Donald Trump po ataku na saudyjskie rafinerie: Jesteśmy gotowi do odwetu

Po sobotnim ataku na rafinerię w Arabii Saudyjskiej tamtejsze wydobycie ropy zmniejszyło się o połowę. Prezydent Donald Trump sugeruje, że Stany Zjednoczone są w pełnej gotowości bojowej do akcji odwetowej. Czekają, aż sprawca ataku zostanie oficjalnie wskazany.

W sobotę największa rafineria w Arabii Saudyjskiej została zaatakowana przez drony. Doszło do poważnego pożaru maszyn kluczowych dla globalnych dostaw ropy naftowej. Do przeprowadzenia ataku przyznały się jemeńskie oddziały Huti twierdząc, został przeprowadzony przy użyciu 10 dronów. Huti to wspierany przez Iran rebeliancki ruch walczący w Jemenie z rządem. Rząd z kolei wspiera koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej. 

Czytaj też: Arabia Saudyjska. Atak dronów na potężną rafinerię ropy. Bojowników z Jemenu mógł wspierać irański reżim

Donald Trump grozi odwetem po ataku na rafinerię 

Atak na rafinerię spowodował zmniejszenie o połowę jej produkcji ropy naftowej. Amerykanie w niedzielę pokazali zdjęcia satelitarne obiektu, by udowodnić, że ich analiza wskazuje na atak z północy lub północnego-zachodu czyli z terytorium Iraku lub Iranu - a nie z położonego na południu Jemenu.

Saudyjczycy twierdzą, że w miejscu ataku znaleźli fragmenty rakiet manewrujących. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wprost oskarżył Iran o przeprowadzenie ataku. "Iran rozpoczął bezprecedensowy atak na globalne dostawy energii" - napisał na Twitterze.

Z kolei prezydent Donald Trump stwierdził, że wszystko wskazuje, iż znaleziono winnego, choć wymaga to weryfikacji:

Zasoby ropy naftowej należące do Arabii Saudyjskiej zostały zaatakowane. Istnieją przesłanki, które pozwalają nam wierzyć, że znamy sprawcę. Jesteśmy uzbrojeni i gotowi do odpalenia, ale czekamy na potwierdzenie tej informacji od Królestwa [Arabii Saudyjskiej] i na ustalenie warunków następnych działań.
Więcej o:
Komentarze (272)
Donald Trump po ataku na saudyjskie rafinerie: Jesteśmy gotowi do odwetu
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 29 razy 27

  Pociski manewrujące na wyposażeniu Huti? Ciekawe. Jesteśmy 100 lat za murzynami. Musimy poprawić jakość parówek.

 • e50504

  Oceniono 56 razy 26

  "Czekają, aż sprawca ataku zostanie oficjalnie wskazany."

  Trump chce bombardować Biały Dom?

 • jozbieszczad

  Oceniono 31 razy 21

  Winnego ataku ma wskazać ten sam ,który poćwiartował tego dziennikarza w ambasadzie w Turcji ?

 • an_ma_o

  Oceniono 32 razy 16

  Trumpek wasza tarcza jest na tyle choojowa że sobie nie poradziła ? ? ? co prawda patrioty zostały odpalone ale jeden z nich zaatakował ...rafinerię

 • flat_hu

  Oceniono 32 razy 16

  10 dronów i produkcja spadła o połowę? Coś ta amerykańska prowokacja grubymi nićmi szyta...

 • hatteras

  Oceniono 18 razy 16

  Latam troche po tym swiecie i wszedzie widze smietnik i dewastacje srodowiska.Miasta calego swiata doslownie pozeraja tereny ktore do tej pory stanowily ostoje dla ptakow i zwierzat. I do tego nowe wojny z udzialem najnowszych technologii.Trump najprawdopodobniej spusci kolejna "mamuske"ktora bedzie tak silna jak ta na Hiroszyme i co to da?Beda gdzies trzesienia ziemi,huragany jakich swiat jeszcze nie widzial i coraz wieksza bieda na swiecie,a w biedzie coraz wiecej dzieci,ktorych rodzice nie beda w stanie wykarmic.

 • dirxml_iii

  Oceniono 19 razy 11

  Rakiety Patriot, kupione przez Arabię Saudyjską od USA miały - jak głosi oficjalny komunikat - zestrzelić jemeński pocisk SCUD. Tymczasem, jak twierdzi "New York Times", broń zawiodła i nie strąciła jemeńskiej rakiety.

  Oficjalna wersja, jak podaje "New York Times", jest następująca - jemeńscy rebelianci wystrzelili w stronę Rijadu pocisk balistyczny, który został zestrzelony przez baterię rakiet Patriot. Dokonaniem systemu chwalił się sam prezydent Donald Trump, dla którego ta akcja stanowiła dowód doskonałości amerykańskiej techniki. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Jak bowiem twierdzi zespół niezależnych ekspertów, stary pocisk SCUD nie został strącony i upadł tuż koło lotniska, które stanowiło jego cel.
  Rządy kłamią o efektywności systemu Patriot. Albo są źle poinformowane. I to powinno nas śmiertelnie wystraszyć - mówi amerykańskiej gazecie szef zespołu badaczy, Jeffrey Lewis. Zdaniem jego i jego współpracowników, ze szczątków rakiety SCUD można wywnioskować, że nie udało się jej strącić. Bez problemu doszło przed samym celem do rozdzielenia korpusu rakiety od jej głowicy. SCUD jest bowiem tak zaprojektowany, że przed uderzeniem rakieta rozpada się na części. Do tego z filmów, nagranych przez świadków ataku wyraźnie widać, że pociski Patriot przelatują poniżej rakiety rebeliantów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX