie zmienic swiat........zaczynajcie od siebie
  -Yogananda

 • lisamonika

  Oceniono 10 razy 2

  Wstyd zeby dzieci domagaly sie tego czym dorosli , ci przy wladzy powinni juz dawno zajac sie. Niestety dorosli ci przy wladzy gonia forse, tluka sie o rope na bliskim wschodzie, lub stawiaja sciany zeby emigranci nie mogli sie przedostac. Zmiany klimatu nie zauwazaja.

 • Marius Wrona

  Oceniono 22 razy 2

  Jak wszystko podrożeje przez podatek ekologiczny to ludzie może w końcu zrozumieją, że nie chodzi tu o ochronę środowiska tylko o wyciągnięcie od nas więcej pieniędzy z kieszeni.

 • swru

  Oceniono 12 razy 2

  Co mnie obchodzi klimat? Ja mam Jarosława , codziennie modlę się za niego bo mi daje 500+. Jeżeli jarosław będzie rządził to co mnie obchodzi jakis klimat ? On mi +500 nie daje tylko Jarosław. Zamiast strajkować niech całą Polska modli się za Jarka by był wieczny jak Bóg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX