Rosja. SN: Polak skazany za szpiegostwo pozostanie w łagrze. Spędzi w nim 14 lat

Rosyjski Sąd Najwyższy podtrzymał w poniedziałek wyrok sądu niższej instancji wydany w czerwcu. Oznacza to, że Marian R., Polak skazany za szpiegostwo, pozostanie w łagrze przez 14 lat. Polska dyplomacja nie komentuje tego zdarzenia.

Wyrok w pierwszej instancji zapadł w Moskwie 25 czerwca. Z komunikatu Federalnej Służby Bezpieczeństwa wynikało, że biznesmen z Polski miał próbować zdobyć na terenie Rosji tajne dane dotyczące kompleksów przeciwlotniczych S-300. Oskarżony miał działać w interesie jednej z firm zbrojeniowych. Sprawie nadano status tajny. Szczegóły procesu nigdy nie ujrzały światła dziennego.

Rosyjscy komentatorzy niezależni wskazują, że sprawa może być prowokacją Kremla.

Polak rosyjskim szpiegiem?

Jak pisaliśmy, Marian R. został skazany 25 czerwca i postawiono mu zarzuty z art. 276 rosyjskiego kodeksu karnego - czyli ws. szpiegostwa. FSB informowała wtedy, że obywatel Polski miał zostać złapany "na gorącym uczynku" podczas próby wywiezienia z Rosji do Polski "tajnych komponentów" rakietowego systemu przeciwlotniczego S-300. R. został skazany na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

"Ustalono, że oskarżony próbował zorganizować eksport z Federacji Rosyjskiej do Polski produktów wojskowych, informacje o których stanowiły tajemnicę państwową" - informowało FSB. Według służby ustalono, że mężczyzna "działał w interesie polskiej organizacji, która jest jednym z głównych dostawców dla narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych".

Rosyjskie służby udostępniły też nagranie z zatrzymania Polaka. Oskarżony podczas zatrzymania miał stwierdzić, że przyjechał do Rosji szukając części zamiennych. Przy zatrzymanym rosyjscy funkcjonariusze znaleźli pliki rubli i dolarów.

Więcej o:
Komentarze (64)
Rosja. Polak skazany za szpiegostwo pozostanie w łagrze. Spędzi w nim 14 lat
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 51 razy 35

  Wymienić na Antoniego Macierewicza. Niech każdy wróci do swojej Ojczyzny.

 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 28

  -Polska dyplomacja nie komentuje tego zdarzenia.
  Najpierw trzeba mieć dyplomację.

 • siwywaldi

  Oceniono 29 razy 19

  Jaki wywiad taki szpieg. Teraz może dziękować Antkowi za rozpieprzenie WSI i jej kadra tym samym za "profesjonalne" przygotowanie przez "oficerów" pozyskiwanych z ZHR i kształconych na 2 miesięcznych kursach samouków :-)

 • wesslingharald

  Oceniono 21 razy 13

  Hmm. Dziwny film. Kiedy go dopadają jest tylko w pasiastym sweterku. Chwile później leży na ziemi i ma już na sobie kurtkę, z kieszeniami wypchanymi walutą. Kiedy on zdążył założyć te kurtkę? Bardzo dziwny ten film ... :/

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 14 razy 12

  Wymienić na Antka na kładce nad Rabą w Pcimiu.

 • ja5569

  Oceniono 20 razy 8

  Ciekawe, czy jak znajda w USA kogos z portfelem wypchanym rublami, to tez jest to traktowane jako dowod, ze szpiegowal (na rzecz Rosji)?

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 11 razy 7

  szkoda że go jarek wsypał

 • jael53

  Oceniono 11 razy 7

  Sukces i wywiadu, i dyplomacji.

 • ja5569

  Oceniono 19 razy 5

  No, faktycznie, skoro mial dolary przy sobie, to dozywocie na Syberii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX