Arabia Saudyjska. Atak dronów na potężną rafinerię ropy. Bojowników z Jemenu mógł wspierać irański reżim

Największa rafineria w Arabii Saudyjskiej została zaatakowana przez drony - poinformowały władze państwa. Doszło do poważnego pożaru maszyn kluczowych dla globalnych dostaw energii. Nieoficjalnie mówi się o tym, że ataku dokonali bojownicy Huti z Jemenu.

Na nagraniach w mediach społecznościowych widać pożar, ale słychać też eksplozje i wystrzały na terenie zakłady przetwórstwa ropy Abquiq w mieście Bukajk na zachodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej. Fabryka należy do Saudi Aramco, giganta należącego do skarbu państwa. Firma opisuje zakład przetwórstwa ropy  jako "największy zakład stabilizacji ropy naftowej na świecie". Przerabia on słodką ropę na kwaśną, a następnie transportuje ją do punktów załadunkowych w Zatoce Perskiej i na Morzu Czerwonym. Szacuje się, że przetwarza do siedmiu milionów baryłek ropy naftowej dziennie.

Zdaniem dziennikarza i analityka Babaka Taghvaee, który powołuje się źródła w Królewskich Saudyjskich Siłach Powietrznych, atak miał zostać przeprowadzony z Iraku przez zwolenników jemeńskiego ruchu Huti. Taghavaee uważa, że Huti bądź Siły Mobilizacji Ludowej z Iraku nie mogłyby przeprowadzić tak poważnego ataku bez wsparcia irańskiego reżimu i jego sił zbrojnych.

Również Salman Al-Ansari, założyciel Amerykańsko-Saudyjskiego Komitetu Spraw Publicznych, twierdzi, że Iran wsparł bojowników Huti. Fabryka jest oddalona o co najmniej 1000 kilometrów od terenów kontrolowanych przez Huti.

Nie jest jasne iloma pociskami została trafiona fabryka Saudi Aramco. Jedne źródła mówią o czterech pociskach, inne podają, że słychać było 12 eksplozji. 

Więcej o:
Komentarze (225)
Arabia Saudyjska. Atak dronów na potężną rafinerię ropy. Bojowników z Jemenu mógł wspierać irański reżim
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 47 razy 33

  I cyk wojenka, i cyk ropka w gorę. Teraz handelek bronią, potem coś się zburzy, potem za parę miliardzików odbuduje, eeee macarena.

 • fulko_de_lorche

  Oceniono 33 razy 23

  "bez wsparcia irańskiego reżimu", bo w Arabii Saudyjskiej jest w przeciwieństwie do Iranu tryskająca demokracja - jeśli by były zawody na największy reżim to Iran przegrałby sromotnie z Arabią S. - z państwem PiS by był na granicy remisu...

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 33 razy 23

  Jeśli nawet prowokacja to mają rozmach, nie jak u nas, gdzie prowokacja to wysłanie jakiejś idiotki z kamerami pod domofon fundacji xD

 • Krzysztof Rodek

  Oceniono 15 razy 15

  Abqaiq to nie rafineria, tylko największy na świecie zakład stabilizacji ropy naftowej. Wydobywana ropa jest tam oczyszczana z siarkowodoru i odseparowywana od frakcji gazowych, co umożliwia jej bezpieczny transport tankowcami.

 • adam.kerr

  Oceniono 23 razy 15

  "mieście Bukajk na zachodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej"

  Patrząc na mapę, powiedziałbym że to wschodnie wybrzeże Arabii Saudyjskiej, no ale ja tam chu/ja wiem :D

 • yoric

  Oceniono 28 razy 14

  "Reżim" w Iranie znów zaatakował naszych demokratycznych przyjaciół w Arabii Saudyjskiej!

 • saves

  Oceniono 36 razy 14

  Na szczątkach rakiet znaleźli napis: "Dar narodu irańskiego dla dzielnych bojowników Huti".

 • hilux_ie

  Oceniono 13 razy 13

  “Przerabia on słodką ropę na kwaśną“
  Serio ktoś zasiarcza ropę, żeby była mniej warta?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX