Rosja. Uczony dokonał samospalenia przed budynkiem władz. Chciał bronić języka udmurckiego

W miejscowości Iżewsk w Rosji przed budynkiem lokalnych władz jeden z mężczyzn dokonał samospalenia. Okazał się nim uczony, docent filologii, który chciał w ten sposób zwrócić uwagę na zanikanie języka udmurckiego.

We wtorek 10 września przed budynkiem władz państwowych w stolicy Udmurcji, w Iżewsku, protestujący mężczyzna dokonał aktu samospalenia. Tego dnia miały odbyć się obrady Rady Państwowej, które w wyniku tego zdarzenia zostały przeniesione na koniec września.

Rosja. 79-letni uczony podpalił się w obronie języka udmurckiego

Jak podaje Belsat demonstrantem, który dokonał samospalenia, był docent filologii Albert Razin. 79-latek zmarł kilka godzin po podpaleniu. Przyczyną śmierci było oparzenia, które objęły 100 procent powierzchni ciała. Przy mężczyźnie znaleziona została tabliczka z napisem: "I jeśli jutro mój język zginie, to jestem dziś gotów na śmierć" (cytat z wiersza Rasuła Gamzatowa).

Albert Razin był znanym w Rosji badaczem i popularyzatorem języka udmurckiego, który należy do permskiej grupy języków ugrofińskich. Jest to ojczysty język mieszkańców zachodniej części Udmurcji, którym posługuje się około 550 tysięcy mieszkańców tego regionu. Obok języka rosyjskiego jest on oficjalnym językiem urzędowym Udmurcji.

 

Mimo tego język udmurcki jest coraz mniej popularny wśród mieszkańców tego regionu, którzy w większości korzystają z języka rosyjskiego. W lokalnym języku nie wydawanych jest zbyt wiele gazet, programów telewizyjnych czy radiowych, które według uczonego poddawane są rusyfikacji. Brakuje też nauczycieli, którzy mogliby przekazywać wiedzę na temat języka udmurckiego swoim uczniom. Szacuje się, że tylko 1/3 młodych osób mieszkających w Udmurcji posługuje się tym językiem.

Więcej o:
Komentarze (73)
Rosja. Uczony dokonał samospalenia przed budynkiem władz. Chciał bronić języka udmurckiego
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 25 razy 7

  Czyli wykonał klasyczne "Na złość mamie, odmrożę sobie uszy".
  Bo przecież dokonując aktu samospalenia, POZBAWIŁ społeczność oraz uczelnię solidnie wykształconej w tym ginącym podobno języku osoby...

  Dlatego tym razem zgodne z linią gazety potępianie Putina za rusyfikację, jest mało sensowne :-))

 • z2z

  Oceniono 12 razy 6

  Obrzydliwe komentarze

 • plac.czerwony

  Oceniono 9 razy 5

  W Polsce były już dwa samospalenia przeciw pisim synom. Przed PKiN oraz przed URM. Pierwsze zaowocowało kilkoma artykułami, w drugim dziennikarzyny milczą jak zaklęte.

 • baaag

  Oceniono 6 razy 2

  Języki powstawały w dawnych czasach gdy nie było wymiany i przez setki lat społeczności były praktycznie izolowane. Zmieniło wszystko radio.

 • matylda1001

  Oceniono 6 razy 2

  Przyjdzie chwila, że jakiś Polak dokona samospalenia w obronie języka polskiego bo wszyscy będą już mówili po angielsku.

 • plac.czerwony

  Oceniono 8 razy 2

  Nie rozumiem aktu samospalenia jako demonstracji. Prędzej zrozumiałabym samospalenie w ataku terrorystycznym, kiedy jest z twojej śmierci jakiś pożytek, poświęcasz się. Moim zdaniem samospalenie jest jednak kategorią psychiatryczną.

 • aria.pura

  Oceniono 1 raz 1

  Polski też zanika, czego tutejszy portal jest walącym po oczach dowodem.

 • white_lake

  Oceniono 5 razy 1

  gorszy pieniądz wypiera lepszy... co się dziwić, szkoda życia na taki desperacki gest,
  znam ludzi z Dagestanu, Azerbejdżanu i Mołdawii, którzy między sobą mówią po rosyjsku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX