"Żółwik" z Obamą, a potem starcie z Republikaninem. Tak Greta Thunberg walczy o klimat w USA

16-letnia Greta Thunberg apelowała w amerykańskim Kongresie, by zamiast chwalić działania jej i innych aktywistów, politycy wzięli się wreszcie do pracy na rzecz klimatu. - Zachowajcie dla siebie te pochwały. My chcemy, aby to nauka została usłyszana - mówiła. Szwedka miała też okazję wejść w polemikę z kongresmenem, który próbował wziąć ją pod włos po wygłoszeniu swojej "metafory", ale też zbić "żółwika" z Barackiem Obamą.

Greta Thunberg, 16-letnia aktywistka ze Szwecji, która zasłynęła swoimi "piątkami dla klimatu", przebywa od kilku dni w Stanach Zjednoczonych. Podczas wizyty udało jej się wystąpić przed Kongresem, ale też spotkać z byłym prezydentem USA Barackiem Obamą.

Z Obamą zbiła "żółwika", a po spotkaniu były prezydent USA tweetował, że Thunberg "nie boi się działać". "Przyszłość będzie kreowana przez takich liderów jak ona" - pisał.

Thunberg do polityków w Kongresie: Nie chcemy pochwał, chcemy, by usłyszano naukę

Dzień po spotkaniu z Obamą, w środę, 16-latka wraz z innymi nastoletnimi działaczami na rzecz klimatu pojawiła się w amerykańskim Kongresie. Greta Thunberg, choć kierowano w stronę jej i jej kolegów szereg pochwał, przekonywała, że w walce o klimat nie chodzi o to, by rozmawiano o ich działaniach.

- Zachowajcie dla siebie te pochwały. Nie chcemy ich. My nie chcemy być usłyszani. Chcemy, by to nauka została usłyszana - mówiła.

Później Thunberg tłumaczyła politykom, że chce, by słuchali naukowców i zajęli się tym, przed czym przestrzegają:

Pragnę, byście zjednoczyli się w imię nauki i zaczęli działać, podejmować realne działania.

Republikanin chciał "metaforą" wziąć Thunberg pod włos. 16-latka odpowiedziała

W trakcie jej wystąpienia w Kongresie, głos zabrał republikański kongresmen Garret Graves, który podkreślał, że Stany Zjednoczone wydają najwięcej pieniędzy na technologie związane z ochroną klimatu i energetyką spośród wszystkich państw świata. Później Graves przywołał własną "przypowiastkę", o którą zapytał 16-latkę.

Płynąc przez ocean, zbierasz po drodze śmieci. Na każdy zbierany przez ciebie śmieć, przypada pięć nowych, które wyrzuca ktoś z łódki płynącej obok. Jak się z tym czujesz?

- zapytał Graves. Thunberg odparła: - Powiedziałabym, żeby przestał wyrzucać te śmieci.

Wtedy Graves ożywił się i szybko wypalił: I to jest ważne. To właśnie powinniśmy zrobić, skupić się na państwach, które wyrzucają śmieci do oceanów. To wszystko to oczywiście metafora.

16-latka odpowiedziała na to, że pochodzi ze Szwecji, "małego państwa" i może odwrócić ten argument przeciwko Gravesowi:

Pytamy: Dlaczego powinniśmy robić cokolwiek? Tylko spójrz na USA - mówią nam wtedy. To tak żebyś wiedział, że ten argument jest też używany przeciwko wam.

16-latka i jej koledzy z całego świata nie zamierzają zwalniać tempa w kwestii walki o klimat. Już w piątek wystartuje "globalny strajk klimatyczny", który ma trwać między 20-27 września. Zaplanowane są akcje w 139 państwach, podczas których odbędzie się 4,5 tys. różnego rodzaju wydarzeń.

Więcej o:
Komentarze (67)
Greta Thunberg w USA. Spotkanie z Obamą i "żółwik". Potem starcie z republikaninem i apel do Kongresu
Zaloguj się
 • jan700

  Oceniono 31 razy 7

  Sponsor wyprawy młodej damy to Yacht Club de Monaco zrzeszający gigantyczne łodzie z silnikami diesla, które należą do największych klimatycznych trucicieli. Samo Monako to światowy symbol beztroskiej konsumpcji i marnotrawstwa. Łódź zostanie sprowadzona z powrotem do Europy przez pięć osób, które do Nowego Jorku muszą dostać się samolotem, tak też wróci młoda dama.

 • nieprawomyslny

  Oceniono 21 razy 5

  Brakuje mi wspólnej foci z innym wielkim ekologiem zza oceanu - Alem Gorem. Ten to potrafił oświetlić swoją chałupę..

 • czesiekkk

  Oceniono 25 razy 5

  Pippi nie odpaliła w US, bo Amerykanie wiedzą już jak zmęczyła Europejczyków straszeniem, a teraz utrudni im życie. Nie zrobi tego ani w Indiach ani w Chinach Ludowych, bo tam nie ma.klimatu dla ekoaktywistow

 • elq_1

  Oceniono 24 razy 2

  Strach czytać, co tu polackie bydło wypisuje!
  NAPRAWDĘ! Polactwo to nienormalność!

 • j7f3

  Oceniono 12 razy 2

  U nas mieszkańcy palą śmieciami a czego się nie da spalić to do lasu. 😂

 • duath

  Oceniono 14 razy 2

  Biedny system

 • cometto-pl

  Oceniono 5 razy 1

  "Z Obamą zbiła "żółwika", a po spotkaniu były prezydent USA tweetował" - wooow!

  '"Przyszłość będzie kreowana przez takich liderów jak ona" - pisał' - to możliwe, niestety...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX