Malezja dusi się od trujących oparów. Zamknięto szkoły, rozdano pół miliona masek

Pożary w Indonezji wymykają się spod kontroli. Do sąsiednich krajów przedostają się trujące opary. Władze Malezji rozdały ponad pół miliona masek, by chronić mieszkańców przed trującym smogiem. Zamknięto prawie ponad 400 szkół.

W przeciągu ostatnich 24 godzin, w 11 z 16 stanów i terytoriów Malezji odnotowało niebezpiecznie wysoki poziom API (red. Air Pollution Index – wskaźnik zanieczyszczeni powietrza stosowany w Malezji). W dzielnicy Rompin odnotowano skażenie o sile 232 API. Dla porównania, w Nowym Jorki wskaźnik API wynosi zaledwie 7 punktów. Władze państwa informują, że przyczyną skażenia są pożary szalejące w Indonezji - podaje CNN

Mieszkańcy Malezji dławili się gęstymi, toksycznymi oparami przez niespełna tydzień. Wczoraj władze podjęły walkę z żywiołem, wysyłając maski anty-smogowe do niemal 500 tys. mieszkańców. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto 409 szkół. 

W ostatnich tygodniach indonezyjskie regiony Sumatra oraz Kalimantan były trawione przez potężne pożary lasów. Jak podaje CNN, spłonęło ponad 930 000 hektarów ziemi. Władze Indonezji zarządziły wtedy ewakuację zagrożonych regionów. Kilkaset osób przetransportowano do schronów. Do walki  żywiołem wysłano 9000 strażaków.

Palący problem

Sąsiedzi Indonezji od lat borykają się z trującymi oparami. Władze Malezji alarmują, że problem wynika z celowego wypalania lasów, gdzie mają rzekomo następnie powstawać fabryki produkujące papier i olej palmowy. Indonezja stanowczo zaprzecza tym zarzutom.

W ubiegły piątek Malezja poinformowała, że do Indonezji została wysłana nota dyplomatyczna z wezwaniem do podjęcia natychmiastowych działań w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się trujących oparów.  

- Rząd Indonezji dokłada wszelkich starań, by rozwiązań ten problem. Musimy jednak zauważyć, że nie cały ten smog pochodzi z Indonezji - skomentował Siti Nurbaya Bakar, minister środowiska Indonezji

Więcej o:
Komentarze (34)
Malezja dusi się od trujących oparów. Zamknięto szkoły, rozdano pół miliona masek
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 16 razy 12

  To nieprawda. Przecież nasz wspaniały prezydent Andrzej Duda i niepokornie publicyści z prorządowych mediów twierdzą, że żadnego zagrożenia katastrofą ekologiczna nie ma i trzeba truć.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 13 razy 7

  Wladze Indonezji juz podjely decyzje, ze przenosza stolice Z Jakarty do innego miasta, boi w Jakarcie nie da sie zyc (a po co probowac cos poprawic, skoro rzad sobie poradzi i ucieknie). Za chwile beda musieli przeniesc gdzies cale panstwo.

  Jak to dobrze, ze UE zabroni uzywania plastikowych slomek.

 • robotnik61

  Oceniono 3 razy 1

  "Zamknięto prawie ponad 400 szkół" Może ten (lub ta) co pisał ten artykuł udał się do jakiejś niezamkniętej szkoły.

 • proteusz33

  Oceniono 2 razy 0

  Unia ma na to radę.Kwoty emisyjne dla swoich członków

 • flying_ben

  Oceniono 4 razy -2

  Czy miłość do spożywania mięsa rozpocznie zagładę Ludzkości? (wypalanie lasów pod tereny dla hodowli bydła)
  Interesujące. Myślę, że najwyższy czas wprowadzać akcyzę na mięso. (Jest już na cukier więc najwyższy czas na "czerwone" - "Już kilka krajów w UE wypowiedziało walkę otyłości, opodatkowując cukier." se.pI 2018-07-03)

 • mppmpp

  Oceniono 11 razy -5

  Oczywiście, że nie prawda. Takie Niemcy, zamykają najmniej szkodzące elektrownie atomowe i przechodzą na GAZ, grzejąc planetę. I co teraz powiesz?

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy -12

  Drogie ekooszołomy. Pojedźcie sobie tam na dwa dni, wróćcie i PRZESTAŃCIE wreszcie w kółko pierdzielić, że Polsce zagraża smog.
  Ja o tym, CZYM JEST SMOG, przekonałem się, po tygodniowym pobycie w Pekinie :-))

 • saves

  Oceniono 24 razy -18

  Grinpajace, pakować się na żaglówkę i do Malezji. Aaa... Nie macie zlecenia i płatności?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX