Krwawy czwartek w Afganistanie. Najpierw zamach przed szpitalem, później nalot i śmierć cywilów

Przed szpitalem w Qalat wybuchł samochód pułapka. W eksplozji zginęło 20 osób, prawie 100 jest rannych. Na wschodzie kraju przeprowadzono także nalot na siły tzw. Państwa Islamskiego. W jego wyniku zginęło kolejnych 30 osób.

Przed szpitalem w mieście Qalat na południu Afganistanu eksplodował samochód pułapka. Zginęło 20 osób, a co najmniej 95 jest rannych. Według lokalnych mediów wiele spośród ofiar to lekarze i pacjenci. Samochód eksplodował w pobliżu rządowego szpitala i uszkodził również kilka budynków należących do instytucji rządowych. Do ataku przyznali się talibowie, którzy twierdzą, że celem była lokalna siedziba afgańskiego wywiadu (NDS) znajdująca się nieopodal lecznicy.

Kilka godzin później w Afganistanie doszło do kolejnej tragedii.

Aljazeera informuje, że 30 cywilów zginęło, a 40 zostało rannych podczas nalotu przeprowadzonego przez afgańskie siły bezpieczeństwa z amerykańskim wsparciem lotniczym we wschodnim Afganistanie. Celem nalotów były kryjówki bojowników Państwa Islamskiego Iraku i Lewantu.

Sohrab Qaderi, członek rady prowincji we wschodniej prowincji Nangarhar powiedział, że w nalocie dronów zginęło 30 rolników pracujących na polu orzechów. Co najmniej 40 innych zostało rannych.
 
Malik Rahat Gul, starszy plemienny w Wazir Tangi, powiedział, że nalot miał miejsce w czasie, gdy zmęczeni robotnicy zgromadzili się w pobliżu swojego namiotu, by odpocząć.

Robotnicy rozpalili ognisko i siedzieli razem, gdy wycelował w nich dron

- powiedział Gul.
 
Ministerstwo obrony w Kabulu potwierdziło doniesienia o ataku, ale odmówiło podania szczegółów.

To kolejny zamach w Afganistanie w tym tygodniu. W środę do eksplozji doszło w gmachu rządowym w Dżalalabadzie na wschodzie kraju - zginęły 4 osoby. Dzień wcześniej około 50 osób zginęło w atakach w Kabulu oraz w Charikar podczas wiecu wyborczego prezydenta Aszrafa Ghaniego. Do wszystkich ataków przyznali się talibowie.

28 września w Afganistanie odbędą się wybory prezydenckie. Ashraf Ghani będzie się ubiegał o drugą kadencję. Dowódcy talibów zapowiadali w związku z tym zamachy na wiecach wyborczych i w punktach do głosowania.

Więcej o:
Komentarze (6)
Krwawy czwartek w Afganistanie. Najpierw zamach przed szpitalem, później nalot i śmierć cywilów
Zaloguj się
 • byann

  Oceniono 5 razy 1

  ...nalotu przeprowadzonego przez afgańskie siły bezpieczeństwa z amerykańskim wsparciem lotniczym...
  Tłumaczymy - Amerykanie celowo wymordowali cywilów.

 • byrcyn11

  Oceniono 5 razy -1

  Zamiast wziąć się do roboty, to wolą skurkojady islamskie za petrol-pieniądze wojenki urządzać.

 • byann

  Oceniono 2 razy -2

  Orzechy w Afganistanie są drobne jak mak i mają czerwone liście.

 • ferroetigni

  Oceniono 6 razy -2

  Taa, tam giną tylko cywile, może dlatego nie noszą mundurów.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 12 razy -2

  30 cywilów zginęło, a 40 zostało rannych podczas nalotu przeprowadzonego przez afgańskie siły bezpieczeństwa... ci cholerni Rosjanie - oh, wait... z amerykańskim wsparciem lotniczym.

 • duath

  Oceniono 11 razy -3

  "Gladiatorzy" z NATO nie próżnują. Skurw..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX