Na iracką wyspę zrzucono 36 ton bomb. Celem bazy bojowników ISIS [NAGRANIA Z NALOTU]

Wojska Stanów Zjednoczonych w ramach operacji Inherent Resolve przypuściły atak na wyspę, która pełni funkcję węzła tranzytowego dla bojowników ISIS. Zgodnie z informacjami podanymi przez amerykańskie media samoloty US Army zrzuciły 20 bomb o łącznej wadze 36 ton.

Jak podaje ABC News, amerykańskie samoloty F-15 i F-35 zrzuciły 20 bomb o łącznej wadze 36 ton na położoną na Tygrysie wyspę Qanus, w prowincji Salah ad-Din, na północ od Bagdadu. Zadrzewiona wyspa na rzece była wykorzystywana jako węzeł tranzytowy dla bojowników uciekających m.in. z Syrii. 

Atak wydarzył się w nocy z wtorku na środę 11 września. US Army podwoiła więc w tym miesiącu liczbę zrzuconych bomb na lokalizacje zajęte przez tzw. Państwo Islamskie. Dowódca sił specjalnych międzynarodowej koalicji Inherent Resolver generał Eric Hill powiedział, że atak uniemożliwi bojownikom Daesh ukrywanie się w gęstych zaroślach wyspy Qanus.

Amerykańskie samoloty zrzuciły 20 bomb o wadze 36 ton na iracką wyspę

Po zbombardowaniu pozycji zajętych przez ISIS teren ten ma kontrolować iracka armia. Głównym jej zadaniem będzie atakowanie przemieszczających się z Syrii do Mosulu bojowników. Operacje oczyszczania terenu naziemnego realizowane są obecnie przez 2. Iracki Batalion Sił Specjalnych. Ich celem jest zniszczenie głównego węzła tranzytowego dla członków ISIS, którzy przemieszczają się z Syrii i pustyni Al-Jazira do Mosulu, Makhmour i regionu Kirkuk.

Kilka miesięcy po tym, jak Państwo Islamskie utraciło kontrolę nad terenami w Iraku i Syrii, tysiące bojowników ISIS udało się na pustynię, gdzie tworzą tzw. uśpione komórki. Ich głównym zadaniem jest wtopienie się w lokalne społeczności irackich miast, tak by niemożliwe było ich powiązanie z ISIS. Generał Eric Hill wyjaśnia, że "uśpieni" bojownicy nadal próbują prowadzić niewielkie operacje oraz rekrutować nowych członków, którzy pomogą sfinansować im kolejne ataki.

Prowadzona przez wojska Stanów Zjednoczonych operacja Inherent Resolve skupia się na przeprowadzaniu w Iraku nalotów skierowanych przeciwko ISIS. W tym celu w Iraku stacjonuje około pięciu tysięcy amerykańskich żołnierzy, których głównym zadaniem jest wsparcie wojsk irackich w walkach z powietrza. 

Więcej o:
Komentarze (100)
Irak. 36 ton bomb zrzucono na iracką wyspę. Celem bazy bojowników ISIS [NAGRANIA Z NALOTU]
Zaloguj się
 • luksusowy_yacht

  Oceniono 17 razy 11

  Pfff a PiS ściągnął do Polski 962tyś bomb ekologicznych w postaci śmieci z całego świata...

 • juma07

  Oceniono 12 razy 6

  Jak się czyta ten tekst to zęby bolą... macie tam w redakcji jakiś dorosłych korektorów, redaktora jednego przynajmniej.
  " przypuściła akcję nalotów
  Atak wydarzył się
  na lokalizacje zajęte
  terenu naziemnego
  wsparcie wojsk irackich w walkach z powietrza. "

  spodnie opadają......

 • speedy13

  Oceniono 5 razy 5

  Ja tu jeszcze z małymi uwagami:

  "samoloty US Army zrzuciły 20 bomb o łącznej wadze 36 ton."

  1). US Army (wojska lądowe) od lat nie ma samolotów bojowych - USAF (siły powietrzne) wydzielono z niej jeszcze w 1948 r. Armia ma tylko lekkie samoloty transportowe, łącznikowe, dyspozycyjne, bliskiego rozpoznania. Ma śmigłowce bojowe, ale one rzadko bomby zrzucają :)

  2) 20 bomb o masie 36 ton to trochę dziwne. Wychodzi po 1,8 tony na bombę. Największa amunicja jaką przenosi F-15 to bomba kierowana GBU-28 o masie około 2 ton - to jest specjalna bomba-penetrator do niszczenia żelbetowych "bunkrów" (przebija ponad 6,6 m żelbetu), obiektów podziemnych itp. Pozostała amunicja myśliwców USAF ma masę nie większą niż ok. 1 t. Czyli ze statystyki wynika, że zrzucaliby tam prawie wyłącznie te wielkie penetratory - czy ci rebelianci faktycznie kryli się w jakichś podziemnych schronach żelbetowych? Czy tylko komuś się cyferki przestawiły?

 • udet11

  Oceniono 9 razy 5

  Art. tłumaczony translatorem? "Atak wydarzył się w nocy ". W języku polskim sugeruje to przypadek/ zrządzenie losu. Atak miał miejsce ew. przeprowadzono atak w nocy...

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy 4

  Pewnie jakieś ćwiczenia. Iran jest niedaleko.
  A tak w ogóle, to US Army Air Forces istniały podczas II wojny światowej i obejmowały lotnictwo zarówno taktyczne (wspieranie sił lądowych) jak i strategiczne (samodzielne operacje na głębokim zapleczu nieprzyjaciela). Obecnie US Air Forces są samodzielnym rodzajem sił zbrojnych.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 15 razy 1

  Przeżyła to choć jedna wiewiórka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX