Ukraina. Wstępna zgoda na legalizację samozwańczych republik Donbasu

Ukraina wykonała pierwszy krok w sprawie legalizacji samozwańczych republik Donbasu. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko powiedział, że ustępstwa wynikają z tego, że osiągnięcie pokoju bez kompromisu nie zawsze jest możliwe.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" Ukraina wstępnie zgodziła się na plan Steinmeiera, którego celem jest nadanie specjalnego statusu okupowanym częścią Donbasu po przeprowadzeniu w tym regionie wyborów. Plan zaproponowany został przez obecnego prezydenta Niemiec, jednak bez doprecyzowania może okazać się, że podjęty kompromis będzie działać z korzyścią dla Rosji, a nie Ukrainy.

Ukraina wstępnie zgadza się na plan Steinmeiera - legalizacja samozwańczych republik, które doprowadziły do wojny z Rosją jest możliwa?

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko wstępnie zgodził się, że wprowadzenie formuły planu Steinmeiera jest potrzebne, jednak nie oznacza to jednak oficjalnej zgody władz Ukrainy na legalizację samozwańczych republik. W rozmowie z dziennikarzami polityk przyznał, że realizacja tego pomysłu będzie możliwa jedynie po spełnieniu określonych warunków: całkowitym zawieszeniu ognia, wycofania wojsk okupacyjnych z Donbasu, przywrócenia ukraińskiej kontroli na granicy z Rosją oraz stworzenia warunków do pracy dla niezależnych komisji wyborczych. Według polityków ma to zagwarantować to, że określone w planie wybory zostaną przeprowadzone sprawiedliwie. 

Eksperci przestrzegają, że wyrażenie pełnej zgody na plan Steinmeiera może przynieść dla Ukrainy skutki odwrotne od zamierzonych. Zgodnie z informacjami portalu euractiv.com, specjalny status Donbasu oznaczać będzie szeroką autonomię dla tego regionu w ramach Ukrainy, ale z możliwością utrzymania dobrych relacji z Rosją. Rozwiązanie to może okazać się niekorzystne dla Kijowa, a w przyszłości w Donbasie mogą odbyć się kolejne wybory, w których mieszkańcy opowiedzą się np. za odłączeniem się od Ukrainy.

Chociaż z wypowiedzi szefa MSZ wynika, że podjęta została wstępna, a nie wiążąca decyzja, to wypowiedź ukraińskiego ministra spotkała się z krytyką ukraińskich polityków, którzy są przekonani, że Kreml będzie podburzał w tym regionie niezadowolenie społeczne, co będzie wpływało na całą Ukrainę. Przepisy 2 planie Steinmeiera obejmują dodatkowo amnestie dla separatystów, prawo do wyznaczenia sędziów i prokuratorów oraz przekształcenie dotychczasowych oddziałów wojskowych w Doniecku i Ługańsku w "milicje ludowe".

Proklamowanie Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej doprowadziło w 2014 roku do wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej. Szacuje się, że w wyniku walk prorosyjskich separatystów i oddziałów wiernych legalnym władzom Ukrainy zginęło około 13 tysięcy osób.

Więcej o:
Komentarze (330)
Ukraina. Wstępna zgoda na legalizację samozwańczych republik Donbasu
Zaloguj się
 • supertiumacz

  Oceniono 52 razy 34

  @NPK
  "nadanie specjalnego statusu okupowanym częścią Donbasu"
  Częścią? Którą częścią?

  Dział niedziel handlowych czeka.

 • 1moco2

  Oceniono 28 razy 20

  "...okupowanym częścią Donbasu..." :)

 • aldealmi

  Oceniono 23 razy 15

  "Okupowanym częścią Donbasu". Redaktor - nieuk i debil. "Częściom", kretynie, a nie "częścią".

 • plasterek_szynki

  Oceniono 20 razy 14

  Taktyką salami Rosja rozparceluje Ukrainę. Zajmie to trochę czasu, ale tak będzie. Znane z przeszłości.

 • e50504

  Oceniono 47 razy 13

  A pamiętacie jak od nas studenci i celebryci jeździli się lansować na Majdanie? Jak Jaro krzyczał do tłumów: "Sława Ukrainie!"

  Porobiło się, ale przyznam że takich jasełek to nawet ja się nie spodziewałem :D

 • pepe310

  Oceniono 20 razy 8

  niestety, ale czasami trzeba iść na kompromisy.
  Bo co w zamian? dalsza wojna i całkowity brak kontroli na donbasem? to lepszy jest spoecjalny status, tym bardziej, że pewnie zgodny z wolą wieksozści mieszkańców donbasu i Ukrainy.

  I pewnie dlatego Polska ze swoim nieprzejednanym stanowiskiem i górnolotnymi słowami na ustach nie brała udziału w pracach formatu normandzkiego w ramach którego wypracowuje się rozwiązania dla Ukrainy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX