Bahamy "jak po apokalipsie". Otwarte trumny na cmentarzach, 2 tys. zaginionych

Po przejściu niszczycielskiego huraganu Dorian, Bahamy przypominają zgliszcza po apokalipsie. Około 2,5 tys. ludzi zarejestrowano jako osoby zaginione - informują władze. Z powierzchni ziemi zniknęło ponad 13 tys. domów.

Około 2,5 tys. osób zaginęło – poinformował w środę Carl Smith, rzecznik krajowej agencji ds. zarządzania kryzysowego (Nema), podkreślając, że w liczbie tej nie uwzględniono mieszkańców przebywających w schronach ewakuacyjnych oraz tych, którzy uciekli do Stanów Zjednoczonych.

W ośrodkach ewakuacyjnych nadal przebywają tysiące osób. Tylko w schronisku w Nassau przebywa ich ponad 2 tys. – podaje nytimes.com. Amerykańskie władze imigracyjne poinformowały z kolei, że co najmniej 4 tys. mieszkańców Bahamów przybyło do USA, szukając schronienia przed niszczycielskim żywiołem. 

Władze potwierdzają, że bilans ofiar śmiertelnych huraganu Dorian wynosi 50 osób. Rząd zastrzega jednak, że liczba ta może wkrótce wzrosnąć. Nie wiadomo bowiem, ile ofiar wciąż znajduje się pod gruzami budynków. Uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało około 13 tys. domów. Ponad 70 tys. osób wciąż pozostaje bez dachu nad głową.

 Dramatyczne relacje z Bahamów

Na zdjęciach z Bahamów widać zniszczone domy, a nawet cmentarze z powywracanymi, pustymi trumnami. Przedstawiciele organizacji humanitarnych opisują Bahamy jako całkowitą ruinę. - To totalna katastrofa. Wszystko jest zdziesiątkowane, jak po apokalipsie - relacjonuje Lia Head-Rigby z lokalnego oddziału humanitarnego w rozmowie z apnews.

W rozmowie z CNN Edward Christian Sawyer III przyznał, że on i jego rodzina przeżyli wyłącznie dzięki temu, że związali się przewodem elektrycznym i ewakuowali do domu jego siostry. Przedzierali się razem przez wiatr i potężny deszcz. - To było piekło - dodaje.

Żaden mieszkaniec Bahamów nigdy nie widział czegoś podobnego – oświadczył premier Bahamów Hubert Minnis w telewizyjnym przemówieniu.

W obliczu tak niszczycielskiej i okrutnej siły, jaką okazał się Dorian, mieszkańcy Bahamów wykazali się wyjątkowym hartem ducha i odwagą

- dodał.

Potężny huragan Dorian

Dorian, potężny huragan osiągający prędkość 350 kilometrów na godzinę, na przełomie sierpnia i września, uderzył w wyrzeże Bahamów. Osiągnął najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Został ochrzczony mianem "najbardziej gwałtownego huraganu we współczesnej historii". Dorian spowodował olbrzymie powodzie i zniszczył niemal 13 tys. domów.

Więcej o:
Komentarze (78)
Huragan Dorian. Bahamy "jak po apokalipsie". Otwarte trumny na cmentarzach
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 59 razy 33

  Suweren pisowski uważa że nic się nie stało - a ocieplenie klimatu to lewacka bajka ...

 • adolfiutin11

  Oceniono 17 razy 15

  W Polsce mamy na razie "tylko" trąby powietrzne, susze..... Ciekawe kiedy i do nas dotrze taki Dorian??? :(

 • kzet69

  Oceniono 31 razy 13

  "Dorian spowodował olbrzymie powodzie i zdziesiątkował niemal 13 tys. domów." Czy szanowny autor-gimbus zna znaczenie słowa "zdziesiątkował"...
  ps. czemu redakcja portalu gazeta.pI zatrudnia funkcjonalnych analfabetów?

 • motyw4

  Oceniono 34 razy 12

  U nas też tak będzie kraj wyglądał jak w październiku huragan Jarosław wygra w cuglach wybory. Nie zostanie kamień na kamieniu po tej pisiorskiej mafii, której członkowie spokojnie będą sobie żyli w jakiejś np. Argentynie jak dr Mengele.

 • soap2

  Oceniono 10 razy 8

  Za daleko, za bardzo abstrakcyjne, żeby kogoś to w Polsce zainteresowało...
  Jak coś takiego wydarzy się w Zielonej Górze, to będzie "medialny hit".

 • andywoo

  Oceniono 24 razy 8

  dalej stawiajmy na węgiel! dalej niszczmy energię odnawialną! a tam niech dalej stawiają domy z drewna (wycinając w tym celu kolejne miliony m.sześciennych puszczy brazylijskiej!) Świat idzie ku zagładzie, oby zaczęła się od pisu, przynajmniej jakaś radość będzie na koniec!

 • louisianne

  Oceniono 7 razy 5

  To jest straszna tragedia. Ale nie rozumiem, jak mozna odmowic ewakuacji, kiedy wiadomo, ze jest zagrozenie zycia? Ja wiem, ze pilnowac trzeba majatku, ze to pewnie jedyne, co ludzie maja, ale zycie nie jest wazniejsze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX