Francja. Problemy w pięciu elektrowniach jądrowych. Jeden z reaktorów wyłączony

W pięciu francuskich elektrowniach jądrowych wykryto problemy z działaniem reaktorów. W szóstej elektrowni, w Normandii, całkowicie wyłączono reaktor. Władze uspokajają: elektrownie nadal są sprawne, nie ma powodów do niepokoju.

Problemy z praca reaktorów wykryto w elektrowniach w Blayais, Bugey, Fessenheim, Dampierre-en-Burly i Paluel. Szósta elektrownia, w  Flamanville w Normandii, została zmuszona do całkowitego wyłączenia reaktora ze względu na odkryte ślady korozji.

Powiększony kordon bezpieczeństwa

Francja od lat przekazuje mieszkańcom z okolic do 10 kilometrów wokół wszystkich elektrowni jądrowych recepty na tabletki z jodem (około 375 tys. gospodarstw domowych). W czerwcu 2019 podjęto jednak decyzję o tym, by rozszerzyć strefę bezpieczeństwa do 20 kilometrów. Tabletki z jodem oraz instrukcje postępowania w razie wystąpienia awarii jądrowej otrzymać ma we wrześniu w sumie 2,2 mln obywateli. Nie jest to jednak spowodowane problemami z działaniem sześciu wymienionych elektrowni, jak sugerują niektóre media.

Instrukcje i recepty otrzymują osoby prywatne oraz instytucje: szkoły, urzędy. Obywatele będą mogli zgłosić się z nimi do pobliskich aptek.

Reaktory w pięciu elektrowniach poza wyłączonym Flamanville nadal oficjalnie pozostają "zdatne do użytku", prognozuje się, że ich praca nie zostanie przerwana.

Francja będzie redukować atom

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział pod koniec 2018, że do 2035 roku zamkniętych zostanie czternaście reaktorów o mocy 900 megawatów. Zapowiedział również wyłączenie dwóch reaktorów w Fessenheim (to jedna z tych elektrowni, w których odnotowano problemy). 

Macron zapewnił. że wyłączanie kolejnych elektrowni nie oznacza rezygnacji przez Francję z energii jądrowej. Paryż ma jednak otworzyć się w większym stopniu na zieloną energię, tj. zadbać o rozbudowę elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych i korzystających z zasobów wodnych.

Więcej o:
Komentarze (126)
Francja. Problemy w pięciu elektrowniach jądrowych. Jeden z reaktorów wyłączony
Zaloguj się
 • lubat

  Oceniono 11 razy 7

  Nic dziwnego. Większość z tych elektrowni została zbudowana jeszcze w latach 60-ch ubiegłego wieku i powinna być już dawno zastąpiona nowymi.

 • stalowy_jez

  Oceniono 14 razy 6

  Jod 23 znowu nadaje.

 • justas32

  Oceniono 25 razy 5

  Natychmiast wybudować w Polsce elektrownie jądrowe - u nas kultura techniczna jest dużo wyższa ...

 • bohdan.ch

  Oceniono 24 razy 4

  Chodzi o generatory pary, w których źle wykonano prace spawalnicze więc awaria nie dotyczy ściśle samego reaktora. Dziwi to rozdawanie tabletek z jodem i sianie paniki.
  Jakieś rozgrywki polityczne ?

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 15 razy 3

  Cytując polskiego biskupa po tragedii w Barcelonie - "to kara boska"
  Tym razem za to, że we Francji kościoły są państwowe, a księża muszą normalnie pracować, jak inni ludzie. No i za to, że tam stworzyli rzymską Biblię w IV wieku.
  Kownacki, wybitny spadochroniarz, pISposeł bydgoski dorzuciłby jeszcze garść widelców

 • mojamagna

  Oceniono 21 razy 3

  To jest przerażające jak się pomyśli co może zrobić jeden dron. Zwłaszcza w kontekście takich arabskich krajów.

 • kmosb

  Oceniono 14 razy 2

  Mogę sobie tylko wyobrazić to jak Putin kładzie się ze śmiechu na wieść o tabletkach z jodem dla francuskiego społeczeństwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX